کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
آموزش انضباط به کودک - بخش اول
آموزش انضباط زمانی که کودکی تصور می‌کند موجودی بد و شرور است، برای جلب توجه دیگران، کارهای احمقانه و غیرمنطقی انجام میدهد، به‌عبارت دیگر، بدرفتاری می‌کند. البته اگر کارهای نامعقول او، از سوی دیگران مورد توجه قرار نگیرد، از این قاعده پیروی نمی‌کند.

آموزش انضباط به کودک - بخشِ اول
•    آموزش انضباط به‌کودکی که برای جلب توجه دیگران، بدرفتاری می‌کند
زمانی که کودکی تصور می‌کند موجودی بد و شرور است، برای جلب توجه دیگران، کارهای احمقانه و غیرمنطقی انجام میدهد، به‌عبارت دیگر، بدرفتاری می‌کند.
البته اگر کارهای نامعقول او، از سوی دیگران مورد توجه قرار نگیرد، از این قاعده پیروی نمی‌کند. در تمام دورۀ کودکی باید با این نگرش بیمارگونه مقابله کرد.
متاسفانه برای مقابله با این نگرش در کودک، نصیحت و اندرز خشک و خالی کارایی ندارد و به‌هیچ وجه نتیجۀ مثبتی به‌بار نمی‌آورد. در این مواقع، بهترین شیوه بی‌اعتنایی به‌بدرفتاری کودک است.
اگر به‌کودکی که برای جلب توجه دیگران، رفتار ناشایستی انجام میدهد، بخندیم یا پرخاش کنیم، درواقع آنچه را که می‌خواسته به‌او اهدا کرده‌ایم. بنابراین خنده یا پرخاش، برای کودک، نوعی کسب توجه است که به‌آن راضی و قانع می‌شود؛ درنتیجه به‌بدرفتاری خود ادامه میدهد.
وقتی کودکی با غذایش بازی می‌کند و پدر و مادر، چندین بار به‌او می‌گویند: شامت را بخور. غذا برای تو خوب است؛ خیلی از بچه‌های گرسنۀ دنیا، آرزو دارند غذای تو را داشته باشند، درواقع به‌این بدرفتاری‌اش توجه کرده و او را لوس می‌کنند. در این حالت او راحت و آسوده می‌نشیند و از تماشای جنجالی که با غذا نخوردنش به‌وجود آمده، لذت می‌برد.
به‌جای این کار، والدین چنین کودکی بهتر است انتخاب را برعهدۀ خودش بگذارند، مثلاً بگویند: جو اگر دوست نداری غذایت را بخوری، خیلی خوب، نخور. الآن بشقابت را برمیدارم و میتوانی بروی بازی کنی. اما باید بدانی که تا صبحانه، هیچ چیزی برای خوردن نیست. تصمیم بگیر که می‌خواهی چکار کنی.
با این کار مسئولیت رفتار کودک به‌خودش محول می‌شود و از آن پس اگر از پیامد رفتار خود دچار ناراحتی شود، مقصر خودش خواهد بود، نه والدین.
هرچه باشد، این انتخاب خود او بوده است. طبعاً در چنین حالتی، باید مراقب بود که کودک قبل از خواب چیزی نخورد، در غیراینصورت ممکن‌است به‌ناراحتی پیامد غذا نخوردن به‌هنگام صرف شام، پی نبرد و همچنان به‌رفتار خود ادامه دهد.
اگر چندین بار با آرامش و متانت، این کار را انجام دهید و پیامد منطقی رفتار کودک را به‌او نشان دهید، مسلماً از رفتار خود صرف نظر خواهد کرد.اگر هروقت به‌مهمانی می‌روید، فرزندتان شیطنت و لوس بازی می‌کند، به‌آرامی از او بخواهید که یا رفتارش را تغییر دهد یا در خانه تنها بماند.
در چنین مواقعی، او را کتک نزنید و به‌او پرخاش نکنید، این کارها معمولاً نتیجۀ خوبی به‌بار نمی‌آورد و درواقع با این روش، کودک خیلی بیشتر از آنچه خود تصور می‌کند، مورد توجه قرار می‌گیرد. به‌عبارت دیگر، پاداش بیشتری دریافت می‌کند و لذا به‌بدرفتاری خود ادامه میدهد.
برای اصلاح کودکی که برای جلب توجه دیگران بدرفتاری می‌کند، از روش اشباع نیز میتوان استفاده کرد. مثلاً می‌توانید به‌فرزند خود که عادت دارد صبح‌ها داد و فریاد کند، بگویید: به‌نظرم تو احتیاج داری که فریاد بزنی، پس ادامه بده، برای 5 دقیقه می‌توانی فریاد بزنی و اگر کافی نیست، پنج دقیقه دیگر هم به‌آن اضافه کن.
وقتی خسته شد، به‌او اطمینان دهید که هر وقت بخواهد، میتواند هرچقدر دلش خواست داد و فریاد کند. از همین روش می‌توان برای اصلاح کودکانی که به‌آدامس علاقه زیادی دارند، یا با کبریت آتش بازی می‌کنند، استفاده کرد. بدین ترتیب که هرچقدر آدامس می‌خواهند، به‌آنها بدهید و اجازه دهید که اگر بخواهند باز هم آدامس به‌آنها خواهید داد.
البته همۀ این کارها باید با مهربانی و محبت انجام شود، نه با خشونت و کینه‌جویی. اگر طی انجام این کارها، والدین عصبانی شوند و با حالتی کینه جویانه با کودک برخورد کنند، رفتار بد او ادامه خواهد یافت، زیرا در این حالت، والدین با او وارد پیکار شده‌اند و این شیوه به‌هیچ وجه مشکلی را برطرف نمی‌سازد.
مثلاً اگر هنگامی که کودک آدامس می‌جود، بالای سر او بایستید، احساس می‌کند که مورد تنبیه قرار گرفته و درنتیجه با آدامس جویدن بیشتر، به‌شما واکنش نشان میدهد.
برخی از مشکلات رایجی که با استفاده از پیامد منطقی، برطرف می‌شود یا حداقل کاهش می‌یابد، عبارتند از:
- کم خوراکی : سهم معمولی غذا را به‌کودک بدهید، اما اگر علاقه‌ای به‌خوردن نشان نداد، بشقاب را از مقابلش بردارید، در طول آن شب، چیز دیگری برای خوردن به‌او ندهید.
- وول خوردن پشت میز غذا یا بالا و پایین پریدن روی صندلی
- فرزندتان فراموش می‌کند کلید خانه یا نهارش را با خود به‌مدرسه ببرد: آنها را برایش به‌مدرسه نبرید. اجازه دهید بدون کلید یا غذا بماند تا سعی کند دیگر فراموش نکند.
- شلوغی و شیطنت هنگامی که ماشین در حرکت است: کنار جاده توقف کنید و هیچ اقدامی نکنید تا آرام بگیرد. در این حالت حتی یک کلمه هم حرف نزنید.
والدین گرامی به‌این موضوع پی ببرند: حرف نزنید، بلکه عمل کنید. همین نکته است که تاثیر شگفت انگیزی در تربیت کودک ایجاد می‌کند. زیرا بدین طریق کودک متوجه می‌شود که رفتارهای ناشایست وی، پیامدهای معینی به‌دنبال دارد.
منبع: موفقیت در تربیت فرزندان
آموزش انضباط
استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوماستفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم

استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم لازم نیست ساعت به رختخواب رفتن زمان مخصوص و تغییر ناپذیری باشد اما باید همراه با نوعی اعمال منظم ، چیزی شبیه مراسم خاص باشد که کودک آن را به عنوان پایان خوشی برای روز به خاطر بیاورد و انتظار آن را بکشد. استفاده ی مثبت از انضباط – قسمت دوم


برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدینبرقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین

برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین کودک آنلاین: نظم و ارتباط در زندگی امری سازنده است. اگرچه بسیاری از کودکان دربارۀ برقراری این نظم در منزل، گله و شکایت می‌کنند. برقراری نظم و انضباط همراه با عشق توسط والدین


سخت گیری و انضباط مناسب کودکسخت گیری و انضباط مناسب کودک

سخت گیری و انضباط مناسب کودک بچه های خیلی کوچک (نوزادان) نیازی به سخت گیری و انضباط ندارند. آنها با آگاهی و از روی عمد کار بدی را انجام نمی دهند. آنها با انجام برخی کارها، قصد عصبانی کردن شما را ندارند و نمی خواهند با گریه کردن، شما را تحت کنترل خود درآورند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران