کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
رشد گفتار در کودکان – بخش سوم
رشد گفتار در این سن گفتار کودک شما پیچیدگی بیشتری پیدا میکند. او احتمالا واژگانی مرکب از 30 کلمه دارد و شروع به پرسیدن سوال های ساده مثل (( کجا می رویم؟)) ، می کند و پاسخ های یک یا دوکلمه ای میدهد مثل (( آنجا)). در حقیقت او از ترکیبات دوکلمه ای زیادی استفاده میکند. در این سن عبارات منفی مثل نمیتونم به واژگان او اضافه می شود. رشد گفتار

رشد گفتار در کودکان – بخش سوم
رشد گفتار – 18 ماهگی تا دو سالگی
در این سن گفتار کودک شما پیچیدگی بیشتری پیدا میکند. او احتمالا واژگانی مرکب از 30 کلمه دارد و شروع به پرسیدن سوال های ساده مثل (( کجا می رویم؟)) ، می کند و پاسخ های یک یا دوکلمه ای میدهد مثل (( آنجا)). در حقیقت او از ترکیبات دوکلمه ای زیادی استفاده میکند. در این سن عبارات منفی مثل نمیتونم به واژگان او اضافه می شود.
کودک شما در این سن کم کم آهنگ صحبت کردن را یاد می گیرد و منتظر میشود تا در جاهایی که نوبت صحبت کردن اوست حرف بزند. او در برقراری ارتباط همکاری میکند.
از زبان در موقعیت های مختلف استفاده میکند – برای به دست آوردن چیزی برای حرف زدن در مورد چیزی ، یا برقراری ارتباط با دیگران . اما ممکن است گفتار او به علت هماهنگی ضعیف عضلات نامشخص باشد مثلا ممکن است به جای هواپیما بگوید هپیما.
چگونه میتوانید کمک کنید
هر وقت می توانید از صفت ها استفاده کنید. معمولا اولین صفت ها عبارتند از خوب ، بد ، قشنگ ، داغ و سرد. سعی کنید به خصوص هنگامی که از غذاها ، آدمها و اسباب بازی ها که موضوعات مورد علاقه ی کودکتان هستند صحبت می کنید صفات را با اسم ها جفت کنید مانند شیر سرده ، دختر خوب ،عروسک قشنگ.
از قیدهایی مثل اینجا و کجا نیز استفاده کنید. روی تمام فعل ها تاکید کنید و برای تسهیل یادگیری آنها را با حرکت نشان دهید.
کودک شما خیلی قبل از اینکه از حروف اضافه استفاده کند آنها را می فهمد . ولی همیشه روی آنها تاکید کنید و نشان دهید که منظورتان چیست. همیشه نشان دهید که زیر ، رو و پشت کجا هستند.
فراگیری زبان یکنواخت نیست. این روند گاهی متوقف و بعد دوباره از سر گرفته میشود بنابراین سر نخ را از کودک خود بگیرید و به او فشار نیاورید . هرگز کودک خود را با کس دیگری مقایسه نکنید هر کودکی زبان را با سرعت مخصوص به خود فرامیگیرد.
رشد گفتار – دو تا سه سالگی
کودک شما در حدود 200 تا 300 کلمه بلد است و ممکن است به تنهایی حرف بزند. او با اطمینان از زبان استفاده میکند و به لغات جدید علاقه نشان میدهد. هنگامی که برای او دلیل می آورید گوش می کند و گستره ی توجه او وسیع تر و طولانی تر میشود.
تسلط او بر گفتار در حال افزایش است هرچند کلمات را بد تلفظ میکند بعضی حروف را به جای حروف دیگر به کار میبرد و به احتمال زیاد نوک زبانی صحبت میکند. کودک شما عاداتی مربوط به زبان از قبیل بارها شنیدن یک داستان را کسب میکند. او به داستان های پیچیده و گوش دادن به گفتگوی بزرگتر ها علاقه دارد. او میتواند در یک جمله ی واحد از یک موضوع به موضوع دیگر بپرد.
کودک شما شروع به استفاده از ((و)) برای پیوند دادن مفاهیم میکند. او همچنین معنی ضمیرهایی مثل من ، تو ، او را میفهمد و به درستی از آنها استفاده میکند. بسیاری از کلماتی که با زمان سر و کار دارند به تدریج که او مفهوم گذشته ، حال و آینده را درک میکند در صحبت های او به چشم می خورند.چگونه میتوانید کمک کنید
کودک شما با کودکان هم سن و سال خود بیشتر از بزرگتر ها صحبت میکند بنابراین ارتباط هر چه بیشتر او با بقیه ی بچه ها به رشد توانایی های زبانی او کمک میکند. این یکی از دلایل اهیمت داشتن کودکستان است. در این سن گفتار دیگر خودمحور نیست و بیشتر اجتماعی میشود. بنابراین  اگر بخواهید کودکتان زبان اجتماعی را بیاموزد تماس با بچه های دیگر ضروری است.
داستان های مورد علاقه ی او را تکرار کنید تا کودک شما بتواند احساسات خود را نسبت به دنیای اطرافش شکل دهد.
داستان های پیچیده تر بخوانید و از کلمات جدید استفاده کنید و آنها را با تکرار زیاد در گفتار خود توضیح دهید.
رشد گفتار – سه تا چهارسالگی
کودک شما به زبان مسلط شده است و با اطمینان از آن استفاده میکند. در نتیجه روانی و جرأت او در حال افزایش است. او لغات جدید را دوست دارد و استفاده از آنها را تمرین میکند.
او متوجه میشود که قادر است با استفاده از زبان مقداری کنترل روی دیگران داشته باشد بنابراین شروع به استفاده از عباراتی مثل فرمانها ( برایم بیاور) ، ترغیب ( میشه کمی بستنی بخورم؟) و همکاری ( سعی میکنم) می نماید.
کودک شما شروع به استفاده از شکل های جالب افعال مثل کاش میتونستم یک بستنی داشته باشم میکند و مفهوم امکان و احتمال را میفهمد ( شاید باران ببارد). دستور زبان او به سرعت در حال پیشرفت است به عنوان مثال اگر چیزی در گذشته اتفاق افتاده باشد سعی میکند از زمان گذشته استفاده کند ( مامان غذا پزید) و صفات تفضیلی می سازد هر چند با  اشتباه (خوبتر) .
او دوست دارد با پرسشهایی مثل (چطور؟) گفتگو را ادامه دهد. از لغات عامیانه و بی معنی استفاده میکند و ممکن است خودش کلماتی مخصوص به خود بسازد ( بریم مغازه ی ساندویچ خوری).
چگونه میتوانید کمک کنید
هرگز اشتباهات کودک خود را بی پرده اصلاح نکنید با ظرافت تمام آنچه را که تازه گفته است ولی به صورت درست تکرار کنید اگر روی لغتی مکث کرد بلافاصله آن را به او بگویید تا شتاب و علاقه ی او در ادامه ی صحبت حفظ شود.
کودک شما نسبت به استدلال کردن به خوبی واکنش نشان میدهد بنابراین او را در حل مسائل ساده با مطرح کردن سوال ها ، راههای مختلف موجود و راه حل ها و بحث روشن درباره ی هر یک از آنها دخالت دهید. نظر او را در مورد چیزی که میدانید امکان موافقت شما هم با آن وجود دارد بپرسید . به این ترتیب او احساس میکند که خودش تصمیم گرفته است.
داستان های خیالی باید جزئی از مطالبی باشند که برای کودک خود میخوانید زیرا بدون لطمه زدن به او به کودکتان کمک میکنند با دنیای خود کنار بیاید و درک او را از واقعی و غیرواقعی ، گذشته و حال و آینده ، عدالت و ستم ، نیک و بد ، مهربانی و قساوت و غیره افزایش می دهند.
منبع : کتاب همه کودکان تیزهوشند اگر...
رشد گفتار
رشد گفتار در کودکان – بخش اولرشد گفتار در کودکان – بخش اول

رشد گفتار در کودکان – بخش اول ما میل و توانایی نوزاد برای تقلید کردن را دست کم می گیریم. اگر زیاد با کودک صحبت کنیم او حتی در سن هشت هفتگی شروع به تقلید از صداها میکند و به این ترتیب اولین قدم عمده به سوی فراگیری گفتار را برمی دارد. رشد گفتار در کودکان – بخش اول


رشد گفتار در کودکان – بخش دومرشد گفتار در کودکان – بخش دوم

رشد گفتار در 28 هفتگی کودک سیلاب های واضحی را ادا میکند مثل (( با )) ، ((دا)) ، ((کا)). فریادهای کودک شامل انواع مختلفی از صداهای زیر و بم هستند و یک صدای تو دمای نیز ظاهر میشود. او شروع به بازی کردن با زبان و لب های خود کرده است و ممکن است سعی کند با استفاده از صدا مثلا جیغ یا سرفه ، توجه شما را جلب کند. رشد گفتار


بیماری آپراکسی گفتاری کودکان – بخش دومبیماری آپراکسی گفتاری کودکان – بخش دوم

آپراکسی گفتاری کودکان بیماری آپراکسی دوران کودکی در اصل یک بیماری عصبی محسوب می شود. در اغلب موارد، این بیماری مادرزادی است. کودکی که‌مبتلا به آپراکسی دوران کودکی می باشد، درک بسیار بالاتری از کلمات و گفتار را دارد، اما قادر نیست آنها را به صورت منسجم بیان کند. آپراکسی گفتاری کودکان


مهارت‌های گفتاری در کودکان نوپامهارت‌های گفتاری در کودکان نوپا

مهارت‌های گفتاری در کودکان نوپا کودک آنلاین : مدل گفتاری زیر تنها یک دید کلی است و رسیدن زودتر یا دیرتر کودک،به تکامل در سخن گفتن کاملاً از کودکی،به کودک دیگر متفاوت می‌باشد!!! مهارت‌های گفتاری در کودکان نوپا

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران