کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ملایم کردن رقابت خواهر / برادری – قسمت دوم
اگر شما الفت‌های عمیق‌تری بین خواهر / برادرها می‌خواهید، سعی کنید مدت زمانی را که خانوادۀ شما با یکدیگر می‌گذرانند، به‌خصوص غذاخوردن با یکدیگر را بیشتر کنید.

ملایم کردن رقابت خواهر / برادری – قسمتِ دوم
•    با هم غذاخوردن
اگر شما الفت‌های عمیق‌تری بین خواهر / برادرها می‌خواهید، سعی کنید مدت زمانی را که خانوادۀ شما با یکدیگر می‌گذرانند، به‌خصوص غذاخوردن با یکدیگر را بیشتر کنید.
غذاخوردن وقت خوبی است تا مسائلی بیش از فقط غذا مطرح شود. زیرا نشستن دور میز، خانواده‌تان را تشویق می‌کند تا زمانی را صرف گفتگو و مطرح کردن تجربیات کرده و در مورد احساسات یا نگرانی‌ها صحبت کنند.
اگر فکر می‌کنید که خانواده‌تان ممکن‌است به‌آغاز کننده‌های گفتگو نیاز داشته باشند، به‌جای اینکه فقط بگویید نمک را بده و با دهان باز غذا نخور، در ادامه ایده‌های اندکی وجود دارد که شاید کمی الهام‌بخش‌تر باشد:
- امروز چه چیزی‌شما را هیجان زده کرد؟
- امروز چه‌چیزی شما را به‌خنده انداخت؟
- اگر بتوانید با پنج نفر از هر دورۀ تاریخی سر میز شام بنشینید، چه کسانی را انتخاب می‌کنید؟
•    رویارویی با دیو حسادت
سرپیچی و دعوا، جروبحث، نیشگون گرفتن، هل دادن، مسخره کردن، خبرچینی و اذیت کردن که در بیشتر خانواده‌ها جریان دارد، احمقانه و بچگانه است. گاهی اوقات باید بپذیرید که رقابت سالم به‌رقابت مهلک تبدیل می‌شود یا رفتار رییس‌منشانۀ فرزند بزرگتر به‌زورگویی می‌انجامد.
حسادت – ادامۀ احساسات بی‌انصافی، رقابت جویی، زورگویی – احساس اصلی پشت بیشترِ دعواهای خواهر – برادری است. اگر شروع برخی دعواهای مبتنی بر حسادت را در خانۀ خود تجربه می‌کنید، سعی کنید به‌طور منظم برای یک هفته خاطرات را یادداشت کنید تا به‌یادآورید که چه دیده‌اید.
این به‌شما کمک می‌کند که فکر کنید چه کار باید بکنید. یادداشت‌هایتان میتواند شامل موارد زیر باشد:
- بچه‌ها سرِ چه دعوا می‌کنند؟
- چه اتفاقی می‌افتد که شروع به‌بحث می‌کنند؟
- آیا باهم دعوا را شروع کردند یا یکی از آنها بیشتر خواستار آن بود؟
- کدام‌یک از بچه‌ها را مسئول دعوا می‌دانید؟ آنکه صدایش را بلندتر کرده است؟ اولین کسی که به‌ذهن شما می‌رسد؟
- وقتی دعوا رخ میدهد گرسنه، بی‌حوصله یا خسته‌اند؟ایجاد پل‌ها
در این بخش چند شیوۀ عملی برای بهبود روابط خواهر – برادری آمده است:
- رفتار متفاوت خود با فرزندان‌تان را مدنظر قرار دهید: به‌نوع رفتاری که فرزندان‌تان دارند و اینکه چگونه واکنش نشان می‌دهید، نگاهی بیندازید.
- هرگز فرزندان‌تان را مقایسه نکنید: این یکی از مهم‌ترین موارد است. سعی نکنید تیپ معینی به‌آنها اختصاص دهید، روی آنها اسم بگذارید یا آنها را در طبقۀ خاصی جای دهید. فقط بگذارید هر بچه، آنچه هست، منحصربه‌فرد و خاص خودش باشد.
- مطمئن شوید هر فرزند وقت و فضای کافی برای خودش داشته باشد: بچه‌ها به‌فرصت‌هایی نیاز دارند تا کار خود را انجام دهند، با دوستان جدا از خواهر/برادرهای خود بازی کنند و مکان خودشان را داشته باشند و واقعاً محافظت شوند.
- زمانی برای تنها بودن با هر فرزند اختصاص دهید: به‌طور منظم زمانی را با هریک از بچه‌ها به‌طور تک به‌تک سپری کنید،روزی حداقل چند دقیقه. فقط ده دقیقه بدون مزاحمت با یکی از والدین میتواند برایی فرزندتان ارزش بسیار زیادی داشته باشد.
- گوش دهید؛ واقعاً گوش دهید: پی ببرید فرزندان‌تان در مورد آنچه در خانواده جریان دارد، چه احساسی دارند. اگر آنها بدانند که شما در نهایت مراقب این هستید که چه احساسی دارند، ممکن نیست اوقع زیادی داشته باشند.
•    از بین بردن دعواها
تحقیقات نشان میدهد که شما باید به‌دعواهای کودکان‌تان توجه نشان دهید تا کسی لطمه نبیند. در عین حال مداخله نکردن بهتر است، چون شما می‌توانید اگر بدرفتاری از طرف یکی‌شان اتفاق بیفتد، متوجه شوید.
پریدن وسط یکی به‌دوی خواهر/برادرها برای پشتیبانی از یک فرزند دعوا را شدت میدهد، زیرا بچۀ بزرگتر از بچۀ کوچکتر متنفر می‌شود و بچۀ کوچکتر اغلب احساس می‌کند میتواند زرنگی کند، زیرا والدین از او جانبداری می‌کنند.
در عوض، فرزندان‌تان را تشویق کنید تا گفتگوهای برنده – برنده ایجاد کنند؛ جایی که هر طرف چیزی بدست می‌آورد. به‌آنها یاد دهید چگونه مصالحه کنند و به‌یکدیگر احترام بگذارند و چیزها را منصفانه تقسیم کنند.
ابزار تفاهم را به‌آنها بدهید، سپس اعتماد خود را با گفتن این جمله به‌آنها بیان کنید که میتوانند کار را به‌اتمام برسانند: من مطمئنم شما دو نفر می‌توانید راه‌حلی پیدا کنید. نتیجه را معلوم نکنید.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
ملایم کردن رقابت خواهر / برادری – قسمت اولملایم کردن رقابت خواهر / برادری – قسمت اول

ملایم کردن رقابت خواهر – برادری خواهر – برادر یعنی هر فرزندی که از والدین یکسانی باشد و در یک خانواده زندگی کند. رقابت هم‌شیرها، حسادت، رقابت و دعوایی است که بین خواهر و برادرها به‌وجود می‌آید.


شکل گیری پیوند بین خواهر و برادرهاشکل گیری پیوند بین خواهر و برادرها

شکل گیری پیوند بین خواهر و برادرها صحبت از رابطۀ بین هم شیرها باید در متن روابط کل خانواده انجام گیرد. اگر در خانواده پیوندهای محکمی وجود داشته باشد، احتمالاً بین هم شیرها نیز روابط محکمی برقرار خواهد بود. اگر زندگی خانوادگی برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد، بین اعضای خانواده نیز پیوند محکمی به وجود می آید.


پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش اولپایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش اول

پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش اول کودک آنلاین: شاید احساس کنید این شگردها بدجنسی است، اما گاهی باید آنها را انجام داد. به هر حال هر مادر و پدری باید چند ترفند در آستین داشته باشد. پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش اول


مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزندمهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند

مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند بچه هایی که خواهر یا برادر دارند – به ویژه آنهایی که خواهر یا برادر بزرگتر دارند – هنگام ورود به دبستان با هم بهتر بازی می کنند، بیشتر سؤال می پرسند و اجتماعی تر هستند. اگر هم شیر دارید، نمی توانید از این واقعیت فرار کنید. هم شیرها شش مهارت مهم را به هم می آموزند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران