کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
چگونه کودکان را در مورد جدایی پدر و مادر مطلع سازیم ؟
چگونه کودکان را در مورد جدایی پدر و مادر مطلع سازیم ؟ وقتی که پدر و مادر تصمیم به جدایی گرفتند و مقدمات اینکار فراهم شد باید هر دو آنان در مورد تصمیم خود با فرزندانشان صحبت کنند. چگونه کودکان را در مورد جدایی پدر و مادر مطلع سازیم ؟

چگونه کودکان را در مورد جدایی پدر و مادر مطلع سازیم ؟
وقتی که پدر و مادر تصمیم به جدایی گرفتند و مقدمات اینکار فراهم شد باید هر دو آنان در مورد تصمیم خود با فرزندانشان صحبت کنند. بهترین کار این است که این موضوع در جمع فرزندان مطرح گردد و نه به صورت جداگانه و بهترین زمان برای مطلع کردن فرزندان دو تا سه هفته قبل از جدایی است نه درست در زمانی که پدر ( در جامعه آمریکا ) در حال جمع کردن و بسته بندی وسایلش است.
 حال سوالی که مطرح میشود این است که فرزندان تا چه اندازه باید در مورد علل جدایی پدر و مادر بدانند. اینجاست که تصمیم گیری و قضاوت درست مطرح میگردد. همانطور که دکتر دوزن هم بیان داشته است والدین باید حقیقت را به فرزندان بگویند و نه غیر آن را.
البته لازم نیست که تمامی مطالب به طور کامل برای فرزندان آشکار گردد. باید به خاطر داشت که فرزندان میتوانند موقعیت های مشکل را نیز درک کنند و پیرامون آن با والدین خود بحث و گفتگو نمایند.
البته هرگز نباید قضاوتی را انجام دهند و یا یکی از والدین را مقصر شمارند. مهم است که فرزندان آگاه باشند که علت جدایی پدر و مادر بخاطر خطاها و اشتباهات بچه ها نیست.
اغلب کودکان در هنگام جدایی پدر و مادر احساس گناه و تقصیر میکنند اما لازم است که به آنها گوشزد شود : (( شما فرزندان علت و عامل به وجود آمدن این جدایی نیستید)) ، (( بچه ها عامل جدایی نیستند بلکه این خود بزرگترها هستند که مسبب اصلی طلاقند. ))
این پیام باید بیشتر از یک بار به بچه ها گفته شود و در مراحل مختلف چه پیش از جدایی ، چه هنگام جدایی و حتی مدت ها بعد از آن اگر ضرورت داشته باشد باید به آنها گوشزد شود که مسبب جدایی والدین نمی باشند. احساس گناه و تقصیر و همچنین شک و تردیدی که فرزندان به واسطه ی طلاق پدر و مادر دچار آن میشوند میتواند مدت های مدیدی با آنها باقی بماند و باعث آزارشان گردد.دروغ گفتن در مورد این مسئله که کدام یک از والدین ( پدر یا مادر ) خواهان جدایی است عقیده ی نادرستی می باشد و ضمنا وانمود نمودن این که این جدایی دو جانبه است در صورتی که خلاف آن صحت داشته باشد امر پسندیده ای نیست زیرا بچه ها به زودی از رفتار والدین و برخورد آنها متوجه حقیقت خواهند گردید.
همچنین درست نیست که یکی از والدین خود را فرد محترمی نشان دهد و طرف مقابل خود را شخص غیر منطقی و بدی جلوه دهد. فرزندان هم خواهان پدر و هم مادر خود هستند و در صورتی که از آنها خواسته شود یکی را انتخاب کنند این عمل دشواری برایشان خواهد بود.
باید به فرزندان فرصت داده شود تا احساساتشان را ابراز کنند
نکته ی قابل ذکر این است که فرزندان نیاز دارند که احساسات واقعی خود را ابراز کنند. اجبار کردن کردن کودکان برای داشتن احساس خاصی به هیچ وجه منطقی و منصفانه نمی باشد. اگرچه افراد قادرند که رفتارهای دیگران را کنترل کنند اما در مورد احساسات چنین چیزی صادق نیست و باید به فرزندان اجازه دهیم که سوالات خود را مطرح نمایند.
بسیاری از این پرسش ها ممکن است معقول و مناسب باشد همچون : من با چه کسی زندگی خواهم کرد ؟ در کجا ؟ به چه مدرسه ای خواهم رفت ؟ آیا دوباره دوستانم را میبینم ؟ آیا ما پول کافی برای ادامه ی زندگی خواهیم داشت ؟ این ها نمونه سوالاتی مهم و اساسی است که والدین باید به طور مناسبی به آنها پاسخ دهند.
و اگر سوالی بسیار خصوصی است و مناسب کودکان نمیباشد باید پدر و مادر به طور واضح عدم پاسخگویی خود را برای او مطرح کنند. پس هریک از والدین ( پدر یا مادر ) باید مدتها پس از طلاق نیز ، آمادگی پاسخگویی به سوالات کودکان خود را داشته باشد.
منبع : کتاب بیست و پنج اشتباه والدین در تربیت فرزندان
چگونه کودکان را در مورد جدایی پدر و مادر مطلع سازیم ؟
تاثیر جدایی و طلاق والدین در کودکانتاثیر جدایی و طلاق والدین در کودکان

تاثیر جدایی و طلاق والدین در کودکان کودکی که در خانواده ای از هم گسیخته زندگی می کند به شدت از فضای منفی آنجا متاثر می شود. حتی اگر طلاق در شرایط کاملا توافقی انجام شود ناگزیر تبعات عاطفی فراوانی را برای کودک به دنبال خواهد داشت. تاثیر جدایی و طلاق والدین در کودکان


رعایت نکات مهم بعد از طلاق والدین – قسمت اولرعایت نکات مهم بعد از طلاق والدین – قسمت اول

رعایت نکات مهم بعد از طلاق والدین – قسمت اول نکته : تا این سن و سال ، خانه ای که بوده باید برای مدتی هم که شده ، نگه داشته شود و اگر یکی از آنها ( پدر یا مادر ) از خانه رفته است ، هم چنان برخی اوقات به خانه سرکشی و یا رفت و آمدی داشته باشد. رعایت نکات مهم بعد از طلاق والدین – قسمت اول


چگونه با کودکان طلاق برخورد کنیم چگونه با کودکان طلاق برخورد کنیم

چگونه با کودکان طلاق برخورد کنیم : طلاق والدین یکی از مسایلی است که تأثیر آن بر روی بیش از هر فرد دیگری است به عقیده روانشناسان در حالتی که والدین بهر دليل طلاق را برای ادامه زندگی خود برمی‌گزینند از روش‌های ‌ كاهش اثرات مخرب آن بر كودكان آن است كه زمانی که تصميم گرفته شد که جدا گردند فرزندان را در جریان قرار داده و در برابر كشمكش‌ها از آن‌ها حمايت كنيد. چگونه با کودکان طلاق برخورد کنیم


کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدینکمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدین

کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدین اکثر والدین نمیخواهند به ازدواج خود پایان دهند زیرا دوست ندارند بچه هایشان آسیب ببینند. اما وقتی اختلاف و جدایی پیش می آید بعضی از والدین که اصرار به جدایی دارند برای این که غم و رنج بچه هایشان کم شود به مشاوران خانواده مراجعه می کنند. کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران