کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
انتخاب اسباب بازی کودکان
انتخاب اسباب بازی کودکان تمام کسانی که این موضوع به سرشان آمده است، می‌فهمند چقدر ناراحت‌کننده است انتخاب اسباب بازی کودکان

انتخاب اسباب بازی کودکان
کودک آنلاین: تمام کسانی که این موضوع به سرشان آمده است، می‌فهمند چقدر ناراحت‌کننده است دیدن اینکه پس از صرف ساعت‌ها وقت برای انتخاب بی‌خطرترین، خوش‌رنگ‌ترین، سرگرم‌کننده‌ترین و آموزشی‌ترین اسباب‌بازی برای کودکشان، گیرندۀ ناسپاس بدون اطلاع از امکانات انگیزش بخش ارائه‌شده به او، هنوز به بازی با درپوش ماهیتابۀ موردعلاقه‌اش ادامه می‌دهد.
درسی که باید بگیرید این است که انتخاب بهترین اسباب‌بازی برای کودکان کاری تقریباً ناممکن است. بهترین اسباب‌بازی آن است که کودک را مجذوب خود می‌کند و او دوباره و دوباره به سراغ آن می‌رود و تحریک و لذت بیشتر و بیشتری از آن کسب می‌کند. این اسباب‌بازی ممکن است خیلی گران یا خیلی ارزان تمام شود ولی نهایتاً همان اسباب‌بازی است که کودک از آن لذت می‌برد و بیشترین امکانات یادگیری را برای وی فراهم می‌آورد.
برخلاف آنچه والدین خیلی انتظار دارند، هرقدر اسباب‌بازی دارای شکل غیراختصاصی‌تر و بنیادی‌تر باشد، قوۀ تخیل کودک را بیشتر تحریک می‌کند. مثلاً شاید یک‌تکه چوب که می‌توان از آن به‌عنوان شمشیر، عصا یا چماق استفاده کرد بیشتر از یک عروسک بالباس‌های گران‌قیمت که فقط می‌تواند یک شخصیت داشته باشد، به خلاقیت کودک شما کمک کند.
باوجوداین اسباب‌بازی‌هایی وجود دارد که چنان طراحی‌شده‌اند که قادرند محرکی برای کودک شما جهت جستجو و کشف چیزهای جدید و یادگیری مهارت‌های نو باشند.
تناسب سنی
یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به یاد داشته باشید این است کودکان، به‌ویژه در سه سال اول زندگی، به‌سرعت تغییر می‌کنند و اسباب‌بازی‌ای که یک کودک دوماهه را سرگرم می‌کند برای یک کودک دوساله سرگرم‌کننده نیست و برعکس. کودکان همگام با رشد خود به محرک‌های متفاوتی نیاز دارند و انتخاب اسباب‌بازی بایستی بر اساس نیازهای متغیر آن‌ها باشد.
تناسب داشتن اسباب‌بازی انتخاب‌شده با سن کودک بسیار مهم است. اگر اسباب‌بازی خیلی پیشرفته باشد کودک نمی‌داند چگونه با آن بازی کند و لذت زیادی از آن نمی‌برد. اگر هم بسیار ابتدایی باشد، حوصلۀ کودک زود سر می‌رود.
کودک خردسال به اسباب‌بازی‌ای نیاز دارد که حواس پنج‌گانۀ او را تحریک کند. اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودک زیر یک سال آن‌هایی هستند که رنگ‌ها، حالات مختلف سطح (نرمی یا زبری)، مواد و شکل‌های جالب و متنوع را به کودک می‌نمایانند. اسباب‌بازی‌هایی که صدا درمی‌آورند و نسبت به عملی که با آن‌ها انجام می‌شود واکنش نشان می‌دهند، مثل جغجغه، به کودک احساس تسلط و کنترل می‌دهند و رشد مهارت‌های دستی و هماهنگی او را تسریع می‌کنند.کودکان نوپا از بازی‌های داخل گذاشتن – بیرون آوردن لذت می‌برند، لذا مکعب‌هایی با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف، فنجان‌های پلاستیکی، قاشق، اسباب‌بازی‌های داخل حمام، پیاله، صفحه‌های گردی که روی قطعات چوبی عمودی سوار می‌شوند، همگی از اسباب‌بازی‌های موردعلاقۀ آن‌ها هستند.
اسباب‌بازی مفید و بادوام برای این مرحله، یک بسته مکعب با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف است که در این سن برای انجام بازی‌های داخل گذاشتن – بیرون آوردن و بعداً برای انجام بازی‌های تخیلی مهمی مثل خانه‌سازی، قایق‌سازی و غیره به کار می‌رود.
در حدود دوسالگی کودکان مهارت چرخش مچ را کسب می‌کنند که آن‌ها را قادر می‌سازد چیزهای مختلف را بپیچانند . درها را باز کنند. اسباب‌بازی‌هایی که درپوش پیچی دارند، مکعب‌هایی که داخل هم چفت می‌شوند، مجموعه اشکال پیشرفته‌تر با قطعاتی به شکل‌های مختلف که هریک فقط در داخل یک سوراخ جا می‌گیرد، تابلو شکل، میز نجاری همگی اسباب‌بازی‌های مناسبی برای رشد کودکان در این مرحلۀ سنی به شمار می‌روند.
کودک پیش‌دبستانی همچنان از بازی با مکعب‌ها، وسایل نقاشی و رنگ‌آمیزی و هر چیزی که محرک بازی‌های تخیلی باشد لذت می‌برد. او می‌تواند شروع به انجام بازی‌های ساده با کارت‌های بازی یا دومینوهای تصویری کند. تمام بچه‌ها بازی کردن را دوست دارند و این برای کودکان مفید است زیرا سبب تقویت دوراندیشی و توانایی پیش‌بینی عواقب یک کار می‌شود.بازی همچنین فرصتی است که کودکان هم گاهی بر شما غلبه کنند.
به یاد داشته باشید که اگر شما هم در بازی‌ها شرکت کنید، جنبۀ آموزشی بازی برای کودکانتان بیشتر می‌شود. بازی‌های کارتی نه تنها تسلط کودکان بر اعداد را بیشتر می‌کند، بلکه مسلط شدن بر راهبردها (استراتژی) را نیز تقویت می‌کند. این کیفیت برای کمک به کودکان در جهت تلاش برای رسیدن به اهداف مختلف حائز اهمیت است. همچنین سبب تمرکز حواس و پشتکار در اهتمام به یک کار به‌خصوص تا تمام کردن آن می‌شود و رشد ذهنی کودکان را سرعت می‌بخشد.
چند منظوری و تحریک بخشی
هنگام خرید اسباب‌بازی، غیر از توجه به‌تناسب آن برای محدودۀ سنی کودک، باید به چند نکتۀ دیگر دقت کنید. اول اینکه آیا کاملاً بی‌خطر است؟ دوم اینکه آیا تحریک بخش است؟ سوم آیا ارزش بازی کردن دارد؟ به‌عبارت‌دیگر آیا اسباب‌بازی آن‌قدر چندمنظوره هست که برای انواع بازی‌ها کاربرد داشته باشد و با افزایش سن کودک هنوز قابل‌استفاده باشد. چهارم آیا سرگرم‌کننده هست؟
برای اینکه مقایسۀ بسیار ساده‌ای کرده باشیم، یک بسته مکعب، اسباب‌بازی مناسبی است زیرا می‌توان در سنین مختلف به یک اندازه از آن لذت برد و محرک قوۀ تخیل و بازی فعال است. اسباب‌بازی‌های مکانیکی این اندازه مفید نیستند زیرا نمی‌توان کار زیادی با آن‌ها کرد و کودک خیلی زود حوصله‌اش از آن‌ها سر می‌رود.
همۀ ما می‌دانیم که اسباب‌بازی‌ها می‌توانند ارزش آموزشی داشته باشند، ولی این را نیز باید بدانید که اسباب‌بازی‌ها می‌توانند ادراک کودکان را غنی سازند. اسباب‌بازی‌هایی که از این نظر بیشترین فایده را دارند آن‌هایی هستند که کودک شما می‌تواند با آن‌ها کاری انجام دهد، نه اینکه صرفاً مجبور باشد به‌صورت کلیشه‌ای و از پیش تعیین‌شده با آن‌ها بازی کند. مثلاً اسباب‌بازی‌هایی که به هم چفت می‌شوند یا به هم می‌چسبند و با استفاده از آن‌ها می‌توان چیزهای مختلفی را ساخت، از سنین پایین به کودکان می‌آموزند که می‌توانند چیزها را با استفاده از مهارت خود تغییر دهند. به‌علاوه هوش فضایی و عمق ادراک آن‌ها را نیز افزایش می‌دهند. ازآنجاکه پسرها عموماً در این زمینه برتری دارند، این قبیل اسباب‌بازی‌ها به‌خصوص برای دخترها مفیدند.
اگر کودک شما هنوز درپوش ماهیتابه را ترجیح می‌دهد، مأیوس نشوید، زیرا وسایل خانه می‌توانند اسباب‌بازی‌های بسیار مفید، سرگرم‌کننده و ایمنی باشند. برای داشتن ارزیابی صحیحی از اینکه آیا شما در هر برهۀ زمانی خاص، بهترین اسباب‌بازی ممکن را انتخاب کرده‌اید یا خیر، واکنش کودک شما بیشترین اهمیت را دارد.
شما مجبور نیستید جدیدترین اسباب‌بازی‌های آموزشی را خریداری کنید زیرا هر چیزی که کودک شما را مجذوب کند برای او جنبۀ آموزشی دارد. کودکان ذاتاً یادگیرنده هستند و هر چیزی که موردعلاقۀ یک کودک قرار بگیرد، چیزی به او می‌آموزد.
بی‌خطر بودن
بدیهی است که مهم‌ترین نکته هنگام خریدن یا درست کردن یک اسباب‌بازی برای کودک، بی‌خطر بودن آن است. هرچند ضربه، کبود شدگی و خراشیدگی‌های جزئی بخش طبیعی و غیرقابل‌اجتناب بازی یک کودک ماجراجو هستند، راه‌هایی نیز وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید مطمئن شوید آنچه در اختیار کودک خود می‌گذارید تا با آن بازی کند یک اسباب‌بازی بی‌خطر و سرگرم‌کننده است و نه یک اسلحۀ بالقوۀ مضر.
شوخی قدیمی که می‌گوید ما یک اسباب‌بازی نشکن برای بچه خریدیم و او بقیۀ اسباب‌بازی‌ها را با آن شکست، ازنظر اکثر والدینی که می‌دانند کودکان تا چه حد می‌توانند مخرب باشند، کاملاً درست است. بنابراین شما نه‌تنها بایستی اسباب‌بازی‌ها را هنگام خرید ازنظر نقایص خطرناک در طراحی آن‌ها کنترل کنید بلکه پس‌ازآن هم باید در فواصل منظم این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید ایراد خطر سازی پیدا نکرده است.
بدیهی است اسباب‌بازی‌هایی که برای اطفال بسیار خردسال ساخته می‌شوند بایستی با دقت خاصی ساخته‌شده باشند زیرا این اطفال مهارت لازم برای خلاص شدن از هر دردسری را که ممکن است یک اسباب‌بازی برایشان پیش آورد ندارند.
منبع: همۀ کودکان تیزهوش‌اند اگر ...
انتخاب اسباب‌بازی کودکان
نکات انتخاب اسباب بازی کودکان نکات انتخاب اسباب بازی کودکان

انتخاب اسباب بازی کودکان * اسباب بازی های پلاستیکی باید دارای سطح صاف و برای لمس کردن مناسب باشند و از جنس شکننده نباشند ؛ زیرا در صورت شکستن لبه های آنها تیز و برنده میشود. انتخاب اسباب بازی کودکان


اسباب بازی های مناسب کودکان – قسمت اولاسباب بازی های مناسب کودکان – قسمت اول

اسباب بازی های مناسب کودکان – قسمت اول بازی کردن یکی از مهم ترین مراحل رشدی کودکان است. کودک با بازی کردن حس کنجکاوی خودش را ارضا می کند و یاد می گیرد که با وسایل مختلف چگونه کار کند. اسباب بازی های مناسب کودکان – قسمت اول


اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگیاسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی

اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی کودک آنلاین: در کنار صحبت ها و نوازشهای پدر و مادر، اسباب بازی ها نیز وسایل ضروری و اجتناب ناپذیر برای ورود کودک به جهان پیرامون است. این وسایل توجه کودک را جلب و حواس او را تقویت می کند. انتخاب اسباب بازی مناسب در سنین مختلف کودک مساله بسیار مهمی است که باید کاملاً مورد توجه قرار گیرد. اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی


اسباب بازی و بازی برای کودکان نوعی یادگیری استاسباب بازی و بازی برای کودکان نوعی یادگیری است

اسباب بازی و بازی برای کودکان نوعی یادگیری است بازی کردن یکی از شیوه های مهم یادگیری برای کودکان است. کودکانی که به طیفی گسترده از اسباب بازی هایی دسترسی داشته باشند که با دقت انتخاب شده اند پاسخ هایی مناسب تر به چالش ها و انگیزه ها نشان میدهند. اسباب بازی و بازی برای کودکان نوعی یادگیری است

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران