کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
لکنت زبان کودک – قسمت دوم
لکنت زبان کودک – قسمت دوم اقداماتی که باید انجام گیرد : 1 . به‌صحبت های فرزندتان توجه کنید. 2 . با صبر و حوصله به‌حرف هایش گوش دهید. 3 . بگذارید تا حرفش را تمام کند. از قطع کلام او خودداری کنید. لکنت زبان کودک – قسمت دوم

لکنت زبان کودک – قسمت دوم
اقداماتی که باید انجام گیرد :
1 . به‌صحبت های فرزندتان توجه کنید.
2 . با صبر و حوصله به‌حرف هایش گوش دهید.
3 . بگذارید تا حرفش را تمام کند. از قطع کلام او خودداری کنید.
4 . تا حد امکان عوامل تنش زا را از زندگی دور کنید. احتمالا بدون حضور سایر بچه ها ، صحبت کردن برای او ساده تر میشود.
5 .در محیط خانواده شرایط آرام و بی دغدغه ای فراهم آورید. برای رسیدن به‌این مهم تا حد امکان نرم و ملایم رفتار کنید و از شتاب اجتناب نمایید.
6 . سعی کنید به‌آرامی ، به‌سادگی و با سرعت کمتری با او حرف بزنید. اگر حالتی آرام و بی شتاب داشته باشید ، هنگام صحبت با شما از آرامش بیشتری برخوردار خواهد شد.
گاه برای کودک حرف زدن به‌سرعت بزرگترها دشوار است. به‌همین دلیل بهتر است که تا حد امکان با او آرامتر و ساده تر حرف بزنید.
7 . مراقب باشید که بیش از اندازه تحریک نشود و بیش از حد خسته نباشد.
8 . همه تلاش خود را به‌کار برید تا او از شرایط جسمانی مطلوبی برخوردار شود.
9 . مواظب باشید که توقع شما از او به‌ویژه در زمینه های آموزشی و ادراکی در حد معقول باشد.

لکنت زبان کودک


لکنت زبان کودک

از اقدامات زیر اجتناب کنید :
1 . روان حرف نزدن او را لکنت زبان توصیف نکنید. وقتی‌در حضور کودک از لکنت زبان حرف می زنید ، به‌احتمال زیاد کودک واکنش منفی نشان می دهد ، بیشتر نگران حرف زدن خود میشود و در نتیجه ناراحتی اش تشدید میشود.
2 . هرگز در حضور او از مشکل تکلم کردنش حرف نزنید.
3 . نگران طرز سخن گفتن او نشوید. توجه داشته باشید که بسیاری از کودکان این مرحله را به‌راحتی پشت سر می گذارند و در واقع برای بسیاری از آنها این طرز صحبت بخشی از جریان رشد محسوب می شود. اضطراب و ناراحتی پدر و مادر و اطرافیان او به‌کودک منتقل میشود.
4 . وقتی با شما حرف می زند ، تغییری به‌چهره خود ندهید. لازم نیست‌به‌او بگویید که مشکلش را درک می کنید.
5 . از او نخواهید که آرامتر حرف بزند. از گفتن عباراتی مانند (( عجله نکن )) (( کمی مکث کن، و نفس بکش و بعد حرف بزن )) خودداری نمایید هر چند این حرف ها منجر به‌آسودگی موقتی فرزند شما شود. باید بدانید که این طرز برخورد بر شدت مشکلات کلامی او می افزاید.
6 . او را به‌خاطر روان حرف زدن تشویق و به‌دلیل روان حرف نزدن مجازات نکنید.
7 . او را به‌شرکت در مکالمات فشار آور مجبور نکنید ( اقرار کردن ، اعتراف کردن ، عذرخواهی کردن و غیره ).
هدف اصلی این است که کودک متوجه ادای تکراری کلمات خود نشود. این مطالب البته ایده آل هستند اما همیشه و لزوما مسئله به‌این سادگی حل نمیشود. ممکن است همبازی ها و یا سایرین موضوع لکنت زبان را با او درمیان بگذارند.
در این صورت نقش پدر و مادر مدبر این است که به‌فرزند خود قوت قلب بدهند. میتوانید به‌او بگویید که تقریبا همه مردم جایی‌در صحبت های خود ، به‌ویژه اگر هیجان زده شوند ، یا تند حرف بزنند با اشکال رو به‌رو می شوند.
اگر لکنت زبان مدتی طولانی دوام بیاورد و اقدامات شما برای بهبودی فرزندتان به‌جایی نرسد میتوانید به‌کلینیک هایی که به‌همین منظور فعال هستند مراجعه کنید.
منبع : کتاب رفتار کودک
لکنت زبان کودک – قسمت دوم
لکنت زبان کودک – قسمت دوم
لکنت زبان کودک – قسمت اوللکنت زبان کودک – قسمت اول

لکنت زبان کودک – قسمت اول با لکنت صحبت کردن ، قطع شدن کلام و گاه تکرار کلمات و کشیدن آنها از جمله ویژگی های رشد طبیعی تکلم و به اصطلاح زبان باز کردن است و اغلب بچه ها در مرحله ای از دوران کودکی خود آن را تجربه می کنند. لکنت زبان کودک – قسمت اول


لکنت زبان داشتن کودکلکنت زبان داشتن کودک

لکنت زبان داشتن کودک لکنت زبان مربوط به زبان، کلام و تکلم هیچ ارتباطی به Speech یا سخن ندارد. کودکان تقریباً تا شش سالگی اشکالاتی در صدا و صوت و سخن دارند مانند کلمات اضافه یا حروف نامناسب، که به معنای لکنت زبان نیست. لکنت زبان داشتن کودک


لکنت زبان در کودکانلکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان :شروع لکنت زبان معمولاً بین دو تا چهار سالگی است و به ندرت پس از هفت سالگی آغاز می‌شود. شیوع آن در پسرها لااقل در سنین جوانی سه برابر دخترهاست. لکنت زبان در کودکان


علل لکنت زبان در کودکانعلل لکنت زبان در کودکان

علل لکنت زبان در کودکان : در واقع لکنت زبان عبارت است از تکرار، کشش و یا قفل شدن غیرارادی کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. در اینجا معمولاً همراه با تلاش برای بیان درست کلمات، تغییراتی نیز در سر گردن به شکل پلک زدن، شکلک درآوردن، لرزش فک، لب‌ها و یا کج کردن سر دیده می‌شود. علل لکنت زبان در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران