کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
آب بازی کردن کودکان
آب بازی کودکان بازی با آب یکی از بهترین، اساسی‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که کودکان می‌توانند انجام دهند. آب جذبه‌ای سحرآمیز برای بچه‌ها دارد. بچه‌های خردسال ساعت‌ها از وقتشان را صرف آب بازی می‌کنند و از بازی کردن خسته‌ نمی‌شوند.

آب بازی کردن کودکان
بازی با آب یکی از بهترین، اساسی‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که کودکان می‌توانند انجام دهند. آب جذبه‌ای سحرآمیز برای بچه‌ها دارد. بچه‌های خردسال ساعت‌ها از وقتشان را صرف آب بازی می‌کنند و از بازی کردن خسته‌ نمی‌شوند.
به‌آسانی می‌توانند با آب بازی کنند، عروسک‌ها و ظرفهای خود را در آن بشویند و یا آب را به‌هم بزنند، بپاشند، شلپ شلپ کنند و موج درست کنند. آب را در دست خود نگه دارند، با آب و صابون حباب درست کنند و ظروف مختلف را از آب پر و خالی نمایند.
آب بازی باعث تسکین عصبانیت‌های کودک می‌شود و کودک، با آب بازی ، از ناراحتی‌ها و تنش‌ها رهایی می‌یابد و احساس آرامش می‌کند.
چون کودکان آب بازی را بسیار دوست دارند، از این طریق می‌توانمطالب و مفاهیم زیادی را به‌آنان آموخت و موجبات رشد مهارتها و توانایی‌های مختلف آنها را فراهم ساخت، از جمله رشد خلاقیت، پرورش حواس پنجگانه، افزایش خزانۀ لغات و... .
الف) رشد خلاقیت و ابتکار
آب بازی کمک می‌کند تا بچه‌ها افکار خلاقشان را رشد بدهند. آب جذابیت بسیار قوی برای کودکان دارد. آنان ساعت‌ها وقتشان را صرف آب بازی می‌کنند، در یک لگن کف آلود آب را می‌پاشند، حباب‌ها را فشار می‌دهند و از بین می‌برند.
ریختن آب به‌شکل باران، فشار آب و عملیات مختلف با آب زمینۀ رشد و خلاقیت را فراهم می‌آورد. پدران و مادران و یا مربیان می‌توانند به‌وسیلۀ بازیهای متنوع که برای کودکان ایجاد می‌کنند و با طرح پرسش‌های مختلف، تفکر خلاق را در کودکان پرورش دهند. بعضی از پرسش‌ها که می‌تواند سبب پرورش تفکر خلاق در کودکان شود عبارت‌اند از:
- آیا شما می‌توانید یک آبپاش برای گیاهان بسازید؟
- آیا می‌توانیم باران را جمع‌آوری کنیم؟چطور؟
- بعضی چیزها را که می‌شود با آب پخت، نام ببرید؟
- چه چیزهایی در آب شناورند و چه چیزهایی زیر آب می‌روند؟
چند نمونه از بازیهایی که می‌تواند تفکر خلاق کودکان را پرورش دهد عبارتند از:
1- بازی در وان حمام: وان و یا ظرف بزرگ و پر از آب را به‌نحوی که موجب آسیب‌دیدگی و خفگی کودک نشود، در اختیار کودک می‌گذاریم. کودک می‌تواند آب را به‌اطراف بپاشد یا به‌هم بزند. اگر صابون هم به‌آن اضافه کنیم، در اینصورت آنان می‌توانند با آب و صابون کف درست کنند و ساعت‌ها مشغول بازی وند و لذت ببرند.
قدری صابون به‌بدن کودک بمالید و به‌جای آنکه آن را فوراً با آب بشویید، دربارۀ آن با او حرف بزنید: اوه، خیلی لیز است. نشان دهید چگونه اسباب بازی پلاستیکی از دستش لیز می‌خورد، زیرا صابون لیز است. صابون را به‌دست‌هایتان بمالید تا کف درست شود، سپس قدری از آن را کف دست کودک بمالید و به‌او نشان دهید چگونه آن‌را فوت کند.
به‌کودک نشان دهید که وقتی یکی از شیرها را باز می‌کنید، آب گرم می‌آید. بگذارید آب داغ را حس کند، اما نه آنقدر داغ که موجب ناراحتی شود و بداند از شیر دیگر آب سرد می‌آید و به‌این ترتیب مفهوم سرد و گرم را به‌طور عملی به‌کودک آموزش دهید.
هربار اشیای متفاوتی به‌کودک بدهید که آن را داخل آب فرو ببرد تا ببیند آیا فرو می‌رود یا بر روی آب شناور می‌ماند و دربارۀ آن صحبت کنید: علی چه اتفاقی می‌افتد؟ اوه نگاه کن، روی آب ایستاده است، دارد شنا می‌کند، نگاه کن علی، آن یکی پایین رفت، زیر آب قرار گرفت.
2- دو ظرف هم حجم با شکل ظاهری متفاوت انتخاب کنید، یکی از ظرفها را پر از آب کنید و آب آن را در ظرف دیگری بریزید تا کودک متوجه حجم یکسان دو ظرف بشود. در ضمن، می‌توانید آب ظرفها را به‌نوبت در یک ظرف مدرج بریزید تا کودک مسئلۀ حجم یکسان را بهتر درک کند.
3- چند تکه یخ در کاسه‌ای بریزید تا کودکان، آب شدن تدریجی یخ و کوچک شدن آن را به‌چشم خود ببینند.
ب) رشد شناختی
کودکان، بر اثر کسب تجربه با آب بازی، یاد می‌گیرند که بعضی از اشیاء در آب فرو می‌روند و بعضی از اشیاء بر روی آب قرار می‌گیرند (سنگ، چوب، فلز، پلاستیک) بعضی‌از اجسام مانند اسفنج، پارچه و کاغذ آب را به‌خود جذب می‌کنند و بعضی اجسام هرقدر در آب بمانند، آب را به خود جذب نمی‌کنند، مانند پلاستیک.
ج) رشد عاطفی و هیجانی
کودکان عاشق آب بازی هستند. زمانی را نخواهید دید که آنان از آب بازی خسته شوند. در آب بازی کودکان تنش‌های خود را کاهش می‌دهند و آرامش می‌یابند. در آب بازی به آنان احساس قدرت دست می‌دهد. آب بازی کنجکاوی آنان را برمی‌انگیزد و از نظر عاطفی برایشان ارضا کننده است، زیرا به‌آنان اجازه میدهد در زمینۀ قابل قبولی شلوغ‌کاری کنند، مثلاً شلپ شلپ کردن در آب، قطره قطره ریختن آب، تکان دادن آب با انگشتان دست‌ها و پاها.
د) ایجاد هماهنگی بدنی
کودک می‌آموزد که در هنگام پر کردن دو ظرف از آب، هماهنگی چشم و دست لازم است. تسلط بر حرکات ظریف در یادگیری برای ریختن، فشار دادن، تعادل و ... از ویژگیهای آب بازی است.
منبع: انتخاب اسباب بازی

خلاق کردن کودک با آب بازیخلاق کردن کودک با آب بازی

خلاق کردن کودک با آب بازی کودکی که با آب بازی می کند، در حال یادگیری علت و معلول گرما و سرما، جاری شدن و فرو رفتن در زمین است. این کودک پس از آنکه به عنوان موجودی کوچک در دنیایی بزرگ، یک روز سخت را پشت سر گذاشت، با آب بازی آرامش می یابد . خلاق کردن کودک با آب بازی


نکات ایمنی در مورد آب بازی کودکاننکات ایمنی در مورد آب بازی کودکان

نکات ایمنی در مورد آب بازی کودکان استفاده از کرم ضد آفتاب هنگامی‌که کودک بیرون بازی می‌کند الزامی است و هر دو ساعت یک‌بار به خصوص بعد از هر آب‌بازی لازم است؛ مجدداً از کرم استفاده شود . نکات ایمنی در مورد آب بازی کودکان


آب بازی کودکانآب بازی کودکان

آب بازی کودکان آب بازی را میتوان در فضای باز و بسته انجام داد. آب بازی در فضای باز راحت تر است. در غیر این صورت در فضای بسته باید کفپوش مناسبی مورد استفاده قرار گیرد. آب بازی کودکان


ماسک بازی کودکانماسک بازی کودکان

ماسک بازی کودکان یکی از هیجان‌انگیزترین بازیهای کودکان، بازی‌های تقلیدی و تخیلی است و ماسک‌ها برای این منظور بسیار مناسب هستند. ماسک بازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران