کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم مینه مونته سوری (دکتر ماریا مونته سوری مبتکر این بازی است. او مربی کودکان معلول است) در اینجا 4 فعالیت مناسب برای کودک پیش دبستانی ذکر شده است.

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم
•    مینه مونته سوری (دکتر ماریا مونته سوری مبتکر این بازی است. او مربی کودکان معلول است)
در اینجا 4 فعالیت مناسب برای کودک پیش دبستانی ذکر شده است.
نوع توجه: متمرکز
روش انجام بازی
فعالیت 1: ارتباط رنگ ها با مجموعه گیره های کاغذ (این کاردستی برای کودکانی است که اشیاء را به دهان نمی برند)
لوازم: جعبۀ کوچک با کارت (مثل جعبۀ هدیه)، تکه کاغذهای رنگ شده
یک تکه کاغذ از هر رنگ را بر روی هر جعبۀ کارت با چسب بچسبانید. کنار هر رنگ با چاقو یک شکاف ایجاد کنید. برش به اندازه ای باشد که یک گیرۀ کاغذ از آن عبور کند. کار کودک شما این است که یکی یکی گیره های کاغذ را بردارد و هرکدام را از شکاف ایجاد شده به داخل جعبۀ همان رنگ بیندازد. این فعالیت آگاهی کودک را از شناخت رنگ ها بیشتر کرده و مهارت او را تقویت می کند.
فعالیت2:
لوازم: چند دست فنجان در اندازه های مختلف
 تعدادی فنجان در اندازه های مختلف را درون یک قفسه قرار دهید و کودک را تشویق کنید که آن ها را از هم جدا کند و طبق یک نظم خاص قرار دهد. این فعالیت آگاهی کودک را از مفهوم اندازه ها بیشتر می کند.
فعالیت3: جابجایی با قاشق
لوازم: دو کاسۀ کوچک، یک قاشق کوچک، مقداری برنج
دو کاسه را نزدیک همدیگر قرار دهید. برنج را در کاسۀ سمت راست بریزید. کار کودک این است که با قاشق برنج را از کاسۀ سمت راست بردارد و در کاسۀ سمت چپ بریزد. این کار کودک را برای خواندن از راست به چپ آماده می کند. همچنین انجام این فعالیت بدون ریختن برنج به زمین، توانایی کودک را در انجام دقیق کارها، تقویت می کند.
فعالیت4: نقاشی روی سنگ
لوازم: سنگ های صاف و مسطح به اندازۀ یک دست کوچک، قلم نقاشی، ظرف کوچک محتوی آب
سنگ، قلم و ظرف محتوی آب را درون قفسه قرار دهید و کودک را تشویق کنید تا روی سنگ ها نقاشی کند. نقاشی بر روی سنگ، خلاقیت کودک را تقویت می کند.•    شکار بادام زمینی
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: مقدار زیادی بادام زمینی بو داده شده در بشقاب (به سن و ویژگی های کودک توجه کنید، کودکانی که هنوز چیزها را در دهانشان می گذارند، برای این بازی مناسب نیستند. مراقب باشید کودکی نسبت به مغز بادام آلرژی نداشته باشد)
روش انجام بازی
بادام ها را در همه جا، بیرون و داخل خانه پنهان کنید. برای کوچک تر ها آنها را در جای آشکار مثل چمن و یا روی قالی بریزید و برای شکارچیان بزرگتر آن ها را در جاهای سخت تر پنهان کنید. هدف این است که هر فرد مقدار زیادی بادام پیدا کند. در صورت رضایت همۀ افراد، آنها را بین همه تقسیم کنید.
تغییر
از آب نبات محکم پیچیده شده، سکۀ تقلبی، تیله های رنگی، غذا و یا چیزهای دیگری که پیدا کردن آنها توسط کودک بی خطر است، استفاده کنید.
آنچه یاد گرفته می شود
زمانی که شکارچیان محیط را برای پیدا کردن بادام زمینی و مواد دیگر جستجو می کنند، از مهارت توجه گسترده استفاده می کنند. مستقیم نگاه کردن به یک مکان خاص مهارت متمرکز شدن را افزایش می دهد.
 در بازی شکار، همۀ افراد در کنار هم بازی می کنند و در اهداف سهیم می شوند، با هم موفق می گردند، مهارت های اجتماعی شان افزایش می یابد و چون جزء یک گروه هستند به یکدیگر احساس تعلق پیدا می کنند.
•    کارِ هنری
همکاری کردن در دنیای هنر کار جدیدی نیست، پس چرا شما با هنرمند کوچکتان همکاری نمی کنید. با هم نقاشی بکشید و سپس هر کدام با اضافه کردن برخی جزئیات، آن را تغییر دهید.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: مداد، کاغذ، ماژیک رنگی، مداد رنگی، کاربن و یا خودکار
روش انجام بازی
با هم شروع به کشیدن یک آدم کنید. شما یک دایره برای سرش بکشید و از کودک بخواهید که با اضافه کردن بدن، کار شما را ادامه دهد. شما بازوها را بکشید و سپس او پاها را اضافه کند و ... . همچنین می توانید برای آن زمینه بکشید. مثل درخت، خانه، خورشید و ... .
سپس با استفاده از یک ماژیک و یا خودکار و یا مداد رنگی، نقاشی را رنگ بزنید. در انتها می بینید که با این کار هم یک اثر زیبا به جا گذاشته اید و هم بر مهارت و علاقۀ هنرمند کوچکتان تاثیر گذاشته اید.
تغییر
یک تکۀ کاغذ را به چهار قسمت تا بزنید. نفر اول در قسمت فوقانی آن یک سرو صورت بکشد و سپس آن را به گونه ای تا بزنید که فرد بعدی نتواند صورت کشیده شده را ببیند. اکنون فرد دوم، اندام های فوقانی را بکشد و ان را به گونه ای تا بزند که هیچ کدام از دو قسمت دیده نشوند.
آنچه یاد گرفته می شود
کودک در هر سن، اطلاعاتی در مورد قسمت های بدن و ارتباط هر یک از آن ها با هم دارد. کودکان کمی بزرگتر، از نمونۀ شما کپی برداری می کنند و قسمت های بدن را واقعی تر می کشند و یا ممکن است که هم زمان با آن حرکات و صحبت های جالبی انجام داده و در مورد آن توضیحاتی ارائه دهند.
علاوه بر این آنها یاد می گیرند بر روی تکنیک های نقاشی تمرکز کرده و قدرت تخیل خود را گسترش دهند. همۀ کودکان از انجام یک فعالیت مشترک با یک فرد بزرگسال، این پیام را دریافت می کنند که بزرگترها از گذراندن زمان با آنها لذت می برند. در نتیجه احساس را در خودشان به عنوان فردی که دیگران از بودن با آنها لذت می برند، تقویت می کنند.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 سالهبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. آن‌ها نوشتن را درزمانی که بزرگ‌تر شدند، راحت‌تر از زمانی که کوچک هستند، درک می‌کنند. برای نوشتن یک داستان از مراحل حقیقی استفاده کنید. در این بازی کودک یک تجربۀ مهم در مورد چگونگی طرح‌ریزی یک داستان، ویرایش و تنظیم آن کسب می‌کند. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دوم جذابیت بازی با کارت را برای کودکی که دوست دارد کارت‌ها را با توجه به عکس و رنگشان طبقه‌بندی کند، دست‌کم نگیرید. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم با تجهیزات کمی می‌توانید این بازی را برای افزایش توجه و مهارت شنوایی کودکتان انجام دهید. تمام چیزی که لازم دارید قوطی‌های خالی فیلم و تعدادی لوازم‌خانگی است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اولبازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اول

بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اول کودک آنلاین: وقتی‌که کودک مدت طولانی به فضای خالی نگاه می‌کند، خسته می‌شود و تعجبی ندارد که چشمان خسته و بیکار کودک، حالت مات، بگیرد. کودکان با نگاه کردن به اشیاء می‌توانند خودشان را مشغول کنند. بازی های مناسب برای افزایش توجه نوزادان – بخش اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران