کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
ماسک بازی کودکان
ماسک بازی کودکان یکی از هیجان‌انگیزترین بازیهای کودکان، بازی‌های تقلیدی و تخیلی است و ماسک‌ها برای این منظور بسیار مناسب هستند. ماسک بازی کودکان

ماسک بازی کودکان
یکی از هیجان‌انگیزترین بازیهای کودکان، بازی‌های تقلیدی و تخیلی است و ماسک‌ها برای این منظور بسیار مناسب هستند.
همۀ کودکان، چه آنان که از نظر شخصیتی درون‌گرا هستند و چه برون‌گرا، از این بازی لذت می‌برند. کودکان ابتدا ماسکی را انتخاب و سپس نقش شخصیت آن ماسک را بازی می‌کنند.
در ضمن استفاده از ماسک‌ها و انجام دادن بازیهای تخیلی، نیروی تخیل کودک تحریک و تقویت می‌شود.
در ماسک بازی با کودکان، باید مراحل رشد ئ سن کودکان را در نظر گرفت. مشاهده شده است که کودکان سه ، چهار ساله با دیدن ماسک‌های مخوف و ترسناک، حتی وقتی یکی از نزدیکانشان آنها را در حضور خودشان به‌چهرۀ خویش می‌گذارد، بی‌اندازه می‌ترسند.
چون کودکان، تز نظر رشد ذهنی و روانی، به‌مرحله‌ای نرسیده‌اند که بتوانند مرزهای خیال و واقعیت را از یکدیگر باز شناسند، و از سویی، نیروی تخیل کودک در سه تا شش سالگی در اوج خودش است، خیالپردازی او در این دوره به‌حدی زیاد است که امکان دارد وی در بیداری نیز خواب ببیند و یا اینکه در شب‌ها دچار کابوس شود.
استفاده از ماسک برای کودکان شش سال به بالا توصیه می‌شود. البته، برای چنین کودکانی، نباید از ماسکهای ترسناک استفاده کرد.
چنانچه به کودکان امکاناتی داده شود تا ماسک ها را خود تهیه کنند، از نظر تربیتی آثار بسیار مثبت و سازنده‌ای بر کودکان خواهد گذاشت و آنان افرادی فعال، خلاق، سازنده و مبتکر بار خواهند آمد و اسباب بازی برایشان ارزش بیشتری خواهد داشت.
طرز تهیه و ساخت ماسک‌های پاکتی
ساختن این نوع ماسک‌ها بسیار آسان و از این رو، برای کودکان خردسال بسیار مناسب است. پاکت را می‌توان از مغازه‌های خواربار فروشی و یا نوشت‌افزار فروشی تهیه کرد و یا با کمی صرف وقت، پاکت ساخت.
توجه داشته باشید هرگز از کیسۀ پلاستیکی و یا پاکت‌های کوچک برای ماسک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن‌است باعث خفگی کودکان شود.
کودک پاکت را بر سر می‌نهد، به طوری که صورتش پوشیده میشود و پاکت تا شانه‌های او می‌آید. با دست محل چشم‌ها، بینی و دهان را از بیرون نشان میدهد و کودک دیگری با ماژیک، یا مداد، محل‌های مشخص شده را علامت می‌گذارد.
سپس کودک پاکت را از سر بیرون می‌آورد و با قیچی محل‌های مشخص شده را می‌برد. کودکان می‌توانند، پس از بریدن محل چشم و دهان و بینی، آن را با کاغذ رنگی تزئین و یا با مداد رنگی نقاشی کنند.
طرز تهیه و ساختِ ماسک با استفاده از روزنامه
قطعات روزنامه را در ظرفی بزرگ (سطل) که تا نیمه پر از آب است، بریزید و به هم بزنید تا قطعات کاملاً با آب آغشته شود و به‌صورت خمیر درآید.
سپس خمیر را از داخل سطل بیرون آورید، خوب مچاله کنید و فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. در ظرف دیگر چسب را آماده و گلوله‌های کاغذی را با چسب آغشته کنید. حال می‌توانید هر شکل را که مایل هستید به‌خمیر بدهید تا خوب خشک شود و سپس آن را به نحو دلخواه رنگ کنید.
منبع: راهنمای انتخاب اسباب بازی
ماسک بازی کودکان

بادکنک بازی کودکانبادکنک بازی کودکان

بادکنک بازی کودکان بادکنک بازی کودکان بادکنک بازی یکی از بازی های جذاب ، مفرح و لذتبخش کودکان است. بادکنک ها به علت سبک بودن و در نتیجه در هوا معلق ماندن و حرکت آرام جذبه و زیبایی خاصی دارند. این بازی مورد علاقه ی همه ی کودکان ملل مختلف است. کودکان ، به وسیله ی بادکنک بازی ، مفاهیم زیادی را یاد میگیرند. بادکنک بازی کودکان بادکنک بازی کودکان


گل بازی کودکان – بخش اولگل بازی کودکان – بخش اول

گل بازی کودکان گل بازی یکی از نیازهای بنیادی و اساسی کودک است. با آنکه پدر و مادر، به‌دلیل کثیف شدن لباسها، محدودیتهایی برای این بازی ایجاد می‌کنند، کودکان همین که به‌خاک و گِل میرسند، همانند ماهی‌ای که بیرون از آب بوده، به‌آب زنده میشود و شروع به تحرک و فعالیت میکند. گل بازی کودکان


شن بازی کودکان – قسمت اول شن بازی کودکان – قسمت اول

شن بازی کودکان شن بازی فعالیتی خوشایند و لذتبخش است برای کودکان . کودک از لمس کردن شن و بازی با آن لذت بسیار می برد. شن میتواند خاصیت مایعات را داشته باشد ؛ زیرا روان میشود و اگر آن را در ظرفی بریزیم به شکل آن ظرف درمی آید. شن بازی کودکان


جغجغه بازی کودکانجغجغه بازی کودکان

جغجغه بازی کودکان جغجغه وسیله ای است که به تحریکات لمسی و حرکتی کودکان پاسخ می دهد و تولید صدا می کند. جغجغه در انواع مختلف فشاری و حرکتی ساخته میشود. به دلیل ارزش و اهمیت این وسیله ی بازی در تحریک حواس کودکان ، توصیه می شود نوع های مختلف آن را برای کودکان تهیه کنید. جغجغه بازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید