کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

3
بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش دوم
بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش دوم در سه سالگی، دانش کودکان دربارۀ ریاضی و درک روابط متقابل به سرعت رشد می کند و زمینه برای یادگیری نسبت ها آماده می شود. از موقعیت های روزمره استفاده کنید و شناخت کودک از نسبت ها را افزایش دهید. بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش دوم

بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش دوم
فعالیت
در سه سالگی، دانش کودکان دربارۀ ریاضی و درک روابط متقابل به سرعت رشد می کند و زمینه برای یادگیری نسبت ها آماده می شود. از موقعیت های روزمره استفاده کنید و شناخت کودک از نسبت ها را افزایش دهید.
.قتی کودک به شما کمک می کند تا سفره را بچیند، به او تاکید کنید که در هر قسمت از سفره باید یک لیوان، یک بشقاب، یک قاشق و یک چنگال باشد.
وقتی به کودک کمک می کنید کفش هایش را بپوشد، به پاهایش اشاره کنید و بگویید که دو پا دارد و بنابراین به دو جوراب و دو کفش نیاز دارد. این درس های ریاضی که از زندگی واقعی گرفته شده اند زمینه را برای یادگیری ریاضیات در مدرسه آماده می کنند.
فعالیت
در 3.5 سالگی، مسائل ریاضی باید به گونه ای باشند که کودک برای حل آنها از حافظه و تجسم خود استفاده کند نه اینکه فقط شامل تکرار و تمرین مسائل قبلی باشد.
مثلاً وقتی کودک به شما کمک می کند تا یک سفرۀ شش نفره را بچیند و فقط چهار بشقاب روی میز وجود دارد، از او بپرسید: چند بشقاب دیگر نیاز داریم تا تعداد بشقاب ها شش عدد بشود؟ سپس سؤال کنید: دیشب برای شام چند بشقاب گذاشتیم؟ دیشب برای شام چند نفر بودیم؟
به کودک فرصت دهید فکر کند. این تمرین نه تنها مهارت های مقدماتی ریاضی را افزایش می دهد بلکه حافظۀ ریاضی را نیز تقویت می کند و زمینه را برای پیشرفت در ریاضی آماده می کند.
فعالیت
با پرسش هایتان کودک را وادار کنید تا خلاقانه فکر کند. وقتی که سفرۀ شام را می چینید، هفت بشقاب بگذارید و از کودک بپرسید: چند بشقاب را باید برداریم؟ سعی کنید تمرین را جالب کنید.
تگر سفرۀ چهار نفره می چینید، جلوی پدر دو بشقاب بگذارید و از کودک بپرسید: چرا به جای چهار بشقاب، پنج بشقاب داریم؟ به کودک فرصت دهید فکر کند تا بتواند به سؤال جواب دهد. اگر نتوانست جواب دهد بگویید: چون بابا امشب خیلی گرسنه است.فعالیت
در چهار سالگی کودک می تواند از طریق بازی تخیلی، مفاهیم انتزاعی تری مثل نماد و ارزش را بفهمد. برای آموزش پول و تقویت مهارت های ریاضی می توان از روش مغازۀ خیالی استفاده کرد.
از اسکناس های ساختگی و سکه های واقعی (اگر کودک سکه ها را در دهانش نمی گذارد) استفاده کنید اما اگر کودک عادت دارد سکه ها را در دهانش بگذارد از سکه های پلاستیکی بزرگ استفاده کنید.
در خانه، مغازۀ خیالی درست کنید و روی اسباب بازی های مورد علاقۀ کودک برچسب قیمت بزنید. با اعداد رُند شروع کنید، مثلاً قیمت اسباب بازی ها را 25 یا 50 تومان در نظر بگیرید تا کودک به سادگی بتواند با سکه های خود خرید کند.
سپس می توانید محاسبات را پیچیده تر کنید و مثلاً قیمت اسباب بازی را 30 تومان در نظر بگیرید تا کودک مجبور شود یک سکۀ 25 تومانی و یک سکۀ 5 تومانی بپردازد یا سکۀ 50 تومانی بدهد و بقیه اش را پس بگیرد.
می توانید کودک را واقعاً به خرید ببرید و مفاهیم ریاضی را به او آموزش دهید. به کودک 4 ساله بگویید: برای خرید 20 هزار تومان داریم. سپس موقعی که اجناس را از قفسه بر می دارید و داخل سبد می گذارید، قیمت آنها را جمع بزنید. وقتی خواستید کالای دیگری بردارید به کودک بگویید: تا حالا چقدر خرید کرده ایم؟
بگویید: ما 12 هزار تومان پول داشتیم و اگر این پنیر 2000 تومانی را بخریم، چقدر پول برایمان می ماند؟ وقتی 15000 تومان خرید کردید از کودک بپرسید: چقدرِ دیگر می توانیم خرید کنیم؟
کالای دیگری در سبد بگذارید تا مقدار خریدتان از 20 هزار تومان بیشتر شود، سپس از کودک بپرسید: چه کالایی را باید برداریم تا مقدار خریدمان کم شود و به 20 هزار تومان برسد؟
این سؤال آخری روش بسیار مناسبی برای آموزش تفریق است و کارآیی آن بسیار بیشتر از تمرین تفریق روی کاغذ است.
منبع: هوش کودک خود را تا 30 نمره افزایش دهید.
بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش دوم
بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش اولبازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش اول

بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش اول این تمرین های ساده نه تنها مفاهیم بیشتر و کمتر و جمع و تفریق را آموزش می دهند، بلکه کودک را با مفهوم عدد آشنا می کنند. کودکان با توانایی ریاضی متولد می شوند. پس چرا بسیاری از دانش آموزان در ریاضی مشکل دارند؟ بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش اول


بازی های ریاضی برای کودکان – بخش سومبازی های ریاضی برای کودکان – بخش سوم

بازی های ریاضی برای کودکان – بخش سوم بازیکنان کارت‌ها را برمی‌گردانند تا جفت کارتی که مجموعش ده می‌شود را پیدا کنند. گروه سنی: 6 تا 8 سال مهارت: توانایی جمع‌کردن اعداد بازی های ریاضی برای کودکان – بخش سوم


بازی های ریاضی برای کودکان – بخش پنجمبازی های ریاضی برای کودکان – بخش پنجم

بازی های ریاضی برای کودکان – بخش پنجم بازیکنان تلاش می کنند که اولین شخصی باشند که با کشیدن کارت ها و حرکت دادن نشانه به اعداد 10- و 10+ می رسد. بازی های ریاضی برای کودکان – بخش پنجم


علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش اولعلاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی – بخش اول

علاقه‌مند کردن کودکان به علوم تجربی بیشتر بچه‌ها از بازی کردن با رنگ‌های خوراکی واقعاً لذت می‌برند. در فعالیت‌های زیر می‌توانید تنها با استفاده از چند وسیلۀ خانگی و مقداری خوراکی بعضی از ویژگیهای اولیۀ مایعات را به‌فرزندان خود معرفی کنید. علاقه‌مند کردن کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران