کودک آنلاین

موضوع مقاله : رشد

دسته بندی : رشد

0
بازی کردن و اسباب بازی برای کودکان از 2 تا 5 سالگی
بازی کردن و اسباب بازی برای کودکان از 2 تا 5 سالگی کودک آنلاین: در سرشت کودک تمایل به بازی کردن وجود دارد. کودک از بازی کردن، دویدن و جست و خیز کردن لذت می برد. بازی کردن، قدرت ابتکار و استعداد درونی کودک را آشکار می کند و به تکامل می رساند.

بازی کردن و اسباب بازی برای کودکان از 2 تا 5 سالگی
کودک آنلاین: در سرشت کودک تمایل به بازی کردن وجود دارد. کودک از بازی کردن، دویدن و جست و خیز کردن لذت می برد. بازی کردن، قدرت ابتکار و استعداد درونی کودک را آشکار می کند و به تکامل می رساند.
موقعی که کودک با شن بازی می کند یا چاهی می کَند یا با سنگ و آجر اتاقکی می سازد، تمام فکرش را به کار می برد و موقعی که چاه یا اتاقک فرو می ریزد به فکر چاره می افتد و همین کارها به رشد فکری و شخصیت او کمک می کند.
هیچگاه نباید چنین بازی های کودک را بیهوده تصور کرد و او را کوته فکر و احمق دانست و از انجام آنها جلوگیری کرد. بازی کردن با اسباب بازی، نه فقط کودک را مشغول و سرگرم می کند، بلکه موجب تقویت قدرت بینایی، توانایی حسی، لمس و تحریکی کودک می گردد.
بازی کردن با بعضی از اسباب بازی ها ارزش آموزشی دارد. کودک با بازی کردن مهارت هایی را می آموزد و همچنین یاد می گیرد که دست ها را چطور با چشم و حواس دیگر هماهنگ سازد.
بازی به خودآموزی کودک کمک می کند. او از اسباب بازی می آموزد اشیاء چطور ساخته می شود و چطور کار می کند. در بعضی از مواقع وسایل بازی به کودک آرامش می بخشد، به طور مثال یک چکش برای کودکی که حالت تهاجم و پرخاشگری دارد باعث می شود تا با کوبیدن احساس خود را فروکش کند.
•    بازی کردن و اسباب بازی در سال دوم تولد
در این سن پدر و مادر ممکن است پول هنگفتی برای خرید اسباب بازی (ماشین های کوکی و الکتریکی) بپردازند که ارزش آموزشی و سرگرمی نداشته باشد. این گونه اسباب بازی ها به ندرت توجه کودک را جلب می کند و کودک فقط ممکن است دو سه نوبت به آن نگاه کند و شاید پدر را بیشتر ارضاء می کند، زیرا او پول زیادی برای آنها پرداخته است.
موقعی که قصد خرید اسباب بازی دارید، سعی کنید اسباب بازی تهیه کنید که دست و فکر کودک با آن به کار افتد و از آن آموزش ببیند، زیرا میل کودک و غریزۀ او این است که با ساختن و خراب کردن و بازی کردن یاد بگیرد.
کودک در دو سالگی و بعد از آن هنوز علاقه مند است اشیائی را داخل ظرف بیندازد و سپس درآورد، بنابراین مکعب های چوبی و اشیاء دیگر زا می توان در اختیار کودک قرار داد.یکی از مفیدترین اسباب بازی ها در این سن عبارت است از قطعات چوبی یا پلاستیکی به اشکال مختلف تا کودک بتواند با قطعات مختلف آن، خانه، گاراژ، کشتی یا هر چه در تخیل دارد بسازد.
چون کودکان مخصوصاً پسرها غریزۀ تهاجم و پرخاشگری دارند، بنابراین تفنگ و هفت تیر و اسباب بازی هایی شبیه آن را دوست دارند، ولی در مورد دادن چنین اسباب بازی هایی به کودکان و اثرات آن نظر قطعی نمی توان داد.
کودکان در سال دوم تولد، به کتاب علاقه مند می شود. دو نوع کتاب ممکن است مفید باشد؛ یکی کتاب با ورقه های ضخیم که خود کودک با آن بازی کند و دیگر کتاب معمولی که پدر و مادر عکس های کتاب را به کودک نشان دهند و دربارۀ عکس ها توضیح دهند.
•    بازی کردن در سال سوم و چهارم تولد
کودک در این سن به وسیلۀ مکعب های پلاستیکی، قطعات گوناگون ساختمان سازی، لوازم نقاشی و رنگ آمیزی، مداد رنگی و مداد تراش سرگرم می شود.
کودک دختر در سال سوم و چهارم تولد علاقه به کمک کردن به پدر و مادر در پختن غذا، تهیه شیرینی و همچنین چیدن میز یا سفرۀ غذا دارد و غذا و شیرینی که با کمک او تهیه شده است برای کودک بسیار خوشمزه و گواراست.
جور کردن تصاویر مختلف و به جای خود گذاردن، بریدن حروف و اعداد و چسباندن آنها هم سرگرم کننده و هم مفید می باشد. سه چرخه سواری در هوای آزاد برای کودک لذت بخش است و سطل آب و توده ای از شن ساعت ها کودک را مشغول می کند.
•    بازی کردن در سن 5 سالگی
در این سن هنوز اسباب بازی های ساختمانی (قطعات مختلف الشکل پلاستیکی یا چوبی) و ماشین های کوچک مورد علاقۀ کودک است. عروسک هایی که بتوان لباس آنها را درآورد و دو مرتبه به تن آنها کرد، دختر بچه ها را سرگرم می کند.
مداد رنگی، رنگ کردن طرح و نقشه های حیوانات و نیز خمیرهایی که به اشکال مختلف درمی آید و اسباب بزی هایی که به صورت معما وجود دارد، کودک را سرگرم می کند.
فعالیت در محیط آزاد و بازی با وسایل (بالا رفتن و لیز خوردن) بهترین محرک جنب و جوش کودکان است. در این سن کودکان بازی کردن با توپ را دوست دارند، بنابراین پدر می تواند کودکان را برای بازی با توپ به محیط خارج ببرد و با آنها بازی کند.
منبع: من و کودک من
بازی کردن و اسباب بازی برای کودکان از 2 تا 5 سالگی
اسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 سالهاسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 ساله

اسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 ساله کودک تا سن دو سالگی علاقه‌ای به شریک کردن دیگران ندارد هرچند معمولاً دوست دارد با دیگران بازی کند. او زمان بیشتری را به تنهایی صرف بازی با اسباب‌بازی‌هایی می‌کند که بدون کمک از عهده بازی با آن‌ها بر می‌آید به خصوص اسباب‌بازی‌هایی که بازی با آن‌ها به منزله تقلید حرکات بزرگ‌سالان است. اسباب ‌‌‌بازیهایی برای کودکان 18 ماهه تا 2.5 ساله


بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش دومبازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش دوم

بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش دوم در سه سالگی، دانش کودکان دربارۀ ریاضی و درک روابط متقابل به سرعت رشد می کند و زمینه برای یادگیری نسبت ها آماده می شود. از موقعیت های روزمره استفاده کنید و شناخت کودک از نسبت ها را افزایش دهید. بازی های ریاضی برای کودکان 1 تا 5 ساله – بخش دوم


اسباب‌ بازی‌ هایی برای کودکان 3.5 تا 5 سالهاسباب‌ بازی‌ هایی برای کودکان 3.5 تا 5 ساله

اسباب‌ بازی‌ هایی برای کودکان 3.5 تا 5 ساله در این سن با هم بازی کردن و فعالیت‌های مشترک با سایر کودکان اهمیت دارد و کودک شما نسبت به خیلی از چیزها حقیقتاً کنجکاوی نشان می‌دهد. او زیاد پرسش می‌کند و می‌خواهد مهارت‌های بدنی خود را بیازماید. گستره توجه او آن قدر طولانی شده است که بتواند برای مدتی خود را با فعالیت‌های مختلف سرگرم کند. اسباب‌ بازی‌ هایی برای کودکان 3.5 تا 5 ساله


بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارمبازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم

بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله – بخش چهارم مینه مونته سوری (دکتر ماریا مونته سوری مبتکر این بازی است. او مربی کودکان معلول است) در اینجا 4 فعالیت مناسب برای کودک پیش دبستانی ذکر شده است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران