کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش دوم
کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : زمانی که کودکان عصبانی می‌شوند، اغلب تنفس آنها سریع و سطحی شده و بدن‌شان سفت می‌شود. این علائم فیزیولوژیک، میتواند کودک را در وضعیت خشمگین نگه داشته و مانع آرمیدگی شود.

نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش دوم
- نفس عمیق و آرمیدگی را به‌او آموزش دهید (خرگوش آرام)
زمانی که کودکان عصبانی می‌شوند، اغلب تنفس آنها سریع و سطحی شده و بدن‌شان سفت می‌شود. این علائم فیزیولوژیک، میتواند کودک را در وضعیت خشمگین نگه داشته و مانع آرمیدگی شود. می‌توانید به‌کودک خود آموزش دهید که چگونه بدن‌خود را شل کرده و سپس این روش را موقع بروز نق زدن ، بهانه گیری و یا کج خلقی به‌کار گیرد.
اگر کودک با این شیوه آشنا شده و انجام آن راحت باشد، در مواقع استرس، به‌آسانی میتواند از آن بهره بگیرد. می‌توانید آغاز و پایان هر روزخود را با یک جلسۀ کوتاه آرمیدگی که باهم انجام می‌دهید همراه سازید.
اگر یوگا تمرین می‌کنید، می‌توانید از برخی از حرکاتی که با آن آشنا هستید استفاده کرده و یا اینکه از کتابهای موجود در زمینۀ یوگای کودکان بهره ببرید.
اگر راه ساده‌تری را ترجیح می‌دهید، به‌کودک خود تمرین مختصری که من آن را خرگوش آرام می‌نامم تعلیم دهید:
بیا یک خرگوش آرام باشیم.
چشم‌هایت را ببند.
آرام باش.
نفس‌خود را فرو ببر. نفس خود را بیرون بده.
الآن وقتش است که خرگوش شل باشد.
دماغ خرگوشت را تکان بده، حالا صورت خرگوشت را بی‌حرکت و شل کن.
انگشتان پایت را تکان بده، حالا انگشتان پایت را شل کن.
نفس‌خود را فرو ببر. نفسِ خود را بیرون بده.
حالا تو یک خرگوش آرام هستی.
این شیوۀ سودمندی در رابطه با کودکان است، چرا که آنها برای پیشنهادهای ملایم آرمیدگی شما آمادگی دارند. به‌محض اینکه کودک‌تان با این فرآیند آشنا شود، شما می‌توانید هروقت که او برانگیخته شد آن را فرا بخوانید. تا سطح کودک خود خم شده، دست‌تان را روی شانه‌های او قرار داده، به‌چشم‌های او نگاه کرده و بگویید:
بیا خرگوش آرام را اجرا کنیم. سپس فرآیند را موبه‌مو به‌او توضیح دهید. به‌مرور زمان، دیگر لازم نخواهد بود این فرآیند را به‌صورت کامل توضیح دهید – صرف ذکر کردن آن و درخواست از او برای بستن چشمانش، آرمیدگی را به‌دنبال خواهد داشت.
- احساسات خود را ابراز کنید
رفتار کودکان گاهی به‌این دلیل بدتر می‌شود که آنها قادر نیستند به‌صورت دقیق احساسات خود و آنچه را که برایشان اتفاق افتاده است، توصیف کنند. آنها نمی‌فهمند که رفتارشان چه تاثیری بر دیگران دارد.
از آنجایی که احتمالاً کودکتان نمی‌تواند این کار را خودش انجام دهد، شما می‌توانید این کار را از طرف او انجام دهید. سعی کنید احساس او را حدس زده و به‌زبان بیاورید. احساس خود را دربارۀ کاری که او انجام میدهد، بیان کنید.
آرام و واضح باشید. از جملات کوتاه و ساده استفاده کنید. حتی خوب است به‌او بگویید که شما ناراحت هستید – تا اینکه بتوانید با الگو گزاری نحوۀ ادارۀ عواطف خود، به‌او نشان دهید که چگونه با عواطف شدید خود روبه‌رو شود.
- آنچه را که می‌خواهید انجام دهد، به‌او بگویید
به‌جای تمرکز بر رفتارهای ناخوشایند و چیزهایی که دوست ندارید انجام دهد، آنچه را که‌دوست دارید انجام دهد و بگوید، دقیقاً برای او شرح دهید. احساسات کودک خود را پذیرفته و ابزارهای لازم برای آرام کردن خود و واژگان مناسب برای ابراز عواطفش را در اختیار او قرار دهید. با نشان دادن یا الگوگزاری اینکه دقیقاً دوست دارید چه‌چیزی ببینید یا بشنوید به‌او کمک کنید.

 وضعیت ساده پاسخ پیشنهادی والدین
 دو کودک شما بر سر یک اسباب بازی دعوا می‌کنند. آنها به‌زور اسباب بازیها را چنگ زده و همدیگر را هل می‌دهند.
 همچنان که به‌اندازۀ کودکتان خم می‌شوید،اسباب بازی را در دست بگیرید. بگویید: شما هردوتون الآن این اسباب بازی رو می‌خواهید، اما فقط یک اسباب بازی وجود داره. هل دادن و چنگ زدن، راه مناسبی برای بازی کردن نیست. بهتره با زبون حل کرده و باهم برنامه‌ریزی
کنید. دوست دارید من ساعت رو تنظیم کنم تا هرکدومتون بتونید نوبیتی بازی کنید و یا اینکه دوست دارید سرجاش بزارم؟

 شما و کودک‌تان در سوپرمارکت هستید و خرید قبل از شام را انجام می‌دهید. او کلوچه میخواهد و شما مخالفت می‌کنید و متعاقب آن موجی از بهانه گیری ایجاد می‌شود. میدونم که تو کلوچه می‌خوای و شنیدن جواب نه برات سخته، اما برای اینکه قوی و سالم بزرگ شی تو اول باید شامت رو بخوری و کلوچه رو بعداً بخوری. می‌تونی درخواستت رو با ملایمت بیان کنی؟ بگو: مامان میشه کلوچه بخریم و بعداً بخوریم.
 کودک‌تان دوست دارد شما به‌او یک لیوان شیر بدهید و به‌خاطر آن نق میزند تا سطح کودک‌تان خم شده، به‌چشم‌های او نگاه کرده و بگویید: من موقعی که با صدای نق‌نقو حرف میزنی نمی‌فهمم چی میگی. لطفاً از صدای آرام استفاده کن و بگو: مامان، لطفاً میتونم یه نوشیدنی بخورم؟


منبع: انضباط بدون گریه
نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش اولنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش اول

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : صرف‌نظر از سعی و تلاش شما در تشخیص نیازها و عواطف کودک خود، باز هم مواقعی خواهد بود که او کنترل خود را برای لحظاتی و حتی چند روز از دست خواهد داد. نکات زیر به‌شما کمک می‌کند تا موانع اجتناب ناپذیر پیش رو را اداره کنید.


نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش سومنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش سوم

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : کودکان زمانی که یک فعالیت جدید و جالب به‌آنها پیشنهاد می‌شود به‌آسانی حواس‌شان پرت می‌شود. اگر کودک‌تان نق زده و یا بهانه ‌گیری می‌کند، سعی کنید آن را فعالیتی که کودکتان در آن درگیر است ببینید.


نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش چهارمنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش چهارم

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : برخی اوقات دلیل بهانه‌گیری کودک‌تان این است که او از کاری که از او خواسته‌اید انجام دهد و یا آن را متوقف کند ناراحت است.


کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکانکج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان کج خلقی: نمایشی کنترل نشده از عواطف منفی یا بدخلقی بهانه گیری : گریۀ افراطی و بی‌مورد، شکایت و اعتراض نق زدن : رفتار کردن با صدای غم‌انگیز و جیغ مانند (شدیداً آزاردهنده)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران