کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

3
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دوم جذابیت بازی با کارت را برای کودکی که دوست دارد کارت‌ها را با توجه به عکس و رنگشان طبقه‌بندی کند، دست‌کم نگیرید. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6  ساله – بخش دوم
•    کارت بازی
جذابیت بازی با کارت را برای کودکی که دوست دارد کارت‌ها را با توجه به عکس و رنگشان طبقه‌بندی کند، دست‌کم نگیرید.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: در یک‌طرف دستۀ کارت‌ها، عکس‌ها و تصاویر جذاب و در طرف دیگر الگوهای جالب
روش انجام بازی
یک دسته کارت را بیرون بیاورید و به کودکتان فقط جنبه‌های متفاوت کارت‌ها را نشان دهید. تصاویر روی کارت را به کودک نشان دهید و توضیح دهید که چگونه عدد نوشته‌شده روی هر کارت، با تعداد واقعی اشیاء به تصویر درآمده روی کارت برابر است: عدد پنج برای قلب‌ها یعنی پنج تا قلب روی کارت کشیده شده. بیا آن‌ها را بشماریم. نگاه کن که چگونه عدد نوشته‌شده درست است: 5-4-3-2-1 . درسته!
از کودک بخواهید که کارت‌ها را مطابق تصاویر روی آن‌ها یا رنگشان دسته‌بندی کند و یا آن‌ها را بر اساس سرباز به شاه (کوچک به بزرگ) مرتب کند. اگر او این بازی را دوست داشت، جعبۀ کارت‌ها را به او بدهید تا در یک جای خاص نگه دارد و هر وقت که مایل بود با آن بازی کند.
تغییر
بازی کارت‌های ساده را به کودک معرفی کنید، تا بفهمد بعضی اعداد تعداد بیشتری را نسبت به بقیه نشان می‌دهند. به کودک بازی ماهیگیری را معرفی کنید تا متوجه شباهت‌های بین رنگ‌ها و اعداد شود. اگر به نظر رسید که این بازی برای کودک شما جذابیتی ندارد، فقط کنارش بنویسید و به‌تنهایی بازی کنید. هیچ‌چیز بهتر از این نیست که کودک یک نفر بزرگ‌تر را ببیند که مشغول کاری مهیج است.
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودک یاد می‌گیرد که چطور بعضی چیزها مشابه و بعضی‌ها متفاوت هستند. مثلاً بیلچه و چماق هر دو سیاه هستند ولی شکل‌های متفاوتی دارند. آن‌ها همچنین تمرین می‌کنند که چگونه اشیاء را بر اساس ابتدا به انتها، کوچک به بزرگ و بر اساس رنگ‌هایشان مرتب کنند.
•    دست‌ها روی‌هم
یکی از چیزهایی که ما دوست داریم کودکمان یاد بگیرد این است که بداند تعامل با دیگران جذاب است و توجه افراد به آن با ارزش است. تعامل الزاماً نباید خیلی خنده‌دار باشد تا کودک را به خود جلب کند، بلکه لحظات آرام کوچک نیز همان پیام را به دنبال دارد.
نوع توجه: متمرکز
لوازم: وسیله‌ای لازم نداردروش انجام بازی
یک دست خود را روی میز بگذارید و از کودکتان بخواهید یک دستش را روی دست شما بگذارد. سپس شما دست دیگر خود را روی دست کودکتان بگذارید و از او بخواهید که او هم دست دیگرش را روی دست شما بگذارد. حالا شما دست اول خود را از زیر دست‌ها بیرون بکشید و روی بالاترین دست بگذارید. کودک را تشویق کنید که او هم همین کار را انجام دهد. در ابتدا بازی را به آهستگی انجام داده سپس هنگامی‌که کودک روند بازی را درک کرد، سرعت بازی را بیشتر کنید.
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودک مفهوم رعایت نوبت را یاد می‌گیرد، مفهومی که خیلی زیاد در دورۀ پیش‌دبستانی و قبل از آن لازم دارند. از طریق این بازی مفهوم زمان‌بندی را یاد می‌گیرند. زیرا اگر زودتر از زمان مناسب دست خود را بیرون بکشند، بازی از روند صحیح خارج می‌شود. آن‌ها همچنین روش ساده‌ای را که از طریق آن می‌توانند با دیگران دقایق لذت بخشی را داشته باشند، یاد می‌گیرند.
•    یافتن گنج
این بازی خیلی سرگرم‌کننده است. در این بازی بچه‌های کوچک می‌توانند عکس‌ها را با اشیای واقعی تطبیق دهند.
نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: تصاویری از مجلات یا تصاویر نقاشی شده
روش انجام بازی
تصاویر را در گوشه و کنار خانه طوری پنهان کنید که یک تصویر راهنمایی برای پیدا کردن تصویر بعدی باشد. مثلاً: نشانۀ 1 کودک شما را به سمت تصویر یک آباژور هدایت می‌کند و در پشت آباژور، نشانۀ 2 که تصویر یک تخت کشیده شده، آخرین نشانه کودک را به یک گنج می‌رساند. مثل یک خوراکی خوشمزه، یک توپ یا یک کتاب جدید.
تغییر
اگر کودک شما قادر به خواندن است، می‌توانید به جای استفاده از تصاویر، از کلمات استفاده کنید. این بازی می‌تواند در جشن تولدها یک ایدۀ خوب و سرگرم‌کننده باشد. به این صورت که نشانه‌ها را در فواصل مناسبی از همدیگر قرار دهیم.
آنچه یاد گرفته می‌شود
کودکان در مورد نشانه‌ها یاد می‌گیرند که هر عکس را به شیء واقعی مربوط به آن ارتباط دهند. آن‌ها همچنین مفهوم
 توالی را یاد می‌گیرند، مثلاً این‌که وسایل بر اساس یک ترتیب خاص قرار دارند، اول این، بعد آن، ... . این یک مهارت است که کودکان به‌طور روزانه به آن احتیاج دارند. مثلاً وقتی آن‌ها دندان‌هایشان را مسواک می‌زنند یا لباس می‌پوشند، باید سلسله مراتبی را رعایت کنند تا در کارشان موفق باشند.
منبع: 101 بازی برای افزایش توجه
بازی‌های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6  ساله – بخش دوم
بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 سالهبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. آن‌ها نوشتن را درزمانی که بزرگ‌تر شدند، راحت‌تر از زمانی که کوچک هستند، درک می‌کنند. برای نوشتن یک داستان از مراحل حقیقی استفاده کنید. در این بازی کودک یک تجربۀ مهم در مورد چگونگی طرح‌ریزی یک داستان، ویرایش و تنظیم آن کسب می‌کند. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم با تجهیزات کمی می‌توانید این بازی را برای افزایش توجه و مهارت شنوایی کودکتان انجام دهید. تمام چیزی که لازم دارید قوطی‌های خالی فیلم و تعدادی لوازم‌خانگی است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش سوم


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم مینه مونته سوری (دکتر ماریا مونته سوری مبتکر این بازی است. او مربی کودکان معلول است) در اینجا 4 فعالیت مناسب برای کودک پیش دبستانی ذکر شده است.


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دومبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 6 تا 12 ساله – بخش دوم اکثر کودکان دوست دارند به نقشه نگاه کنند، اما نمی‌توانند خیلی سریع آن را با جهان واقعی انطباق دهند. در این فعالیت، مسئولیت یک کشتیران واقعی را به کودک خود بدهید و او را تشویق کنید تا به آنچه در نقشه نشان داده شده است، توجه کند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران