کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

2
رشد جنسی کودک چهارساله
رشد جنسی کودک چهارساله کودک آنلاین: والدین اغلب در مواجهه با رفتارهای جنسی فرزند خود وحشت‌زده می‌شوند (ولی او تنها چهار سال دارد)، به این دلیل که معمولاً مفاهیم دنیای بزرگسالان را به این رفتارها نسبت می‌دهند. اما کودک چهارسالۀ شما یک فرد بالغ نیست. رشد جنسی کودک چهارساله

رشد جنسی کودک چهارساله
کودک آنلاین: والدین اغلب در مواجهه با رفتارهای جنسی فرزند خود وحشت‌زده می‌شوند (ولی او تنها چهار سال دارد)، به این دلیل که معمولاً مفاهیم دنیای بزرگسالان را به این رفتارها نسبت می‌دهند. اما کودک چهارسالۀ شما یک فرد بالغ نیست.
او فقط بچۀ کنجکاوی است که سعی دارد پاسخ‌های سؤال‌هایش را بیابد و نیاز جنسی نوشکفتۀ خود را بروز دهد. همۀ رفتارهایی که در اینجا مطرح‌شده‌اند بخشی از رشد طبیعی کودک به شمار می‌آیند.
کودکان چهارساله اغلب دربارۀ تفاوت‌های جسمی بین پسرها و دخترها بسیار کنجکاو هستند. تعجب نکنید. کودک چهارسالۀ شما به اندام خواهر کوچک‌ترش توجه نشان می‌دهد (به آن نگاه می‌کند، اشاره می‌کند، می‌خندد یا حتی آن را لمس می‌کند). حتی ممکن است وقتی لباس به تن ندارید، خودش را به شما برساند تا به بدنتان دست بزند.
بسیاری از والدین هنگامی‌که فرزند چهارسالۀ آن‌ها کنارشان است، بیشتر خود را می‌پوشانند و از خوابیدن یا حمام کردن همراه کودکشان خودداری می‌کنند زیرا به نظر می‌رسد که در این مواقع کودک بیش‌ازحد تحریک می‌شود.
در این موارد می‌توانید به او بگویید: می‌دانم که در مورد خواهرت کنجکاو هستی. اگر سؤالی داری، می‌توانی از من بپرسی ولی نباید به بدن خواهر کوچک‌ترت دست بزنی.
وقتی دراین‌باره با کودک خود صحبت می‌کنید، سعی کنید اسامی صحیح اندام‌ها را به کار ببرید. مثلاً به‌جای اینکه بگویید پوپولی، بگویید: آلت تناسلی مردانه.
این کار نشان می‌دهد که شما بر اندام‌های جنسی فرزند خود به‌اندازۀ دیگر قسمت‌های بدن او ارزش و احترام قائل هستید. گاهی نیز به کار بردن واژۀ اندام‌های خصوصی بهتر است، زیرا چهارساله‌ها معنی کلمۀ خصوصی را درک می‌کنند.به‌هیچ‌وجه غیرعادی نیست اگر سرزده وارد اتاق فرزند چهارسالۀ خود شوید و ببینید که او و دوستش برهنه شده‌اند و به بدن یکدیگر نگاه می‌کنند. این اتفاق طبیعی است و معمولاً دکتر بازی نامیده می‌شود. کودکان این کار را فقط از روی کنجکاوی انجام می‌دهند.
اگر با دیدن بچه‌ها در این وضعیت تعجب کردید، از بروز هر نوع واکنشی که نشان دهد آن‌ها کار نادرستی انجام داده‌اند اجتناب کنید. در عوض، خیلی عادی بگویید: بهتر است لباس‌هایتان را بپوشید. وقتی لباس‌هایشان را پوشیدند به آن‌ها بگویید: کنجکاوی دربارۀ بدن یکدیگر کافی است. می‌توانیم دربارۀ بدنتان با یکدیگر صحبت کنیم، ولی اجازه ندارید به اندام‌های خصوصی یکدیگر دست بزنید.
زمانی که کودکتان در این مرحله از کنجکاوی به سر می‌برد و از این نوع بازی‌ها انجام می‌دهد، وقتی‌که میهمان دارد، در اتاقش را باز نگهدارید و هرچند وقت یک‌بار به او سر بزنید.
کودکانی که تنها می‌مانند و به‌این‌ترتیب اندام‌های یکدیگر را می‌شناسند، ممکن است دچار اضطراب شدید شوند. باید برای آن‌ها محدودیت‌هایی قائل شوید (به‌عنوان‌مثال: حالا وقت آن رسیده که یک بازی دیگر انجام دهید. بازی اتل‌متل چطور است؟).
یک‌بار پسربچه‌ای از پدرش پرسیده بود: آیا آلت خواهرم کنده‌شده است؟ آیا کسی می‌خواهد مال مرا بکَند؟ هنگامی‌که فرزندتان این موضوع‌ها را پیش می‌کشد، دقت کنید که به حرف‌هایش نخندید یا افکارش را بی‌اهمیت جلوه ندهید. این‌ها بخشی از نگرانی‌های او هستند. در عوض می‌توانید برای او شرح دهید که دخترها و پسرها ازنظر جسمی با یکدیگر تفاوت دارند.
چهارساله‌ها از اندام خود لذت می‌برند. ممکن است آن‌ها هیچ‌چیزی را بیشتر از این دوست نداشته باشند که آن‌قدر در وان آب گرم بنشینند تا پوست دست‌وپایشان چروک بخورد یا به‌محض ورود به خانه لباس‌هایشان را درآورند و برهنه شوند.
اگر دیدید کودکتان خود ارضایی می‌کند، کاری انجام ندهید که او در آینده از تجربۀ صحیح لذت بردن از اندام خود خجالت بکشد. این کار باعث می‌شود که احساس بدی نسبت به بدن خود پیدا کند و فکر کند که اگر جسمش تا این اندازه بد است، پس خودِ او هم بد است.
ممکن است برای کودک سخت باشد که از او بخواهید دست از خود ارضایی بردارد. بیشتر والدین متوجه شده‌اند که اگر دائماً کودک را از کاری منع کنند، معمولاً بیشتر آن کار را انجام می‌دهد. اگر احساس می‌کنید که این رفتار با بعضی از ناراحتی‌های او ارتباط دارد، می‌توانید برای کمک کردن به کودک خود برای غلبه بر اضطرابش با روان‌درمانگر این گروه سنی مشاوره کنید.
توجه به این نکته درزمینۀ رشد کودک بسیار اهمیت دارد که دربارۀ اندام و لذت جسمی با او قاطعانه صحبت کنید. هر انسانی آمیزه‌ای است از جسم و روان، و برای آنکه بتواند حس خوبی نسبت به خود داشته باشد، باید بتواند برای هر دو ارزش قائل شود.
اگر در کودکی به فرزند خود تصورات مثبت را القا کنید، همچنان که رشد می‌کند، می‌تواند با فراغ بال از لذت شنا کردن در آب‌های فیروزه‌ای‌رنگ، یک ورزش جذاب و برقراری رابطۀ عاشقانه و صمیمی در بزرگسالی لذت ببرد. این تجربه‌ها برای فرد باارزش است.
این همان احساسی است که والدین می‌خواهند فرزندشان در طول زندگی بارها و بارها آن را تجربه کند، یعنی همان حس بیهوده نبودن در طول زندگی.
منبع: کلیدهای رفتار با کودک چهارساله
رشد جنسی کودک چهارساله

افراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار سالهافراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار ساله

افراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار ساله کودک آنلاین: احتمالاً در این سن موضوع برخورد با غریبه‌ها برای فرزندتان پیش می‌آید. بسیاری از چهارساله‌ها از خانه بیرون می‌روند و دوست دارند که برای مردم داستان‌هایی را دربارۀ خودشان تعریف کنند. حتی اگر فرزندتان خودش به غریبه‌ای نزدیک نشود، ممکن است غریبه‌ای به سراغ او بیاید. افراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار ساله


چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟

چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟ کودکان همواره نسبت به دنیای پیرامون خود علاقه مند بوده و با کنجکاوی نسبت به آن در حال مکاشفه هستند. آنان همانطور که نسبت به اشیا کنجکاوی نشان میدهند نسبت به اعضای خصوصی بدن همجنس و جنس مخالفشان نیز به طور طبیعی کنجکاو هستند. چرا کودکان کنجکاوی جنسی پیدا میکنند؟


نکات بسیار مهم در مورد رشد جنسی کودکان 7 تا 13 سالهنکات بسیار مهم در مورد رشد جنسی کودکان 7 تا 13 ساله

نکات بسیار مهم در مورد رشد جنسی کودکان 7 تا 13 ساله کودکی که تا به حال یعنی تا 6 ، 7 سالگی مراحل رشد جنسی خودش را به خوبی پشت سر گذاشته بین 6 تا 12 و 13 سالگی می تواند دوران خاموشی یا دوران پنهان و کمون را تجربه کند. شاید بتوان گفت که فقط این 6 و 7 سال است که انسان با موضوع ها و مسائل جنسی به عنوان مطلب مهم زندگی اش در تماس و ارتباط نیست.


اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی)اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی)

اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی) مثال) رامین چهار ساله با پسردایی اش که پنج سال دارد در اتاق بازی می کند. مادرش وارد اتاق می شود و می بیند آنها با وضعیت نامناسبی مشغول دکتر بازی هستند. اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران