کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
آموزش هماهنگی حرکتی بهتر به کودک
آموزش هماهنگی حرکتی : برنامۀ حرکتی را متنوع کنید. تکالیف مختلف را به‌روشهای مختلف ارائه کنید تا کودک مجبور باشد خودش را با آنها سازگاار نماید. مثلاً میتواند در حالیکه حلقۀ کمر (هولاهوپ) می‌زند، راه برود.

آموزش هماهنگی حرکتی بهتر به کودک
- برنامۀ حرکتی را متنوع کنید. تکالیف مختلف را به‌روشهای مختلف ارائه کنید تا کودک مجبور باشد خودش را با آنها سازگاار نماید. مثلاً میتواند در حالیکه حلقۀ کمر (هولاهوپ) می‌زند، راه برود. این فعالیتهای متنوع باعث می‌شوند که کودک یاد بگیرد چگونه یک حرکت را به‌شیوه‌های متفاوتی انجام دهد.
- تحریک حرکتی را با برنامۀ حرکتی تلفیق کنید. به‌فرزندتان پسخوراند حسی بدهید تا او بتواند برنامۀ حرکتی را به‌خاطر بیاورد. اگر فرزندتان در حال یادگیری پشتک زدن است، می‌توانید او را راهنمایی کنید و در حالیکه به‌او کمک می‌کنید که در حالت پشتک زدن قرار بگیرد او را راهنمایی کنید که سرش را خم کند.
کودک باید بین احساس انجام حرکات و فعالیتهایی که به‌تکمیل حرکت منجر می‌شود، ارتباط برقرار کند. همین طور که به‌کودکتان برای انجام حرکت کمک می‌کنید، همه چیز را توضیح دهید تا او بتواند برنامۀ حرکتی را با خود حرکت مرتبط کند.
- فعالیتهایی را انتخاب کنید که برای کودک پسخوراند حسی فراهم می‌کنند. مثلاً، می‌توانید یک مسیر با مانع درست کنید که کودک مجبور باشد برای گذشتن از آن، از سوراخ یک جعبه رد شود و بعد از آن خودش را روی یک تختۀ چرخ‌دار بگذارد و با کشیدن یک طناب به‌جلو حرکت کند.
همۀ این فعالیت‌های متوالی، دروندادهای حسی مختلفی را برای کودک به‌وجود می‌آورند که به‌او کمک می‌کند هر حرکت را در زمان و فضا در نظر بگیرد.
- استفاده از خودگویی ذهنی برای هدایت برنامۀ حرکتی: همۀ ما وقتی در حال انجام کاری هستیم کم‌وبیش از خودگویی، استفاده می‌کنیم. برای اینکه به‌فرزندتان یاد دهید که چگونه خودگویی ذهنی را به‌منظور هدایت برنامه‌های حرکتیش به‌کار ببرد، باید هنگامی که در حین انجام کاری است، به‌او بگویید که در حال انجام چه کاری است.
این کار به‌کودک کمک می‌کند که کلام را به‌فعالیتهای حرکتی پیوند دهد. وقتی کودک شما در حین انجام فعالیتی است، می‌توانید از دستورات و راهنمایی‌های کلامی استفاده کنید تا به‌او کمک کنید که ترتیب کارهایش را سازمان‌دهی کند.
- برنامه را ظریف‌تر کنید: زمانی که کودک شما یاد گرفت که چگونه یک برنامۀ حرکتی را انجام دهد، باید بتواند همان ترتیب اعمال را با ظرافت بیشتری به‌کار ببرد. مثلاً اگر کودک شما یاد گرفته که چطور بند کفشش را ببندد، به‌او گره‌های جدید را یاد بدهید. سرعت، جهت و پیچیدگی فعالیتها را تغییر دهید تا مهارت کودک در این زمینه، بیشتر و بیشتر شود.
- برای حفظ توالی اعمال، نشانه‌های فضایی ایجاد کنید. می‌توانید به‌کودکتان کمک کنید که ایستگاه‌های فضایی ایجاد کند تا گام‌های لازم برای انجام اعمالش را از هم متمایز کند.
 می‌توانید این گام‌ها را از چپ به‌راست سازمان‌دهی کنید و مواد لازم را به‌ترتیب روی تکه‌های کاغذ رنگی بگذارید. حتی می‌توانید ایستگاه‌ها را شماره‌گذاری کنید و با رنگ سبز (برو) و با رنگ قرمز (صبر کن) گام آخر را انجام دهید.
- ترتیبی دهید که کودک با سایر بچه‌ها فعالیتهایی را انجام دهد. فعالیت‌هایی را طراحی کنید که مستلزم برنامه‌ریزی حرکتی کودک با سایر کودکان باشد و آنها برای هم الگوهای حرکتی فراهم کنند. ایده‌های سایر کودکان میتواند تخیل کودک شما را باور کند و او ترغیب شود که به‌بازی کردنش بیشتر ادامه دهد.
- برنامۀ حرکتی را اجرا نمایید و در حین عمل آن را اصلاح کنید. مشکل‌ترین بخش اجرای برنامۀ حرکتی این است که اگر در حین آن مشکلی پیش آمد، بتوانیم آن را حل کنیم.
مهارت خوداصلاحی و اینکه بتواند فعالیت‌های خودش را تصحیح و تکمیل نماید، همان چیزی است که به‌کودک کمک می‌کند حرکاتش را نرم و هماهنگ انجام دهد. مثلاً زمانی که شما توپ را به‌سمت کودک پرتاب می‌کنید، او باید دستش را به‌صورتی تنظیم کند که بتواند توپ را بگیرد.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
آموزش هماهنگی حرکتی

کمک به حرکت آسان کودکانکمک به حرکت آسان کودکان

حرکت آسان کودکان : اگر کودک شما از حرکت کردن می‌ترسد، از رویکردی آرام و تدریجی برای کمک به‌او استفاده کنید. این دسته از کودکان به‌حرکات نوسانی جلو و عقب یا چپ و راست بهتر واکنش نشان می‌دهند. حرکت آسان کودکان


فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسمفعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودک مبتلا به اوتیسم همراه با کودک روی زمین های صاف، ناهموار، چمن ها، شیب ها، روی شن ها، روی یخ و برف و یا زمین های گلی به اشکال گوناگون مانند راه رفتن آرام، دویدن، پریدن، لنگان لنگان راه رفتن، لی لی کردن، چهار دست و پا راه بروید.


رویدادهای مهم مهارت های حرکتی در نوزادانرویدادهای مهم مهارت های حرکتی در نوزادان

رویدادهای مهم مهارت های حرکتی در نوزادان کودک آنلاین: اولین حرکت ارادی کودک معمولاً برگرداندن صورت است. چرخش سر که معمولاً در چند هفتۀ اول زندگی نوزاد مشاهده می شود، موجب رشد ماهیچه های گردن و پیشرفت حرکات ماهیچه ای می شود که چند ماه بعد کودک را قادر می سازد غلت بزند. رویدادهای مهم مهارت های حرکتی در نوزادان


رشد حرکتی کودک پنج ساله رشد حرکتی کودک پنج ساله

رشد حرکتی کودک پنج ساله سه چرخه سواری ، اسکیت بازی ، پریدن ، بالارفتن ، جست و خیز و تاب بازی تنها بخشی از فعالیت هایی است که کودک پنج ساله به آنها می پردازد. اگر فرصتی دست دهد اکثر کودکان ترجیح می دهند بیرون از خانه به فعالیتی بپردازند تا اینکه در خانه بنشینند و بازی کنند. رشد حرکتی کودک پنج ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران