کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت سوم
بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت سوم از جانب دیگر یاد می گیرند که موضوع ها را برای خودشان دونی کنند. تصمیم ها را در ذهن خودشان بگیرند انتخاب را انجام بدهند ، بعدا با توطئه یا پنهان کاری ، دشمن را از پا در بیاورند. متاسفانه در همه ی این موارد میل به طرح مسائل و حل مشکلات ابدا مطرح نیست.

بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال -  قسمت سوم
از جانب دیگر یاد می گیرند که موضوع ها را برای خودشان دونی کنند. تصمیم ها را در ذهن خودشان بگیرند انتخاب را انجام بدهند ، بعدا با توطئه یا پنهان کاری ، دشمن را از پا در بیاورند. متاسفانه در همه ی این موارد میل به طرح مسائل و حل مشکلات ابدا مطرح نیست.
به هر حال استفاده از ابزار و وسایل یا اسباب بازی های جنگی سبب خواهد شد که اگر نه مستقیم ، بلکه غیرمستقیم کودکان آن را برای حل مسائل و اختلافاتشان با دیگران به کار بگیرند و در نتیجه همیشه میتواند برای آنها در بلند مدت مضر و خطرناک باشد. (( مخصوصا استفاده از تفنگ)).
شاید پدر و مادری اهل شکار باشند ، ولی به بچه ها نوعی بی رحمی و بی اعتنایی نسبت به حیوانات و موجودات دیگر را می آموزند. مخصوصا خطراتی که در این زمینه وجود دارد.
به نظر می رسد که دوران آن به سر آمده است که ما به دلایل یا بهانه هایی ، تفنگ را هم چنان در خانه داشته باشیم؛ مگر اینکه مسئله ی دفاع از جانمان به عنوان یک مسئله ی جدی در منطقه ای مطرح باشد.
همچنین بچه ها ، برخی از وسایل و اسباب بازی بزرگسالان را استفاده می کنند. بچه ها علاقه مند میشوند که بازی هایی که در آن پرتاب مهره وجود دارد بازی کنند ، بنابراین باید آنها را در این زمینه کمک کرد.  به ویژه آنکه این بازی ها کمی با زندگی شباهت و نزدیکی دارند.
در حالی که بازی شطرنج به دلیل ارتباط واقع بینانه ی عاقلانه ای که بین اجزای آن وجود دارد ، کاملا نوعی حل مسائل و درک مشکلات به طریق واقع بینانه است ، و از حدود 7 سالگی به بعد کودکان را میتوان با آن آشنا کرد ، مشروط بر اینکه از حدش نگذرد و بچه ها آن را به عنوان تنها بازی در نظر نگیرند و مسئله ی بردن و مات کردن دیگری هدف اصلی آنها نباشد.
استفاده از کارت های بازی ، اگر به هیچ وجه و هرگز با پول همراه نباشد ، به دلیل تنوعی که این بازی ها دارد و میتواند بچه ها را در سنین مختلف با نوعی از فعالیت های ذهنی و محاسبات و احتمالات آشنا کند ، میتواند در مسیر رشد آنها کمک کند.
به نظر میرسد که در خصوص بازیِ با کارت ، باید هرگز پول در میان نباشد و بردن و باختن اهمیت زیادی پیدا نکند. بلکه از پیچیدگی این بازی ها در سنین مختلف ، به جهت رشد عقلی کودکان و یا بیشتر و برتر کردن بهره ی هوشی آنها استفاده شود.مطلب دیگری که در این زمینه لازم است به آگاهیتان برسد این است که وقتی که بچه ها به خاطر تولدی ، هدایایی دریافت می کنند. گرچه ممکن است که علاقمند به باز کردن آن باشند ( که حتما باید به آنها فرصت داد ) اما میتوانند بسته ها را بسته نگه دارند ، یا از بسته ی خودش بیرون بیاورند ، اما اگر با آنها قراری بگذاریم که روزی یکی از آنها را بیرون می آوری و هر روز با یکی از آنها بازی می کنی  از این کار ،  هم لذت بیشتری از این مجموعه خواهند برد، و هم از این که با سرعت از چیزی دل زده شوند و از یک شاخه به شاخه ی دیگر بپرند و تنوع را ، اساس و مبنای انتخاب در زندگی قرار دهند دور می کند.
ولی در عین حال باید آنها را مطمئن کنیم که این وسایل از آنِ آنها خواهند بود و همیشه در اختیار آنهاست. حتی بهتر آن است که آن را در اتاق آنها ولی با میل و نظر آنها در جایی مخفی کنیم و این پیام را بدهیم که این از آنِ توست و راز و سرّی است بین من و تو که از این بابت بچه ها میتوانند بسیار لذت ببرند.
نکته ای که در خصوص هم بازی وجود دارد این است که برخی از اوقات بچه ها به مجرد این که یکی از همبازی ها ، رفتار مناسبی با آنها ندارند. به یکباره آن را ترک می کنند و یا با به کار گرفتن کلمات زشت او را از خودشان دور می کنند. و یا ممکن است که حتی به او آسیب بزنند.
در این گونه موارد باید مواظب رفتار فرزندانمان باشیم. برخی از اوقات بچه ها در این زمینه به خاطر این که دوستشان یا همبازیشان با او بازی نکرده ، این حرف را می زنند : (( که تو را به تولدم دعوت نمی کنم و تو روز تولد من نمیتوانی بیایی!)) ، در این گونه موارد باید نظر آنها را بعدا عوض کرد و به آنها فرصت داد که این دشمنی و مخالفت را به دوستی تبدیل کنند.
اما بچه هایی هستند که به خاطر نگه داشتن دوستی و دوستانشان ، برخی از اوقات نام یکدیگر را بر روی هم می گذارند ، و اسم خودشان را با هم عوض می کنند. حتی مایل هستند که لباسشان را عوض کنند. در این گونه موارد به هیچ وجه نباید مزاحم آنها شد.
اصرار عجیبی دارند که نام من چنین است نه چنان ، و از این بابت بسیار لذت می برند زیرا به نوعی خودشان را با هم یکی می دانند. چنین حالی که معمولا بعد از 5 سالگی در برخی از بچه ها دیده میشود ، میل و اشتیاق فراوان آنها را به داشتن دوست نشان می دهد.
ولی شاید پیامی را هم برای من و شما می فرستد که گرچه ممکن است به دلیل عشق ، محبت و دوستی و صمیمیت به این مرحله رسیده باشند ؛ اما این خطر و احتمال هم وجود دارد که به دلیل محرومیت و محدودیت از محبت و عشق ما ، یا تبعیض و نابرابری میان خواهران و برادران برای خود خواهر و برادر دیگری دست و پا میکنند.
در این گونه موارد بهتر آن است که همبازی آنها را همچنان عزیز و محترم ، مانند فرزندان خودمان بدانیم و یادمان باشد که ما در دنیایی زندگی می کنیم که تقریبا بعد از سه سالگی هیچ پدری و مادری قادر نیستند که فرزند سالم و خوشبختی را بدون همبازی و دوست رشد دهند. بنابراین به عنوان یک شعار باید آن را پذیرفت که  :
بهترین هدیه ی من و شما به فرزندانمان ، دوستان خوب هستند و شاید بتوان گفت که باید دوست خوب را به هر هزینه و قیمتی برای فرزندانمان بخریم و نگه داریم.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال -  قسمت سوم
بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت اولبازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت اول

بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت اول نکته ای که در اینجا اهمیت دارد و همان طور که در آغاز بیان شد و باید به آن توجه بسیاری کرد ، موضوع بازی در این ایام است. یعنی بین 3 تا 7 سالگی اصولا مسئله بازی و اسباب بازی و همبازی که بعدا تبدیل به ورزش و دوست می شود ، نقش بسیار مهمی در زندگی کودک دارد. بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت اول


بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت دومبازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت دوم

بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت دوم زمانی که بین بچه ها ( چه خواهر و چه برادر و چه همبازی و دوستانشان ) اختلافی پیدا می شود چه کاری باید کرد؟ ( جواب ) باید از دور نظاره گر آن بود که این اختلاف و یا این رابطه ی بد ، بدتر نشود. از طرف دیگر باید مطمئن بود که اگر خود آنها از عهده ی حل مسئله و مشکل خودشان برمی آیند کاری به کار آنها نداشت. بازی ، اسباب بازی و همبازی در کودکان 3 تا 7 سال - قسمت دوم


همبازی برای کودکانهمبازی برای کودکان

همبازی برای کودکان کودک آنلاین: می دانیم که انسان از طریق بودن با دیگران، انسان شدن را به بهترین صورت ممکن خودش می آموزد و کار پرورش، تعلیم و تربیت در دنیای امروز بدون همبازی و دوست و همکلاسی تقریباً غیرممکن و یا با مسائل و مشکلات بسیاری همراه است. همبازی برای کودکان


اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگیاسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی

اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی کودک آنلاین: در کنار صحبت ها و نوازشهای پدر و مادر، اسباب بازی ها نیز وسایل ضروری و اجتناب ناپذیر برای ورود کودک به جهان پیرامون است. این وسایل توجه کودک را جلب و حواس او را تقویت می کند. انتخاب اسباب بازی مناسب در سنین مختلف کودک مساله بسیار مهمی است که باید کاملاً مورد توجه قرار گیرد. اسباب بازی از نوزادی تا 3 سالگی

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

  مقاله?ویدیو?کاربر?
  لیست مقالات
  لیست ویدیو ها
  لیست کاربران