کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دوم
نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دوم حرمت نفس در بستر و به موازات احساس امنیت و اعتماد و الفت شکل می گیرد و بایستی علاوه بر رعایت نکات گفته شده در بخش اول، موارد زیر را نیز مدنظر قرار داد: - فرزندتان را همان طور که هست بپذیرید و توقع و انتظار بی مورد و بیش از حد نداشته باشید.

نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دوم
•    تقویت حرمت و اعتماد به نفس
حرمت نفس در بستر و به موازات احساس امنیت و اعتماد و الفت شکل می گیرد و بایستی علاوه بر رعایت نکات گفته شده در بخش اول، موارد زیر را نیز مدنظر قرار داد:
- فرزندتان را همان طور که هست بپذیرید و توقع و انتظار بی مورد و بیش از حد نداشته باشید.
- دست از قهرمان پروری و منحصر به فرد کردن فرزندتان بردارید. اجازه دهید همانند دیگر کودکان او نیز ساده باشد و بچگی کند (حتی اگر فرزندتان در زمینه ای واقعاً نابغه باشد، بایستی ترتیبی اتخاذ کنید تا سایر جنبه های وجودی او نیز پرورش یافته و یک فرد کامل درآید و نه یک موجود عجیب الخلقه).
- اگر فرزندتان اشکال فیزیکی واضح و اثرگذار قابل حلی دارد، حتماً آن را اصلاح کنید.
- از حمایت بیش از حد و کنترل فرزندتان جداً خودداری کنید. بایستی متوجه مرز بی توجهی با کنترل کنندگی بود. به عنوان یک اصل کلی، کودکان تقریباً فقط از طریق آزمون و خطا می آموزند، توانمندی های شان را شکوفا می کنند و خود را می شناسند (چون حداقل تا 7 سالگی قدرت استدلال و تفکر منطقی ندارند).
نقش ناظری و حمایت گری والدین برای جلوگیری و محافظت کودکان از خطرات، جدی و مهم است. بایستی اجازه داد تا کودک تمامی اعمالی که در حیطۀ توان و مرحلۀ تکاملی اش است را خود انجام دهد و تا زمانی که تلاش در انجام آن دارد از دخالت در آن خودداری کرد.
بایستی در تمامی مواردی که مرتبط با کودک است (نوع غذا، لباس، بازی و ...) برای او دو سه انتخاب گذاشت و اجازه داد تا خود کودک از میان آنها انتخاب کند و ما فقط نقش حمایت گر داشته باشیم.
برای مثال اگر می خواهید با او به زمین بازی بروید، می توانید دو نوع کفش و لباس مناسب که حدس می زنید کودک دوست خواهد داشت را به او نشان دهید و بگویید دوست دارد کدام را برای رفتن به پارک بپوشد.
حتی اگر کودک خواست کفش لنگه به لنگه بپوشد با او مخالفت نکنید و فقط توضیح مختصر در مورد تناسب بدهید. نقش حمایتگری شما این است که دو لنگ دیگر را نیز با خود ببرید تا در صورت پشیمان شدنش استفاده کند.- تمامی کودکان حداقل تا دوران بلوغ پیوسته در حال رشد و نمو و کسب توانمندی و مهارتی جدید هستند و روزی نیست که چند کار خوب انجام ندهند و مهارت های جدید به دست نیاورند. تمامی آنها را شناسایی کرده و به خاطر آنها فرزندتان را با تمام وجود تحسین و تشویق کنید.
- در بازی ها هر از گاهی ببازید و نشان دهید که شکست آخر خط نیست، بلکه پلی است به سوی تلاش بیشتر و موفقیت.
- هر از گاهی به عمد اشتباه کنید و به فرزندتان نشان دهید نه تنها شما که برای او قادر مطلق به حساب می آیید نیز ممکن است اشتباه کنید، بلکه مسئولیت اشتباه خود را می پذیرید و سعی در اصلاح آن می کنید و از تلاش برای بهتر شدن و امید به اصلاح نیز دست نمی کشید.
- هر از گاهی به اتفاق فرزندتان مسخره بازی درآورید. مثلاً در زمین بازی یا پارک پا برهنه راه بروید، یا به کمک لوازم آرایش یا رنگ های بی خطر صورت یکدیگر را نقاشی کنید و اوقات شادی آور به وجود آورید و یا اگر مادر هستید سبیل بگذارید و اگر پدر هستید روسری سر کنید و ... .
- هر ماه حداقل یک بازی نمایشی (خصوصاً در غالب شخصیت های حیوانی و تغییر نقش ها) راه بیندازید و یک بار نیز هر یک از اعضاء خانواده به نوبت در برابر دیگران ایستاده و شعر یا آوازی را بخواند.
•    آموزش مهارت های اجتماعی
برای اینکه بتوانید فرزندتان را مناسب تر کمک کنید، ابتدا بایستی ماهیت و کیفیت خجالت فرزندتان را شناسایی کنید (در چه مواقعی، با چه کسانی، در چه شرایطی و ...) تا تمرکز و توجه بیشتری در آن زمینه خاص به خرج داده و برنامه های مناسب تری طرح ریزی کنید.
مهم ترین مهارت های اجتماعی در این سنین، بازی با همسالان، اصول صحیح گفتگو و دوست پیدا کردن و برقراری رابطۀ دوستانه است.

 منبع: کمرویی، خجالت، جسارت و ابراز وجود در کودکان، نوجوانان و بالغین
نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دوم
نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اولنحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اول

نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اول اساس درمان کمرویی و گوشه گیری، شناسایی و درمان علت به وجود آورندۀ احتمالی آن است. علاوه بر درمان اختلال به وجود آورنده آن (اگر وجود داشته باشد) با به کار بستن یک سری اصول می توان در اکثر موارد آن را اصلاح نمود.


باورهای غلط در مورد کمرویی کودکانباورهای غلط در مورد کمرویی کودکان

باورهای غلط در مورد کمرویی کودکان کمرویی و خجالتی بودن کودک نه تنها بد نیست بلکه نشانۀ ادب و متانت است. خیر! برخی از جوامع مظلوم بودن، بندگی، بردگی، دون و پست بودن را به اشتباه معادل شرم، حیا، متانت و احترام تلقی می کنند (دست به سینه نشستن، چشم در چشم نگاه نکردن در زمان صحبت کردن با بزرگتر، سلام دادن کوچکتر به بزرگتر و ...) و چنین مسئله ای را خصوصاً برای دخترها یک مزیت و فضیلت در نظر می گیرند.


کمرویی در کودکانکمرویی در کودکان

کمرویی در کودکان کودکان نیز مانند بزرگسالان میل دارند درباره ی آنها عقیده ای خوب داشته باشند و آنها را آدمی ارجمند و باارزش بشمارند.هرگاه این میل به درجه ای از شدت برسد و با حس بی اعتمادی به خویشتن همراه گردد (( کمرویی )) ظهور میکند. کمرویی در کودکان


کمرویی و سکوت در کودکانکمرویی و سکوت در کودکان

کمرویی و سکوت در کودکان کودک آنلاین: کودکان خجالتی، همواره از معاشرت یا وضعیت‌هایی که امکان خجالت‌زده شدن آن‌ها وجود دارد (مثلاً صحبت کردن در کلاس و جلوی بچه‌ها) می‌ترسند. آن‌ها بیش‌ازحد مراقب خودشان هستند و اغلب از خودشان خیلی ایراد می‌گیرند. کمرویی و سکوت در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران