کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

3
بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هشتم
بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هشتم هماهنگ کردن جفت ها هدف این بازی معرفی شباهت ها و تفاوت های افراد به یکدیگر است. وسایل لازم: یکسری کارت که باید توسط خود بچه ها هماهنگ شود (مثل سگ و گربه، مداد و کاغذ). برای هر نفر یک کارت کافی است.

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هشتم
•    هماهنگ کردن جفت ها
هدف این بازی معرفی شباهت ها و تفاوت های افراد به یکدیگر است.
وسایل لازم: یکسری کارت که باید توسط خود بچه ها هماهنگ شود (مثل سگ و گربه، مداد و کاغذ). برای هر نفر یک کارت کافی است.
چگونکی انجام بازی
کارت ها را به هم بریزید و در میان اعضا پخش کنید. اگر تعداد بچه ها زوج نبود خودتان نیز در بازی شرکت کنید. به بچه ها بگویید هر کدام از آنها باید کودکی را که کارت مکمل با کارت آنها را در دست دارد، پیدا کنند. بعد از اینکه جفت خودشان را پیدا کردند باید در مورد غذایی که هر دو نفرشان دوست دارند، به توافق برسند.
به محض اینکه این کار را کردند فقط باید بنشینند و دستشان را بالا بگیرند تا نشان دهند که آماده هستند. شما باید کارت ها را جمع آوری کنید و دوباره بر بزنید و آنها را بین بچه ها پخش کنید. به بچه ها بگویید که دوباره به همان صورت جفتشان را پیدا کنند و این بار حیوان مورد علاقۀ مشترکشان را بیابند.
•    بازی آینه
در این بازی از کودکان می خواهید که به دقت بر روی رفتار و عملکرد همبازی خود متمرکز شوند. این کار موجب تقویت حس همکاری و تمرکز کودکان می شود.
وسایل لازم: وسیله ای لازم ندارد.
چگونگی انجام بازی
از بچه ها بخواهید رو در رو نزدیک هم بایستند. یکی از بچه ها حرکاتی را پشت سر هم انجام می دهد و جفتش نیز سعی می کند که با دقت به صورت آینه وار کارهای او را تقلید کند. از کسی که حرکت را شروع می کند بخواهید در ابتدا حرکاتش آهسته باشد و بعد کم کم آن را سریع تر کند تا اعتماد به نفس طرف مقابلش تضعیف نشده و احساس ناتوانی نکند.
پیشنهاد
می توانید از کودکان بخواهید حرکات دقیق تری را انجام دهند مانند تغییر حالت چهره. در پایان از آنها بخواهید که نظرشان را در مورد این بازی عنوان کرده و بگویند چه کاری در این بازی از همه مشکل تر بود.
•    کار اشتباه
این بازی برای کشف زبان بدن و ایفای یک نقش بدون استفاده از کلمات بوده و می توان گفت نوعی پانتومیم است.
وسایل لازم: وسیله ای لازم ندارد.
چگونگی انجام بازی
برای شروع بازی یکی از بچه ها را انتخاب کنید، کاری به آن بچه بگویید و بخواهید بدون کلام آن کار را نشان دهد. بعد به بچه ها بگویید که از او بپرسند که چه کاری دارد انجام می دهد؟ حال آن بچه باید اسم کار دیگری را به اشتباه بیاورد. بعد فرد بغل دستی او باید کاری را که به او گفته شده تقلید کند. بعد بچه ها دوباره از نفر بعدی می پرسند که چه کاری انجام می دهی؟ او نیز اسم کار دیگری را می آورد که فرد بعدی ادای کار عنوان شده را در می آورد تا به آخرین نفر برسد. به طور مثال:
بچۀ اول: تقلید شستن ظرف
بچه دوم: چه کاری انجام می دهی؟ بچۀ اول تمیز کردن زمین خانه
بچۀ دوم ادای تمیز کردن زمین خانه را درمی آورد.
بچۀ سوم: داری چکار می کنی؟
بچۀ دوم: پختن کیک
پیشنهاد
در پایان بازی، با بچه ها در مورد دروغ گفتن صحبت کنید به این صورت که ما این کار را در بازی مان انجام می دهیم در صورتی که در زندگی واقعی همه می دانند که دروغ گفتن به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. از بچه ها بخواهید دلایل این که چرا انسان ها باید راستگو باشند را بیان کنند.
•    نقشۀ سری
این بازی شنیدن فعال، تمرکز و مهارت های گفتاری را رشد می دهد.
وسایل لازم: مداد و کاغذ
چگونگی انجام بازی
از جفت ها بخواهید که طوری بنشینند تا پشتشان به هم باشد. باید یکی از آنها یک نقاشی و یا یک خط ساده بر روی دو کاغذ بکشد. بعد آن برگه را به هم گروهی خودش بدهد. بعد همانطور که پشت هم نشسته اند، فردی که برگه را به یارش داده، می گوید که آن خط را به چه تصویر و شکلی تبدیل کند. بعد از تمام شدن کار، آنها نقاشی هایشان را با هم مقایسه می کنند تا ببینند که چقدر شبیه به هم است یا چقدر با هم تفاوت دارد. در مرحلۀ بعد جایشان را با هم عوض می کنند و بازی از نو آغاز می گردد.

منبع: 101 بازی برای افزایش عزت نفس
بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هشتم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتمبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش هفتم بچه ها را به دور یک دایره جمع کنید و آنها را با یک شمارۀ مشخص نامگذاری کنید. به بچه ها بگویید وقتی شما شمارۀ هر کدام را صدا زدید، او باید با گفتن بله پاسخ دهد و در آن لحظه هیچ بچۀ دیگری اجازۀ صحبت ندارد.


بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش اولبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش اول

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش اول این بازی مهارت تمرکز و فکر کردن را رشد می دهد. وسایل لازم: دو دسته کارت 12 تایی، روی یک دسته از کارت ها اسامی ماه های سال را بنویسید و روی دستۀ دیگر فعالیت های گوناگون را یادداشت کنید. بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش اول


افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش نهمافزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش نهم

افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش نهم حس شوخ‌طبعی را در فرزندتان پرورش دهید و به او بیاموزید که منشأ شادی درون هر فرد است. افزایش عزت‌نفس در کودکان – بخش نهم


عزت‌نفس در کودکانعزت‌نفس در کودکان

عزت‌نفس در کودکان عزت‌نفس داشتن احساسی خوب در مورد خود است، و هرکسی برای خوب عمل کردن به آن نیاز دارد. چگونگی احساسمان در مورد خودمان بر چگونگی یادگیری، احساس، تفکر، کار، بازی، ارتباط با دیگران و در حقیقت بر هر عملی که انجام می‌دهیم مؤثر است. عزت‌نفس در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران