کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بازی های افزایش عزت نفس برای کودکان – من و احساسم
بازی های افزایش عزت نفس برای کودکان – من و احساسم این بازی برای هر کدام از بچه‌ها فرصتی فراهم می‌کند تا با توجه به حالت بدن و احساسشان یک تصویر جالب و لذت‌بخش از خود ارائه دهند. بازی های افزایش عزت نفس برای کودکان – من و احساسم

بازی های افزایش عزت نفس برای کودکان – من و احساسم
•    اسباب‌بازی‌های خودکار
این بازی برای هر کدام از بچه‌ها فرصتی فراهم می‌کند تا با توجه به حالت بدن و احساسشان یک تصویر جالب و لذت‌بخش از خود ارائه دهند.
وسایل لازم: وسیله‌ای لازم ندارد.
چگونگی انجام بازی
 به بچه‌ها بگویید تصور کنند که تبدیل به یک عروسک کوکی شده‌اند و تغییر کرده‌اند و آن‌قدر می‌توانند به این‌طرف و آن‌طرف بروند تا کوکشان تمام شود. از آن‌ها بخواهید این کار را دو سه بار امتحان کنند و سپس دوباره به جمع بازگردند. از آن‌ها بپرسید زمانی که بدنشان پر از انرژی بود چه احساسی داشتند و زمانی که سست و بی‌حال بودند‌ چه چیزی حس می‌کردند؟ بپرسید که برای این حالت‌های هیجانی متفاوت چه‌کاری باید انجام دهند؟ به طور مثال: زمانی که گرسنه بودند، غذا می‌خورند؛ وقتی خسته‌اند می‌خوابند و زمانی که بی‌حال و سست‌اند، ورزش می‌کنند.
پیشنهاد
می‌توانید با کودکان در این مورد که وقتی بدنشان خسته می‌شود چه‌کار می‌کنند به بحث بنشینید، به‌طور مثال، از آن‌ها بخواهید فکر کنند در یک روز گرم، زمانی که مریض بوده‌اند و یا بعد از یک مسابقۀ ورزشی چه حالت و تغییری را در بدن خود تجربه کرده‌اند؟
•    زبان بدن گویاتر از کلمات
این بازی ارتباط صحبت کردن با زبان بدن را به بچه‌ها نشان می‌دهد.
وسایل لازم: وسیله‌ای نیاز ندارد.
چگونگی انجام بازی
یک گروه پنج، شش‌نفره درست کنید و از هرکدام از بچه‌ها بخواهید تا یک حالت هیجانی خاص را نشان دهند. هیجاناتی مانند شادی، غم، عصبانیت و ترس. به آن‌ها بگویید که الآن در جشن تولد یکی از اعضای گروه حضور دارند و آن‌ها باید همان هیجانی را که شما از هرکدامشان خواسته‌اید، برای چند دقیقه در جشن تولد دوستشان نشان دهند. بعد در مورد اینکه در آن شرایط چه احساسی داشتند، در گروه صحبت کنید.
پیشنهاد
شما می‌توانید این بازی را به این صورت نیز ادامه دهید که بچه‌ها به هیجان‌های متفاوت فکر کنند و صحنه‌های خنده‌داری را نیز برای این بازی خلق کنند.•    من چه صفتی دارم؟
این بازی برای هر کودک هم به‌طور فردی و هم به‌عنوان عضوی از یک گروه، فرصتی برای تجربۀ یک تمرکز مثبت ایجاد می‌کند.
وسایل لازم: وسیله‌ای لازم ندارد.
چگونگی انجام بازی
هرکدام از بچه‌ها باید صفتی برای خود پیدا کنند که توصیفی مثبت از خودشان را نشان دهد. برای مثال: مریم دوست‌داشتنی، سارای مهربان، پارنیسای باشکوه، شیدای شگفت‌آور. اول می‌توانید بپرسید که چه کسی می‌خواهد برای این کار داوطلب شود. با این کار بچه‌هایی که اعتمادبه‌نفس بهتری دارند، این بازی را به دیگران نشان می‌دهند. از بچه‌ها خواسته می‌شود بعد از پیدا کردن صفت موردعلاقه‌شان، سعی کنند آن را با یک حرکت بدنی هماهنگ با آن ویژگی نشان دهند. به‌طور مثال: زهرای باحال دست‌هایش را باز می‌کند و در میان کلاس بالا و پایین می‌پرد. بچه‌های دیگر نیز اسم او را با صفت موردعلاقه‌اش با صدای بلند تکرار می‌کنند و حرکت‌های او را تقلید می‌کنند.
پیشنهاد
مطمئن شوید که همۀ بچه‌ها می‌توانند صفت مناسب را برای توصیف خودشان بیابند. اگر آن‌ها نتوانستند، از بچه‌های دیگر برای پیدا کردن آن صفت کمک بگیرند.
•    نگاه دقیق‌تر
این بازی بر روی نقاط قوت و ضعف بچه‌ها تمرکز کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا انسان‌ها را با تفاوت‌هایشان بپذیرند و به آن‌ها احترام بگذارند.
وسایل لازم: برای هر بچه یک مداد و یک لیست از ویژگی‌های شخصیتی متفاوت (کم‌حرف، مؤدب، بی‌صبر، منظم، ...)
چگونگی انجام بازی
از کودکان بخواهید که دو ستون بکشند و صفت‌های خودشان و دوستشان را بنویسند. این کار نشان می‌دهد که هر ک.دک چقدر می‌تواند خودش و دوستش را بشناسد و چطور با یک کلمه می‌تواند او را توصیف کند. سپس به آن‌ها بگویید که جواب‌هایشان را با همدیگر مقایسه کنند.
پیشنهاد
با بچه‌ها در مورد ارزشمندی‌ها، توانایی‌ها و استعدادهای متفاوت افراد صحبت کنید. برای مثال: داستان خرگوش و لاک‌پشت را برای بچه‌ها تعریف کنید و این‌که هرکسی یک توانایی خاص دارد حتی اگر آن توانایی در دنیای بیرون کمتر به چشم بیاید. از آن‌ها بپرسید که چه صفتی در درونشان وجود دارد که آن را ضعف می‌دانند و بعد آن را به بحث بگذارید تا نشان دهید که چقدر ممکن است دیگران آن را با نگاهی متفاوت‌تر ببینند و حتی کسانی آن را نقطه‌ضعف ندانند.
منبع: 101 بازی برای افزایش عزت‌نفس
بازی های افزایش عزت نفس برای کودکان – من و احساسم
بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش اولبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش اول

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش اول این بازی مهارت تمرکز و فکر کردن را رشد می دهد. وسایل لازم: دو دسته کارت 12 تایی، روی یک دسته از کارت ها اسامی ماه های سال را بنویسید و روی دستۀ دیگر فعالیت های گوناگون را یادداشت کنید. بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش اول


پرورش عزت‌نفس در کودکان چهار سالهپرورش عزت‌نفس در کودکان چهار ساله

پرورش عزت‌نفس در کودکان چهار ساله کودک آنلاین: چشمانتان، حرف‌هایتان و رفتارتان نسبت به کودکتان باعث می‌شود که تصویری از خودش در ذهن او شکل بگیرد. برای اینکه او احساس کند ارزش دارد وزندگی شاد و موفقی را پیش رو داشته باشد، باید متقاعد شود که برایتان ارزشمند و دوست‌داشتنی است. پرورش عزت‌نفس در کودکان چهار ساله


بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش چهارمبازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش چهارم

بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش چهارم این بازی روش خوبی برای توسعۀ مهارت‌های ارتباطی و تمرکز یافتن در کودکان است. بازی هایی برای افزایش عزت نفس در کودکان – بخش چهارم


 افزایش عزت نفس در کودکان - بخش هشتم افزایش عزت نفس در کودکان - بخش هشتم

افزایش عزت نفس در کودکان - بخش هشتم به فرزندتان اعتماد کنید و برای خودتان نیز قابل‌اعتماد باشید. افزایش عزت نفس در کودکان - بخش هشتم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران