کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
گل بازی کودکان – بخش دوم
گل بازی کودکان وقتی چند کودک با همدیگر گل بازی می‌کنند، از شراکت و داد و ستد برای ساختن چیز مورد علاقه‌شان لذت می‌برند و مهارت‌های اجتماعی آنان پرورش می‌یابد. گل بازی کودکان

گل بازی کودکان – بخش دوم
ادامۀ فواید گل بازی
4- رشد و پرورش مهارتهای اجتماعی
وقتی چند کودک با همدیگر گل بازی می‌کنند، از شراکت و داد و ستد برای ساختن چیز مورد علاقه‌شان لذت می‌برند و مهارت‌های اجتماعی آنان پرورش می‌یابد.
5- پرورش قدرت تجسم فایی و هندسی
کار با گِل رس زمینۀ پرورش ادراک فضایی و هندسی کودک را افزایش میدهد، چون کودک میتواند شکلهای فضایی و هندسی را به‌صورت عینی خلق و مشاهده کند؛ مثلاً ساخت جعبه، آدم، مربع، مستطیل، دایره و ... ، کودک همۀ این مفاهیم را میتواند به‌وسیلۀ گِل بازی عینیت بخشد و با مفاهیمی مانند نرمی، سفتی، زبری، سختی، سبکی، سنگینی و حجم آشنا شود.
گِل رس ماده‌ای خیلی خوب برای طرح‌های سه‌بعدی است؛ زیرا به دلیل نرمی و قابلیت انعطاف، کودک میتواند آن را به‌هر شکلی که بخواهد درآورد. همچنین، کودکان در سنین کودکستانی، می‌توانند شکل‌های پایه‌ای مانند دایره، توپهای کوچک، شکلهای گوشه دار مانند مربع و مستطیل را با گل رس بسازند.
این گونه فعالیت‌های قالب سازی موجب رشد حسی، ادراکی و لامسه در کودکان می‌شود و به سازگاری و انطباق پذیری تصورات و ادراکاتشان در رابطه با اشکال و اجسام سه بعدی و هندسی کمک بزرگی می‌کند.
6- پرورش حس لامسه
خاصیت نرمی و شکل پذیری طبیعی گل رس برای کودکان در هر سنی، جاذبه ای قوی دارد. هریک از حواس که بیشتر در معرض محرکات محیطی قرار بگیرد، کاربرد و مهارت آن افزایش می‌یابد.
گل‌رس، افزون بر همه، مزایای دیگری که برای کودک دارد، حس بساوایی کودک را پرورش میدهد و زمینۀ درک و فهم حس لمس کردن را برای آنان فراهم می‌اورد و مفاهیمی مانند سفت، سخت، نرم، زبر، خشک و مرطوب را برای کودک معنا می‌بخشد.
کودکان، هنگام بازی با گل‌رس، از مجموعۀ حواس‌شان از قبیل دیدن، لمس کردن و بوییدن استفاده می‌کنند و از آنجا که بیشتر کارهایی که با گِل انجام میگیرد با استفاده از انگشتان دست است، حس بساوایی بیشتر به‌کار گرفته می‌شود و کودکان، وقتی با گل‌رس کار میکنند، مفاهیم نرم و سخت را درمی‌یابند.
7-تقویت و هماهنگی چشم و دست
کودک برای شکل دادن به گِل، از عضلات دست استفاده میکند و به‌دنبال آن چشم را به همکاری با دست وامی‌دارد و از نیروی تخیل و تصور خویش برای خلق و ابداع آن کمک می‌گیرد و چیزی را می‌آفریند.
از آنجا که برای رشد کودک هماهنگی چشم و دست ضرورت دارد، لازم است برای کودکان فعالیت‌هایی را که به هماهنگی حرکتی چشم و دست می‌انجامد، مانند نقاشی (استفاده از رنگ و قلم‌مو، آبرنگ و ...)، گل بازی (ساختن مجسمه‌ها و کارهای گِلی)، خمیر بازی و نقاشی با انگشت در نظر گرفت.8- ابزاری برای تشخیص و درمان
کودکان با گل بازی ، میتوانند طرح‌های ذهنی متغیر خود را سریعتر به اجرا درآورند. لذت و آرامشی که کودکان در زمان بازی با گِل به‌دست می‌آورند، از نظر درمانی اهمیت بسیار دارد.
تجربیات بازی درمان‌گران نشان داده است که کودکان عصبی و زودرنج را می‌توان از طریق گل بازی ، شن‌بازی و آب‌بازی درمان کرد.
بازی کردن با آب، خاک، شن و گِل در حل مشکلات و بروز خلاقیت کودکان اثری معجزه‌آسا دارد. کودکان به وسیلۀ بازی و ساختن یک غول، گرگ، سگ، مار و ... و مورد حمله قرار دادن و خراب کردن آن می‌توانند از ترس‌ها، وهمیات، احساسات و تصورات واهی رهایی یابند.
بچه های خشن گِل یا خاک رس را سوراخ‌سوراخ و یا اینکه آن را به‌سوی یکدیگر پرتاب می‌کنند. مثلاً کودکی که مشکل دارد با گِل تابوتی میسازد که درونش مردی ساخته شده از گِل خوابیده است.
او می‌گوید: الآن در تابوت رو محکم می‌بندم، محکمش می‌کنم، حالا دیگه اون نمی‌تونه نفس بکشه. و با دستهای خودش محکم بر روی تابوت فشار می‌آورد و به این وسیله انتقام خودش را از پدری که از وی تنفر دارد می‌گیرد.
گل بازی برای کودک این فرصت را ایجاد می‌کند تا احساسات ناخوشایند و سرکوب شدۀ خویش را ابراز کند و از نظر روانی تخلیه و سبک شود.

از آنجا که کار با گِل، از نر پدر و مادر کاری است همراه با کثافت‌کاری، لازم است پیش بینی‌های لازم در این باره صورت گیرد که از جملۀ آنهاست:
- میزی که برای گل بازی در نظر گرفته می‌شود، باید رویۀ مخصوص (فورمیکا) داشته باشد، چون تمیز کردن آن راحت است و یا اینکه باید از پلاستیک برای پهن کردن روی میزهای معمولی استفاده کرد.
- به هر کودکی تکه‌ای گِل به اندازۀ سیبی بزرگ داده شود تا کودک هر طور دلش میخواهد از آن استفاده کند. به او آزادی کامل دهید تا با خمیر آشنا شود و حس کنجکاوی‌اش را ارضاء کند.
در مرحلۀ آشنایی، هرگز از او نخواهید چیزی بسازد. در مرحلۀ بعدی روبه‌روی کودکان بنشینید و این سؤالات را از کودکان بپرسید: اگر من این خمیر را فشار بدهم چه میشود؟ اگر آن را بکِشم چطور می‌شود؟ کودکان را به این کار بیشتر تشویق کنید.
- پدر و مادر و یا مربیان می‌توانند در کنار کودکان بنشینند و همراه آنان بازی کنند، شرکت در بازی موجب تشویق کودکان می‌شود، ولی پدر و مادر و یا مربیان نباید چیزهایی را بسازند که بچه‌ها از روی آن تقلید کنند. این کار باعث هدر رفتن استعداد، خلاقیت و نیروی ابتکار کودکان میشود.
- هرگز به کودکان نگویید چه آدمک قشنگی درست کرده‌ای و یا چه مار قشنگی است. سعی کنید هنگام تشویق از دراز بودن، نرم و گرد بودن آنچه کودک درست کرده است تعریف کنید.
منبع: راهنمای انتخاب اسباب بازی
گل بازی کودکان
گل بازی کودکان – بخش اولگل بازی کودکان – بخش اول

گل بازی کودکان گل بازی یکی از نیازهای بنیادی و اساسی کودک است. با آنکه پدر و مادر، به‌دلیل کثیف شدن لباسها، محدودیتهایی برای این بازی ایجاد می‌کنند، کودکان همین که به‌خاک و گِل میرسند، همانند ماهی‌ای که بیرون از آب بوده، به‌آب زنده میشود و شروع به تحرک و فعالیت میکند. گل بازی کودکان


شن بازی کودکان – قسمت اول شن بازی کودکان – قسمت اول

شن بازی کودکان شن بازی فعالیتی خوشایند و لذتبخش است برای کودکان . کودک از لمس کردن شن و بازی با آن لذت بسیار می برد. شن میتواند خاصیت مایعات را داشته باشد ؛ زیرا روان میشود و اگر آن را در ظرفی بریزیم به شکل آن ظرف درمی آید. شن بازی کودکان


آب بازی کودکانآب بازی کودکان

آب بازی کودکان آب بازی را میتوان در فضای باز و بسته انجام داد. آب بازی در فضای باز راحت تر است. در غیر این صورت در فضای بسته باید کفپوش مناسبی مورد استفاده قرار گیرد. آب بازی کودکان


مکعب بازی کودکان – بخش اولمکعب بازی کودکان – بخش اول

مکعب بازی کودکان مکعب ها آن دسته از وسایل چوبی هستند که در شکل ها ، اندازه ها و رنگ های گوناگون ساخته میشوند و کودک میتواند با آنها چیزهای مختلفی بسازد. مکعب بازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید