کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
روش های عادت دادن فرزند به کار در خانه
روش های عادت دادن فرزند به کار در خانه مطالبی را که در زیر مطالعه خواهید کرد اصول ، روش ها و ترفندهای واداشتن کودکان به کار در منزل است. ترفندها به گونه ای طراحی شده اند که کار را مفرح و سرگرم کننده نگهدارند. این روش ها ، محرک هایی بیرونی اند تا به کودک کمک کنند که شخصا به انجام کار تمایل یابد. روش های عادت دادن فرزند به کار در خانه

روش های عادت دادن فرزند به کار در خانه
مطالبی را که در زیر مطالعه خواهید کرد اصول ، روش ها و ترفندهای واداشتن کودکان به کار در منزل است. ترفندها به گونه ای طراحی شده اند که کار را مفرح و سرگرم کننده نگهدارند. این روش ها ، محرک هایی بیرونی اند تا به کودک کمک کنند که شخصا به انجام کار تمایل یابد.
اصول کلی کار نیز ذکر شده است چون در صورت نادیده گرفته شدن آنها ترفندها نیز مفید و موثر نخواهند بود. روشهای سازماندهی و ساماندهی کار را به همان اندازه که برای کودکان ، برای بزرگسالان نیز آسان می کنند. به کارگیری روش های صحیح برای آموزش کاری معین در انجام آن به کودک کمک می کند و این همان هدف ماست.
فهرست پیشنهادی ما را هنگام جست و جو برای ایده های جدید چون منبعی برای انگیزه ی ذهنی و فکری خود مورد استفاده قرار دهید تا نتایح یاری کودکانتان را در کارهای منزل مشاهده کنید. همچنین شاهد رشد فردی و مستقل فرزندانتان باشید و از فرصتهای به دست آمده و وقت آزاد خود برای انجام کارها و فعالیت های دلخواهتان لذت ببرید.
مشوق ها و محرک های کار
•    هنگامی که کار سخت به نظر می رسد آن را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید.
•    یکدیگر را مثل عروسک کوکی کوک کنید و سپس برای انجام کارها نقش یک ((روبات کارگر)) را بازی کنید.
•    به منظور مصاحبت و گفت و گو و همیاری با یکدیگر در ضمن کار خانواده را به دو گروه کاری تقسیم کنید.
•    برنامه جمع آوری بیست شیء یا برنامه ی پنج دقیقه ای جمع و جور کردن را با کمک همه افراد خانواده آزمایش کنید.
•    از کودکان بخواهید با مداد شمعی تصاویری روی کاغذ نقاشی کنند. نقاشی ها را روی جیب یک پیش بند سنجاق کنید و در زمان نظافت کودکان اجازه دهید هر کودک پیش بند خودش را بپوشد. اقلام نسبتا کوچک مربوط به هریک از اعضای خانواده را در جیب پیش بند مربوطه شان بگذارید.•    برای کودک یک عروسک دستکشی درست کنید تا بتواند با آن اسباب بازی هایش را جمع و جور کند.
•    برای نظافت آشپزخانه کودکان خردسال تر را به پوشیدن پیش بند وادارید. از کامیون های اسباب بازی برای جمع و جور کردن و یدک کشیدن اسباب بازی ها و نیز از کیسه ای به عنوان کیسه نامه های پستی برای حمل اشیا به محل مناسب استفاده کنید.
•    خواسته های خود را به روش ابتکاری بیان کنید. مثلا با آواز خواندن : (( چقد خوب بود اگر اتاق نشیمن قبل از ساعت ده صبح جاروبرقی زده می شد.)) این آواز را برای یک شنونده ی خیالی بخوانید اما به گونه ای که کودک سهل انگارتان بشنود.
•    برای دستور کار بعد از مدرسه ، وظایف هریک از بچه ها را روی یک نوار کاست ضبط کنید. این عمل هنگامی که والدین در منزل حضور ندارند مفید و از نوشتن آنها روی کاغذ سریع تر است.
مشوق ها و محرک ها
مشوق هایی به کودک بدهید که میتواند خوراکی ، امتیازهای مخصوص ، پول ، زمانی برای مصاحبت با بزرگسالان و غیره باشد.
زمانی برای مصاحبت با بزرگسالان : با یکدیگر داستانی بخوانید ، صحبت کنید و بازی کنید ، پازلی بسازید ، کاری انجام دهید یا آشپزی کنید.
امتیازهای مخصوص : بازی با یک دوست کمک در تهیه کیک ، بیسکوییت ، شنا ، دوچرخه سواری ، نقاشی ، تماشای تلویزیون یا اسکیت بازی کردن.
خوراکی : سیب قرمز ، بیسکوییت ، موز ، بستنی ، بادام زمینی ، یخمک ، تخمه آفتابگردان ، چوب شور ، برنجک یا شیرینی های کوچک.
اشیا : اسباب بازیهای کوچک ، سرگرمی ها ، پول ، کارت ، تیله های شیشه ای ، مداد رنگی ، یک بسته کاغذ ، دفتر ، کتاب ، خمیر بازی ، فرفره ، کتاب نقاشی ، اسباب بازی های آهنگ دار.
منبع : کتاب کلیدهای عادت دادن فرزند به کار در خانه
روش های عادت دادن فرزند به کار در خانه
واداشتن پسرها به کار خانهواداشتن پسرها به کار خانه

واداشتن پسرها به کار خانه درست نیست که پسر از مادرش جدا شود و بلافاصله زندگی مشترکی تشکیل دهد. یک یا دو سال، زندگی مستقل مؤکداً توصیه می‌شود. طی این مدت او مجبور می‌شود لباس‌هایش را اتو کند یا اتاقش را جارو بکشد یا غذا بپزد. واداشتن پسرها به کار خانه


تشویق کودک به همکاری در انجام کارهای خانهتشویق کودک به همکاری در انجام کارهای خانه

تشویق کودک به همکاری در انجام کارهای خانه - از زمان کودکی فرزندتان شروع کنید. حتی بچه هایی که هنوز وارد دبستان نشده اند هم می توانند در گردگیری و جمع و جور کردن وسایل کمک کنند. - به کارهای منزل و وظایف خانه داری اهمیت بدهید.


همکاری و همیاری فرزندان در کارهای خانههمکاری و همیاری فرزندان در کارهای خانه

همکاری و همیاری فرزندان در کارهای خانه والدین از این که مدام به فرزندشان بگویند که در کارهای خانه کمک کنند خسته می شوند. بچه ها گله دارند که مادرم می گوید : (( زباله ها را بیرون بگذار)) ، (( میز غذا را آماده کن)) ، ((برگ های حیاط را جمع کن)) . البته این کارهای کوچک در برابر مسئولیت زیاد بزرگسالان برای اداره ی خانه بسیار اندک و ناچیز است. همکاری و همیاری فرزندان در کارهای خانه


همکاری کودکان در خانه همکاری کودکان در خانه

همکاری کودکان در خانه کودکان نیز علاقمند به انجامِ کار‌های خانه هستند. آن‌ها کمک کردن و همکاری در کارهای خانه را به دلیل تقویت حس استقلال و مشارکتشان دوست دارند. کودکان از اینکه می‌توانند مهارت‌هایشان را به کار گیرند به خود می‌بالند به علاوه با انجام این مشارکت او حس میکندکه مرکز جهان نیست و قسمتی از یک تیم محسوب می‌شود . همکاری کودکان در خانه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران