کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
داشتن کودکان اهل ریسک – بخش ششم
کودکان اهل ریسک : پدر یا مادری که دایم اشتباه لفظی و غیرلفظی فرزند خود را یادآوری می‌کند، یا در مقابل غریبه‌ها اشتباهات او را تکرار می‌کند، یک نوع کشش در او ایجاد می‌کنند تا از دیگران دوری کند، ضمن اینکه آنها را عصبانی و ناراحت نیز می‌کند.

داشتن کودکان اهل ریسک – بخش ششم
•    با فرزندان خود قرار بگذارید که در حضور دیگران اشکال آنها را نگویید، در مقابل شما نیز همان انتظار را از آنها داشته باشید.
هیچ‌کس دوست ندارد در مقابل دیگران اشکال او را بگویند. کودکانی که دائماً در حضور جمع اشتباهات‌شان گفته می‌شود، کم‌کم می‌ترسند در جمع صحبت کنند و می‌ترسند که به‌آنها بخندند. این ترس هنگامی خود را نشان می‌دهد که کودکان از انجام کارهای جدید اجتناب می‌کنند و از صحبت در مورد خودشان پرهیز می‌کنند.
پدر یا مادری که دایم اشتباه لفظی و غیرلفظی فرزند خود را یادآوری می‌کند، یا در مقابل غریبه‌ها اشتباهات او را تکرار می‌کند، یک نوع کشش در او ایجاد می‌کنند تا از دیگران دوری کند، ضمن اینکه آنها را عصبانی و ناراحت نیز می‌کند.
اگر احساس می‌کنید این کار برای مصلحت خود بچه انجام می‌دهید، پس اشتباه او را هنگامی که او تنها است گوشزد نمایید. آدمی که دایم تحت نظارت باشد و بداند یک توبیخ در راه است، احترام طرف مقابل را نگه نمی‌دارد و دست آخر سعی می‌کند رابطه را قطع کند.
•    به‌جای اینکه بگویید "حداکثر تلاش خود را بکنید" فقط بگویید "این کار را انجام دهید"
عبارت حداکثر تلاش خود را بکنید یک توهم و یک تصور باطل است، زیرا انسان هیچ‌گاه در زندگی نمی‌داند که حداکثر تلاش او چیست. به‌علاوه ضرورتی ندارد انسان در همۀ زمینه‌هایی که مربوط به‌او است، موفق باشد. لذت بردن از زندگی خیلی مهم‌تر از این است که عملکرد شما در زندگی درجه‌بندی شود.
بچه‌ها نباید در موقعیتی قرار بگیرند که ارزش آنها به‌نحوۀ عملکرد آنها بستگی داشته باشد. اگرچه خیلی خوب است که در چند مورد محدود ممتاز باشند، اما خیلی منطقی‌تر و بهتر است که در زمینه‌های مختلف تلاش نمایند و تلاش کنند آن زمینه‌ها را پیگیری نمایند، نه اینکه مجبور باشند در همۀ آنها سرآمد باشند.
کودکانی که تصور می‌کنند باید همیشه ممتاز باشند، به‌جای اینکه به‌استقبال شکست احتمالی بروند، سعی خواهند نمود از آن اجتناب کنند. ضمن اینکه ممکن‌است در تلاش دایمی برای اینکه بهترین باشند، دچار اضطراب و نگرانی زیادی شوند.
به‌بچه‌ها یاد بدهید تا از زندگی لذت ببرند و در هر کاری که انجام می‌دهند احساس رضایت خاطر کنند، تا موفقیت در تمام زندگی همراه آنان باشد.
•    برای بچه‌ها قصه بگویید
برای آنها داستان تعریف کنید تا نقطه‌ای که قهرمان با خطر روبه‌رو می‌شود، سپس از کودک بخواهید تا داستان را تمام کند و بعد دربارۀ نحوۀ کار با او بحث کنید. به‌بچه‌ها فرصت دهید تا در داستانهای بدیع و سازنده‌ای که شما تعریف می‌کنید، خود آنها ماجراجویی کنند و شرایط جدید خلق کنند.
شیوۀ داستان سرایی می‌تواند تصویرسازی ذهنی کودکان را تقویت کند و بچه‌های کوچک دوست دارند که داستان جدیدی برای آنها گفته شود. با آنها بازیهای جدیدی انجام دهید، مانند بازی: من دوست جدید تو هستم از من سؤال کن تا بفهمی من کی هستم و چه‌کاری دوست داری انجام دهم.
به‌آنچه فکر می‌کنید برای کودکان مناسب است عمل کنید. بدیهی است شما دوست دارید، آنان آگاه و خلاق باشند. دربارۀ سرزمین‌های جدید تحقیق کنند، در مورد دنیا مطالعه کنند و هر روز را یک معجزه بدانند. از آنها انتظار دارید در مواجهه با تغییر راحت و خطرپذیر باشند.
با کودکان به‌گونه‌ای برخورد کنید که گویی هم‌اکنون به‌بزرگی و عظمت خود رسیده‌اند، گویی که انسانهای توانمندی هستند که از تغییر استقبال می‌کنند و از ناشناخته‌ها نمی‌هراسند. این‌کار را به‌قدر کافی تکرار کنید و آنها عملاً همان چیزی خواهند شد که در رویای خود دارند.
منبع: چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟

داشتن کودکان اهل ریسک – بخش پنجمداشتن کودکان اهل ریسک – بخش پنجم

کودکان اهل ریسک فرزندان‌تان را تشویق کنید از همان آغاز کودکی اهل تحقیق و بررسی باشند کودکی که برای هرکاری حمایت شود، خیلی زود این پیام را می‌گیرد که یک نفر بزرگتر این کار را برای من انجام خواهد داد، پس چرا تلاش کنم؟


داشتن کودکان اهل ریسک – بخش چهارمداشتن کودکان اهل ریسک – بخش چهارم

کودکان اهل ریسک با استفاده از شیوه‌های معقول و حساب شده، طرح پرسش، ارائه ایده‌های نو و یافتن حوزه‌های جدید را تشویق نمایید. ضمناً کودکان باید زندگی را رویدادی ببینند که پر از حادثه است و مسیری نیست که با دنباله‌روی و پیروی از کسی به‌انجام برسد.


داشتن کودکان اهل ریسک – بخش سومداشتن کودکان اهل ریسک – بخش سوم

کودکان اهل ریسک اگر دارایی‌های خود را عامل آرامش و امنیت می‌دانید، اشتباه می‌کنید. با این حال منظور ما از امنیت غالباً پول، خانه، شغل، مدرک و یا همسری است که این ویژگیها را داشته باشد. اینها عوامل بیرونی هستند و نمی‌توانند آرامش برای کسی فراهم کنند.


داشتن کودکان اهل ریسک – بخش دومداشتن کودکان اهل ریسک – بخش دوم

کودکان اهل ریسک نکتۀ مهم در اینجا تفاوتی است که بین شکست در یک کار و انسان شکست‌خورده وجود دارد. هیچ فردی شکست خورده نیست. هر فردی به‌دلیل زنده بودنش دارای ارزش ذاتی و عزت و شرف است. کودکان اهل ریسک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران