کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

1
مراحل رشد همدلی و اخلاقی در کودکان
مراحل رشد همدلی و اخلاقی در کودکان مارتین هافمن یکی از مراجع سرشناس رشد اخلاقی معتقد است که رشد همدلی در کودکان تدریجی است و آن‌ها از دیدگاه فقط منِ خودمحور، به‌جایی می‌رسند که نه تنها به شخص دیگر اهمیت می‌دهند، بلکه حتی می‌توانند دیدگاه او را درک و احساس کنند. مراحل رشد همدلی و اخلاقی در کودکان

مراحل رشد همدلی و اخلاقی در کودکان
•    مراحل رشد همدلی
مارتین هافمن یکی از مراجع سرشناس رشد اخلاقی معتقد است که رشد همدلی در کودکان تدریجی است و آن‌ها از دیدگاه فقط منِ خودمحور، به‌جایی می‌رسند که نه تنها به شخص دیگر اهمیت می‌دهند، بلکه حتی می‌توانند دیدگاه او را درک و احساس کنند.
هرچه این مراحل و سطح کنونی همدلی فرزندتان را بهتر درک کنید، بهتر می‌توانید به او کمک کنید تا به مرحلۀ بعدی برسد. اما به یاد داشته باشید، کودکان از نظر تجربه‌ها و توانایی‌ها بسیار متفاوت هستند و سنینی که در اینجا ذکر می‌شود تقریبی است.
مرحله 1:  همدلی کلی                                                           سال نخست زندگی
کودک نمی‌تواند به روشنی بین خود و جهانش تمایز قائل شود و درنتیجه برایش روشن نیست که چه کسی ناراحتی را تجربه می‌کند و هر ناراحتی را به‌عنوان ناراحتی خود تعبیر می‌کند. برای نمونه، نوزاد شش ماهه‌ای که صدای گریۀ نوزاد دیگری را می‌شنود، شروع به گریه می‌کند.
مرحله 2: همدلی خودمحور                                                     از حدود یک سالگی
واکنش کودک به ناراحتی دیگران به تدریج تغییر می‌کند. او اکنون درک می‌کند که ناراحتی یک نفر دیگر ناراحتی خود او نیست. برای نمونه، کودک دو ساله‌ای که می‌بیند مادرش گریه می‌کند، کنار او می‌نشیند و به آرامی او را نوازش می‌کند.
مرحله 3: همدلی عاطفی                                                         سنین کودکستان
کودک از حدود دو یا سه سالگی، توانایی‌های نقش بازی کردن را پرورش می‌دهد. وقتی او متوجه می‌شود احساس‌های فرد دیگری با احساس‌های او تفاوت دارد، بهتر می‌تواند علت ناراحتی شخص دیگر را تشخیص دهد، و راه‌های ساده‌ای برای دلداری و حمایت پیدا می‌کند. برای نمونه: تو غمگین به نظر می‌رسی، ماشینت شکست، می‌توانی این را برداری.مرحله 4: همدلی شناختی                                                سال‌های دبستان از حدود 6 سالگی
اکنون کودک می‌تواند از دیدگاه شخص دیگری چیزها را ببیند و بنابراین به تلاش‌هایش برای حمایت و دلداری اشخاص نیازمند می‌افزاید. علاوه بر این، او بیش‌ازپیش از قدرت تسلی‌بخش زبان استفاده می‌کند. برای نمونه: رضا فکر می‌کرد که آن زن سالخورده برای وارد شدن به آسانسور به کمک احتیاج دارد، پس در آسانسور را باز نگه داشت تا آن زن بتواند بدون خطر وارد آسانسور شود.
مرحله 5: همدلی آرمانی                                                     ده تا دوازده سالگی
کودک اکنون می‌تواند برای افرادی به غیر از آشنایان خود یا آن‌هایی که مستقیم می‌بیند، ابراز همدلی کند. همدلی او حتی شامل مردمی هم می‌شود که او تاکنون آن‌ها را ندیده است. برای نمونه: چقدر مردم هند گرسنه‌اند.
•    مراحل رشد وجدان (اخلاقی)
لارنس کُهلبرگ می‌گوید: استدلال دربارۀ درست و نادرست طی مراحلی شکل می‌گیرد. هر چه سطح کنونی فرزندتان را بهتر بفهمید، بهتر می‌توانید او را به سطح بعدی ارتقا دهید. توجه داشته باشید که سطح اخلاقی فقط به سن وابسته نیست و تجربه‌ها و توانایی‌های کودک در رشد اخلاقی بسیار مؤثر است.
مرحله 1: استدلال خودمحورانه                من باید به خواسته‌ام برسم                          تا حدود 4 سالگی
کودک بسیار خودمحور است و معمولاً بدون در نظر گرفتن احساسات و افکار دیگران می‌کوشد تا به خواسته‌اش برسد: مامان تلفن را قطع کن، الآن غذا می‌خواهم.
مرحله 2: دوری از تنبیه                      آیا گرفتار خواهم شد؟                            کودکستانی تا پیش‌دبستانی
کودک اخلاقیات را در چارچوب تنبیه و تشویق و اینکه چه چیزی به او لذت می‌دهد می‌بیند و به پیامدها کاری ندارد. من علی را مسخره نمی‌کنم تا مجبور نباشم اضافی در مدرسه بمانم.
مرحله 3: تفکر                              برای من چه فایده‌ای دارد؟                       سال‌های نخست دبستان
کودک به این دلیل اخلاقی رفتار می‌کند که نیازهای خود و گاه نیازهای دیگران را برآورده کند و در مقابل چیزی به دست آورد: دوچرخه‌ام را به شرطی به تو می‌دهم که بگذاری با اسکیتت بازی کنم.
مرحله 4: گرایش پسر خوب؛ دختر خوب                                        سال‌های میانی دبستان تا اوایل نوجوانی
او می‌داند که رفتار خوب، دیگران را خوشحال می‌کند و مورد تأیید آن‌هاست. من با عسل واقعاً خوب رفتار می‌کنم، چون مادر را خوشحال می‌کند. بعدش شاید مادر برایم فیلمی بگیرد.
مرحله 5: گرایش نظم و قانون                                                            سال‌های دبیرستان و اندکی بعد
رفتار درست، انجام وظیفه و احترام گذاشتن به اولیای امور است. کودک با اطاعت از قوانین، نظامی را که خود جزئی از آن احساس می‌کند، حفظ می‌نماید. باید از قوانین اطاعت کنم و وظایفم را انجام دهم تا بتوانم دیپلم بگیرم.
منبع: کلیدهای پرورش هوش اخلاقی در کودکان و نوجوانان
مراحل رشد همدلی و اخلاقی در کودکان

آموزش همدلی – نوزادآموزش همدلی – نوزاد

آموزش همدلی – نوزاد دانه‎‌های همدلی رادر دوران نوزادی بکارید؛ و در سراسر دوران کودکی آن را پرورش دهید؛ سپس شکوفه‌های زیبای آنرا در نوجوانی و بزرگسالی ببینید. آموزش همدلی – نوزاد


آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی (1)آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی (1)

آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی مال منه! این دو واژه را اغلب زمانی که نوپایان با دوستانشان بازی می‌کنند، می‌شنوید. مالِ منه ترکیب نیرومندی است، که کودک حتی وقتی اسباب بازی مال کس دیگری است، آن را به کار می‌برد. آموزش همدلی


امور و اصول اخلاقی در زندگی کودکان امور و اصول اخلاقی در زندگی کودکان

امور و اصول اخلاقی در زندگی کودکان کودک تا زمانی که کاملا از حضور و وجود دیگران با خبر نشود و تا زمانی که توان این را پیدا نکند که خود را جای آنها بگذارد و از جایگاه آن ها به موضوع نگاه کند و تا حدودی متوجه حالات و احساسات آنها شود آمادگی برای پذیرفتن اصول اخلاقی نخواهد داشت. امور و اصول اخلاقی در زندگی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران