کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
گل بازی کودکان – بخش اول
گل بازی کودکان گل بازی یکی از نیازهای بنیادی و اساسی کودک است. با آنکه پدر و مادر، به‌دلیل کثیف شدن لباسها، محدودیتهایی برای این بازی ایجاد می‌کنند، کودکان همین که به‌خاک و گِل میرسند، همانند ماهی‌ای که بیرون از آب بوده، به‌آب زنده میشود و شروع به تحرک و فعالیت میکند. گل بازی کودکان

گل بازی کودکان – بخش اول
در میان اسباب بازی های کودکان، هیچ وسیله‌ای به اندازۀ گِل و هیچ کاری به اندازۀ گل بازی برای کودکان سرگرم کننده و لذت بخش نیست.
گل بازی یکی از نیازهای بنیادی و اساسی کودک است. با آنکه پدر و مادر، به‌دلیل کثیف شدن لباسها، محدودیتهایی برای این بازی ایجاد می‌کنند، کودکان همین که به‌خاک و گِل میرسند، همانند ماهی‌ای که بیرون از آب بوده، به‌آب زنده میشود و شروع به تحرک و فعالیت میکند.
کودکان از گل بازی لذت فراوان می‌برند و از نظر روحی و روانی ارضا می‌شوند و با قوۀ ابتکار و خلاقیت خویش چیزهای نو می‌سازند و میتوانند به تصورات خویش جامۀ عمل بپوشانند و آن را به‌شکل مجسم درآورند.
کودکان به‌هنگام این بازی، نتیجۀ کارهای خود را می‌بینند که این امر باعث میشود اعتماد به نفس آنان بالا رود، فکر کنند، تصمیم بگیرند و با به‌کارگیری قوۀ تخیل و تصور چیزی خلق کنند و با رضایت خاطر دربارۀ آنچه ساخته‌اند سخن بگویند و بر روی آن اسم بگذارند.
به‌همین دلیل، امروزه بازی با گِل رس در آموزش خردسالان از اهمیت ویژه برخوردار است. گل رس نرم و انعطاف پذیر است و با دست‌های کودک به‌راحتی شکل می‌گیرد.
کودکان آن را ورز (مالش) میدهند، با مشت بر آن می‌کوبند، آنرا می‌غلتانند، پهن میکنند، به‌شکل انواع نان، کیک، توپ و مار در می‌آورند، به‌آن چنگ میزنند، در آن حفره میسازند، آنرا قطعه قطعه میکنند و باز میتوانند همۀ آنها را روی همدیگر جمع کنند.
گِل به‌دستها می‌چسبد و کودکان آنها را به بدنشان می‌مالند. تماس و مالیدن این مواد به بدن لذت و شادی بسیاری را برای کودکان فراهم می‌آورد.کودکان خردسالی که برای نخستین بار گِل رس را با انگشتان چنگ میزنند و می‌چلانند، این کار برایشان همانند نخستین قدم‌هایی است که هنگام راه رفتن برمی‌دارند. در این مرحله، برای او گل‌مالی و چنگ زدن لذتبخش‌تر است تا ساختن چیزی و آنها معمولاً گِل را می‌فشارند، می‌کشند، پهن میکنند و کارهایی از این دست انجام میدهند.
اما در مرحلۀ بعدی کودکان مهارت بیشتری کسب میکنند، هنگام بازی با گِل رس می‌توانند گلوله، قطعات دراز به‌شکل مار و یا نان درست کنند. ساختن این شکلها باعث میشود که کودکان به‌تدریج درست کردن اشکال پیچیده‌تر را بیاموزند.
برای مثال، کاسه، بشقاب، لیوان، قابلمه، کوزه و ... میسازند و به‌آن شکل میدهند، یا این که گِل را چند تکه میکنند و آنرا به‌شکل آدم یا حیوان در‌می‌آورند و برای آن، سر، دست و پا میسازند.
فواید گل بازی
1- رشد و پرورش خلاقیت
خلاقیت و ابتکار کودک غالباً در زمانهایی شکوفا می‌شود که کودک آزادی عمل دارد و میتواند نیروی تخیل خویش را برای ساختن چیزی به‌کار اندازد.
از آنجاکه بازی با گِل رس بر طبق الگو، مدل و نقشۀ از پیش تعیین شده نیست، کودکان میتوانند به‌آفرینش دست بزنند و به دلیل قابلیت انعطاف گل، میتوانند آنرا به هر صورتی که بخواهند شکل بدهند و خیلی سریع آن‌را خراب کنند.
همانطور که نقاشی کردن موجب خلاقیت، ابتکار، نوآوری و لذت درونی برای کودک میشود، گل بازی نیز علاوه بر داشتن همان اثرها، سرگرمی بسیار بذت بخش و مفرحی برای کودکان به‌حساب می‌آید.
2- رشد و پرورش گویایی
باید به کودکان فرصت داد تا با گل بازی، مجسمه سازی، درست کردن کولاژ و نقاشی احساسات و عقاید خویش را ابراز دارند. در بازی با گِل رس، کودک میتواند فکر کند، تصمیم بگیرد و با کمک نیروی تخیل و تصورش چیزی بیافریند و در نهایت احساس رضایت کند و دربارۀ ساخته‌هایش سخت بگوید که احساس رضایت ناشی از ساختن در موفقیت کودک اهمیت فراوان دارد.
کودک علاوه بر آنکه، در مورد ساخته‌اش داستان سرایی میکند، به‌افکارش هم نظم و ترتیب میدهد. زمانی که کودکان در حال گل بازی هستند، برای دوستانشان صدا درمی‌آورند، یا ممکن است خواسته باشند با کارهایی مثل پختن، خوردن، مهمانی و جشن خود را سرگرم سازند.
منبع: راهنمای انتخاب اسباب بازی
گل بازی کودکان
گل بازی کودکان
گل بازی کودکان – بخش دومگل بازی کودکان – بخش دوم

گل بازی کودکان وقتی چند کودک با همدیگر گل بازی می‌کنند، از شراکت و داد و ستد برای ساختن چیز مورد علاقه‌شان لذت می‌برند و مهارت‌های اجتماعی آنان پرورش می‌یابد. گل بازی کودکان


شن بازی کودکان – قسمت دومشن بازی کودکان – قسمت دوم

شن بازی کودکان * مقداری شن فرصت های خوبی برای کودکان به وجود می آورد تا به وسیله ی حفاری ، پر کردن ظرف ها ، ریختن ، بلند کردن و حمل کردن شن به هماهنگی و انعطاف عمومی بدن برسند. شن بازی کودکان


آب بازی کودکانآب بازی کودکان

آب بازی کودکان آب بازی را میتوان در فضای باز و بسته انجام داد. آب بازی در فضای باز راحت تر است. در غیر این صورت در فضای بسته باید کفپوش مناسبی مورد استفاده قرار گیرد. آب بازی کودکان


مکعب بازی کودکان – بخش اولمکعب بازی کودکان – بخش اول

مکعب بازی کودکان مکعب ها آن دسته از وسایل چوبی هستند که در شکل ها ، اندازه ها و رنگ های گوناگون ساخته میشوند و کودک میتواند با آنها چیزهای مختلفی بسازد. مکعب بازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران