کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم با تجهیزات کمی می‌توانید این بازی را برای افزایش توجه و مهارت شنوایی کودکتان انجام دهید. تمام چیزی که لازم دارید قوطی‌های خالی فیلم و تعدادی لوازم‌خانگی است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم
•    این صدای چیه؟
با تجهیزات کمی می‌توانید این بازی را برای افزایش توجه و مهارت شنوایی کودکتان انجام دهید. تمام چیزی که لازم دارید قوطی‌های خالی فیلم و تعدادی لوازم‌خانگی است.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: 8 قوطی خالی فیلم یا 8 بطری کوچک تمیز و خالی دوات یا دارو یا رول‌های خالی دستمال توالت که با یک نوارچسب، کاغذ یا فویل پوشیده شده باشد. موادی مثل نمک، برنج، سکه، دکمه، چسب، ماسه، سنگریزه، عدس، نخود و لوبیای خشک‌شده
روش انجام بازی
دو عدد از قوطی‌های فیلم را با یکی از مواد بالا مثل نمک پر کنید. بقیۀ قوطی‌ها را با سایر مواد به صورت جفت‌جفت پر کنید. کودک می‌تواند با شما در این کار مشارکت کرده و از آن لذت ببرد. از هر جفت قوطی آماده‌شده، یکی را مقابل خودتان و دیگری را مقابل کودک روی میز قرار دهید.
برای شروع بازی، اول یکی از قوطی‌ها را تکان دهید، سپس از کودک بخواهید که قوطی‌های خود را تکان دهد تا متوجه شود کدام قوطی صدایی شبیه قوطی شما را دارد. سپس او یکی از قوطی‌های خود را تکان دهد تا شما متوجه شوید که او کدام قوطی را تکان داده و صدای مشابه آن را از میان قوطی‌های خود پیدا کنید.
به یاد داشته باشید که قوطی‌های مشخص شده را کنار بگذارید تا بتوانید فرآیند حذف قوطی‌ها را در بازی داشته باشید.
آنچه یاد گرفته می‌شود
تمایز شنوایی نام مهارتی است که در این بازی یاد گرفته می‌شود ولی در این بازی چیزهایی بیش از این مهارت فرا گرفته می‌شوند.
در این بازی توانایی کودکان برای گوش دادن و تمرکز کردن به آنچه که می‌شنوند، تقویت می‌شود. این توانایی به انتقال متنابهی از توجه نیاز دارد که در بسیاری از فعالیت‌ها کاربرد دارد، مثلاً در تمایز صدای پرندگان یا توجه به صدای افراد مختلف.
•    دنیا را رنگ کنید
اگر شما تا به حال سطوح بزرگ را رنگ کرده باشید، به خوبی می‌دانید که چقدر این کار لذت‌بخش و آرامش‌دهنده است. شما می‌توانید این تجربه را بدون کثیف کاری یا تغییر محیط، به کودکتان یاد بدهید، تا تمام جهان را با آب رنگ کنید.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: قلم‌موی درشت، سطل آب
روش انجام بازی
به کودک خود اجازه دهید یک سطح بزرگ مثل بیرون خانه یا دیوار را رنگ کند. آب موقتاً سطحی را که پوشانده تیره می‌کند و به زودی تغییر رنگ ظاهر می‌شود.
آنچه یاد گرفته می‌شود
بعد از ایجاد این تغییر، توجه کودک و نگاهش به سطوح بزرگ نقاشی که خود ایجاد کرده است، جلب می‌شود. یکی از فواید این کار این است که کودک برای رسیدن به ارتفاع بالاتر، بدن خود را می‌کشد. همچنین عضلات بازوهایش با تکرار حرکات تقویت می‌شود.
•    یویو بازی
شما می‌توانید با یک بطری خالی که از روز قبل نگه‌داشته‌اید، یک اسباب‌بازی بسازید. این کار ساده است و برای کودک شما شرایطی را فراهم می‌کند که بتواند تمرکز کند. بازی یویوی واقعی یک چوب، یک فنجان و یک توپ متصل به سیم است که بازیکن باید توپ را پرتاب کند تا درون فنجان برود، اما این کار همیشه ساده نیست.
نوع دیگر این بازی که در خانه ساخته می‌شود و برای کودکان کوچک مناسب است، استفاده از فنجان بزرگ‌تر است تا توپ راحت‌تر درون آن بیفتد.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: یک بطری پلاستیکی تمیز و خالی، 30 سانتیمتر نخ یا سیم، اسفنج یا توپ
روش انجام بازی
از پایین بطری، زیر دسته، یک برش بزنید. سر بطری را شل کنید، یک سر نخ را کنار سر بطری بگذارید و مجدداً سر آن را سفت کنید. سر بطری، نخ را در جای خودش محکم نگه می‌دارد. بقیۀ نخ را که از بطری آویزان است، به یک توپ یا اسفنج وصل کنید. بازیکن دستۀ بطری را درحالی‌که دهانۀ باز بطری به سمت بالاست نگه می‌دارد. کودک باید آن‌قدر بطری را حرکت دهد تا توپ درون بطری بیفتد.
آنچه یاد گرفته می‌شود
برای موفقیت در این بازی، کودکان باید تمرکز و دقت کنند تا حرکت دستشان به‌گونه‌ای باشد که توپ به درون هدف برود. این بازی احتیاج به تمرکز دارد تا کودک بداند کدام حرکت برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب موردنیاز است. موفقیت در این بازی می‌تواند تأثیر خوب و مثبتی بر کودک داشته باشد.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 سالهبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. آن‌ها نوشتن را درزمانی که بزرگ‌تر شدند، راحت‌تر از زمانی که کوچک هستند، درک می‌کنند. برای نوشتن یک داستان از مراحل حقیقی استفاده کنید. در این بازی کودک یک تجربۀ مهم در مورد چگونگی طرح‌ریزی یک داستان، ویرایش و تنظیم آن کسب می‌کند. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دوم جذابیت بازی با کارت را برای کودکی که دوست دارد کارت‌ها را با توجه به عکس و رنگشان طبقه‌بندی کند، دست‌کم نگیرید. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم مینه مونته سوری (دکتر ماریا مونته سوری مبتکر این بازی است. او مربی کودکان معلول است) در اینجا 4 فعالیت مناسب برای کودک پیش دبستانی ذکر شده است.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم تشخیص دادن اشیا تنها از طریق لمس کردن با انگشتان، مهارتی است که علاقۀ بچه‌ها را به خود جلب می‌کند. فکر کنید که با داشتن انگشتان حساس، پیدا کردن یک‌چیز گمشده در پشت کمد، چقدر راحت است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 1 تا 3 ساله – بخش دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران