کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
لکنت زبان کودک – قسمت اول
لکنت زبان کودک – قسمت اول با لکنت صحبت کردن ، قطع شدن کلام و گاه تکرار کلمات و کشیدن آنها از جمله ویژگی های رشد طبیعی تکلم و به اصطلاح زبان باز کردن است و اغلب بچه ها در مرحله ای از دوران کودکی خود آن را تجربه می کنند. لکنت زبان کودک – قسمت اول

لکنت زبان کودک – قسمت اول
با لکنت صحبت کردن ، قطع شدن کلام و گاه تکرار کلمات و کشیدن آنها از جمله ویژگی های رشد طبیعی تکلم و به اصطلاح زبان باز کردن است و اغلب بچه ها در مرحله ای از دوران کودکی خود آن را تجربه می کنند.
در دوران پیش از مدرسه این طرز سخن گویی گاه در کودک مشاهده می شود و زمانی دیگر از بین می رود. به این نتیجه رسیده ایم که ادای کلمات به شکل تکراری بیشتر در 2.5 ، 3.5 و 6 سالگی مشاهده میشود.
معمولا کودک تقریبا به سرعت این مرحله را پشت سر می گذارد و طرز تکلم او حالت عادی به خود می گیرد.
به طور متوسط کودک در فاصله سنی 2 تا 6 سالگی که هنوز دوران رشد تکلم خود را پشت سر می گذارد در ازاء هر 1000 کلمه 40 تا 50 کلمه تکراری را به زبان می آورد.
ممکن است کودک حرف به خصوصی را چند بار تکرار کند. ممکن است مکث های بی تناسب داشته باشد و یا کلمه ای را بی جهت به صورت کش دار ادا کند.
تکلم فرایندی پیچیده است و تعجب آور نیست که تکلم یک کودک کم سال از ثبات و روانی بی بهره باشد. کودک میخواهد کلمات جدید ، طرز تکلم و سایر پیچیدگی های زبان را بیاموزد. حتی اشخاص بالغ نیز گاه با لکنت زبان و روان صحبت نکردن رو به رو میشوند.
گرچه لکنت زبان میتواند در پی یک شوک یا بحران احساسی یا عاطفی صورت گیرد شروع لکنت و از میان رفتن روانی صحبت اغلب بسیار تدریجی است و اغلب شروع آن در صحبت های معمولی روزانه مشاهده میشود.
پدر و مادر اغلب بیش از اندازه نگران این موقعیت میشوند و در بسیاری از موارد از دست رفتن روانی در صحبت را با لکنت زبان به اشتباه می گیرند.


لکنت زبان کودک


لکنت زبان کودک


 اما این رفتار با لکنت زبان مزمن یا لکنت زبان در اشخاص بالغ تفاوت می کند.
کودک کم سال به ندرت از این مشکل خودآگاه است ، مگر اینکه کسی از اطرافیان موضوع را به روی او بیاورد. اما اشخاصی که در سنین بالاتر لکنت زبان دارند از موقعیت خود آگاهند. این اشخاص دارای نشانه های بسیار پیچیده تری هستند.
والدینی که تحت تاثیر این رفتار قرار می گیرند نمیدانند که آیا در زبان فرزندشان اشکالی وجود دارد؟ آیا او گرفتار عقب ماندگی است؟ آیا روان پریش است؟ اما صحبت های تکراری در کودکانی مشاهده میشود که ظاهرا از هر لحاظ در شرایط طبیعی و مطلوب قرار دارند.
اغلب آنها از شرایط خانوادگی مطلوبی برخوردارند ، دارای هماهنگی خوبی هستند ، به طوری که به زحمت میتوانیم علت ویژه ای را نشانه ناراحتی کودک بدانیم.
اما روان نبودن طبیعی در صورتی که با آن درست برخورد نشود تشدید میشود.
کودکی که از لکنت زبان رنج می برد و هر آینه به هنگام صحبت کلامش را قطع می کنند ، کودکی که به دلیل تکرار کلمات به شکلی مجازات می شود ، کودکی که برای حرف زدن باید رقابت کند ، کودکی که باید بخت  و اقبال بد را علت ناراحتی خود بداند بر شدت لکنت زبانش افزوده میشود و در این شرایط به اجبار تخلیه تنش در او شدت می گیرد.
کلام درمانی برای اصلاح حرف های تکراری کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته اید توصیه نمیشود.
 با این حال پدر و مادر میتوانند با توسل به اقدامات متعدد روانی حرف زدن فرزند خود را بهتر کنند و بر سرعت بهبودی او بیفزایند.
اما بهترین روش برای برخورد با این موقعیت استفاده از روش غیرمستقیم است.
منبع : کتاب رفتار کودک
لکنت زبان کودک – قسمت اول
لکنت زبان کودک – قسمت اول
لکنت زبان کودک – قسمت دوملکنت زبان کودک – قسمت دوم

لکنت زبان کودک – قسمت دوم اقداماتی که باید انجام گیرد : 1 . به‌صحبت های فرزندتان توجه کنید. 2 . با صبر و حوصله به‌حرف هایش گوش دهید. 3 . بگذارید تا حرفش را تمام کند. از قطع کلام او خودداری کنید. لکنت زبان کودک – قسمت دوم


لکنت زبان داشتن کودکلکنت زبان داشتن کودک

لکنت زبان داشتن کودک لکنت زبان مربوط به زبان، کلام و تکلم هیچ ارتباطی به Speech یا سخن ندارد. کودکان تقریباً تا شش سالگی اشکالاتی در صدا و صوت و سخن دارند مانند کلمات اضافه یا حروف نامناسب، که به معنای لکنت زبان نیست. لکنت زبان داشتن کودک


علل لکنت زبان در کودکانعلل لکنت زبان در کودکان

علل لکنت زبان در کودکان : در واقع لکنت زبان عبارت است از تکرار، کشش و یا قفل شدن غیرارادی کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. در اینجا معمولاً همراه با تلاش برای بیان درست کلمات، تغییراتی نیز در سر گردن به شکل پلک زدن، شکلک درآوردن، لرزش فک، لب‌ها و یا کج کردن سر دیده می‌شود. علل لکنت زبان در کودکان


لکنت زبان در کودکانلکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان :شروع لکنت زبان معمولاً بین دو تا چهار سالگی است و به ندرت پس از هفت سالگی آغاز می‌شود. شیوع آن در پسرها لااقل در سنین جوانی سه برابر دخترهاست. لکنت زبان در کودکان


اصلاح رفتار کودک (لکنت زبان)اصلاح رفتار کودک (لکنت زبان)

اصلاح رفتار کودک (لکنت زبان) کودکان، موقع به حرف آمدن، شیرین زبان شده، برخی حروف را به خوبی ادا نمی کنند که این امر موجب می شود جذاب تر و قشنگ به نظر آیند. در نتیجه، اطرافیان از این طرز صحبت، لذت برده یا با خنده و تاکید بر تکرار آن، این رفتار را در کودک تقویت می کنند و یا تلفظ درست آن را به او گوشزد کرده، اصرار می کنند که آن را اصلاح کند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران