کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
روش‌های تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول
اعتماد به نفس کودکان گاهی انگار اعتماد به نفس کودک تنها چیزی‌ست، که پدر و مادر هرگز نگران آن نیستند؛ برای نمونه بررسی می‌کنند آیا کودکم سالم است و آیا خوب غذا می‌خورد؟ آیا لباس‌های زمستانی‌اش اندازه‌اش است؟ و سرانجام راستی، عزت نفسش چگونه است؟

روش‌های تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول
•    بکوشید همواره اعتماد به نفس کودک را تقویت کنید، نه اینکه آن را بشکنید
گاهی انگار اعتماد به نفس کودک تنها چیزی‌ست، که پدر و مادر هرگز نگران آن نیستند؛ برای نمونه بررسی می‌کنند آیا کودکم سالم است و آیا خوب غذا می‌خورد؟ آیا لباس‌های زمستانی‌اش اندازه‌اش است؟ و سرانجام راستی، عزت نفسش چگونه است؟
لازم نیست هر روز عزت نفس کودک را اندازه بگیرید، مانند سنجش درجه حرارت بدن. برای نمونه، امروز تیم فوتبالش باخت، پس عزت نفسش امروز کم شده! پس باید بکوشم راهکاری بیابم که عزت نفسش را افزایش دهد.
اعتماد به نفس ثابت‌تر از آن است که با برد و باخت در یک مسابقه بالا و پایین شود. اعتماد به نفس به‌آفرین گفتن‌ها، تمجید، ارزیابی‌های خوب، پیروزیهای ورزشی یا پاداش و تبریک وابسته نیست؛ اگرچه این موارد بر ارزشی که انسان برای خودش قائل است، تاثیر می‌گذارند.
اعتماد به نفس کودک بسیار به‌شیوۀ رفتار انسانهای مهم زندگی‌اش با او بستگی دارد. اگر شمای پدر یا مادر، نیاز کودک را پاسخ می‌دهید، بنایی نیرومند برای باورهای او به‌ارزش‌ها و توانایی‌هایش بنا کرده‌اید.
کودک در سراسر زندگی با انسان‌ها و رویدادهایی روبه‌رو می‌شود که بر میزان ارزشی که برای خود و دیگران قائل است، تاثیر می‌گذارند. ما مواردی را که تاثیر سازنده و نیروبخش دارند، مخرب‌ها نامیده‌ایم.
نقش پدر و مادری شما این است، که دربارۀ کودک‌تان باورهای سازنده و نیروبخش داشته باشید، تا او نیز خودش را خوب به‌شمار آورد. برای پرورش کودکی با اعتماد به نفس نیاز نیست مدرک روانشناسی داشته باشید. بسیاری از این روش‌ها بسیار آسان و لذت بخش است.
نوزادتان را بسیار بغل کنید، پی در پی او را در آغوش بگیرید، با حساسیت به‌نیازهای او پاسخ دهید و با کودک به‌گونه‌ای رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. همۀ این چیزها به‌کودکان یاری می‌رسانند، که باور کنند انسانهای مهمی هستند و برای دوست داشته شدن و محترم بودن ارزش دارند.
اگر بتوانید خود را در جای کودک بگذارید، پیام‌هایی را که به‌سوی شما می‌فرستد، با گوش‌های خودتان خواهید شنید و ناخودآگاه تقویت کننده‌ها را به‌سوی او گسیل می‌دارید و از عبارتهای ویرانگر دوری می‌کنید.



•    ایجاد اعتماد به نفس در کودک
ریشه‌های اعتماد به نفس در دوران نوزادی پدید می‌آیند. به‌نظر شما کودک دلبسته از خود چه تصویری دارد؟ نیازهایش به‌طور مناسب و پیوسته برآورده شده‌اند، بیشتر ساعتهای روز را در آغوش نزدیکانش گذرانده است، از شیر مادر خورده و زمانی که آشفته بوده، او را آرام کرده‌اند.
محیط او احساسی آرام، شاد و ایمن برایش فراهم کرده و این احساس بخشی از وجودش شده است. چون نگه دارنده‌اش پاسخگو است، باور دارد چنان ارزشمند هست که به‌او توجه شود. خودتان را جای او بگذارید. اگر همیشه به‌شما توجه خاصی بشود، گمان نمی‌کنید انسان خاصی هستید؟ این درست همان حسی‌ست که کودک دلبسته اغلب دارد.
نوزادان از راه سرویسی که به‌آنان داده می‌شود، خود را می‌شناسند. سازندۀ اصلی عزت نفس در دوران نوزادی پاسخگویی به‌کودک است. نوزادان گریه می‌کنند، چون تشنه یا آشفته هستند. نگه‌دارنده‌اش به‌او پاسخ میدهد و نوزاد به‌این نتیجه می‌رسد که رفتارهایش، رویدادی را در پیش می‌آورد که در آخر حالش بهتر می‌شود.
همانگونه که نوزادان و نزدیکان این الگوی اشاره – پاسخ را هزاران بار در سال نخست تکرار می‌کنند، نوزاد یاد می‌گیرد اشاره‌هایش معنا دارند.
درنتیجه این باور را به‌دست می‌آورد که او انسانی خاص، جدا از دیگران و ارزشمند است، یعنی با خود می‌گوید: کسی که به‌من گوش میده، منو بغل می‌کنه، به‌من غذا میده ...، پس من ارزشمندم. او یاد می‌گیرد حال خوب را از حال بدش بازشناسد و بفهمد در هر مورد چه باید انجام دهد.
وقتی نیازهای نوزاد همواره برآورده نشوند، درنتیجه نوزاد به‌اشاره‌هایش و سرانجام به‌خودش نمی‌تواند اعتماد کند. ممکن‌است سردرگم شود و به‌این باور برسد که اشاره‌هایش بی‌معنا هستند زیرا هرگز به‌این اطمینان نمی‌رسد که آیا اشاره‌هایش پاسخی دریافت می‌کنند یا نه؛ در حالیکه به‌راستی اشتباه از او نیست، هیچ کس به‌اشاره‌هایش پاسخ نمیدهد.
او سرانجام به‌این نتیجه می‌رسد که ناتوان و بی‌ارزش است. در دیدگاه نوزاد خودمحور، آنچه در جهانش نادرست باشد، از اشتباه خودش ریشه گرفته است.
این تاثیرات نخستین بر رشد مغز نوزاد اثرات عمیقی می‌گذارند. نوزاد دلبسته با حس ایمن خوشبختی به‌دوران کودکی پا می‌گذارد و این حس با وجودش یکپارچه می‌شود. اعتماد به نفس او به‌سختی از بین می‌رود و رفتارش را برای حفظ این حس با آن سازگار می‌کند.
بی‌گمان این کودکان نیز گاهی به‌دلیل وضعیت یا ویژگی شخصیتی در برخورد با مشکلات دوران کودکی تردید می‌کنند اما برای اعتماد به نفس سازنده و نیروبخشی که در سالهای نخستین در آنان پدید آمده است، بسیار آسان‌تر روی پای خودشان می‌ایستند.
کودکانی که حس ایمن خودارزشی را ندارند، برای درخواست نیازهایشان در گذر دوران رشد با مشکلات بیشتری روبه‌رو هستند و باور ندارند که زندگی و سرنوشتشان در کنترل خودشان است.
منبع: دنیای کودکان موفق
اعتماد به نفس کودکان
اهمیت اعتماد به نفس داشتن کودکاناهمیت اعتماد به نفس داشتن کودکان

اعتماد به نفس کودکان نوع اندیشۀ کودک دربارۀ خودش، کلید آن چیزی‌ست، که قرار اس در آینده بشود. کودکی که به‌خود باور دارد، ارزشهای سازنده و پسندیده‌ای را درخود می‌بیند و چون از خودش خوشش می‌آید، رفتارهای ارزنده و پسندیده‌ای دارد.


تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتمتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتم تشویق برای اعتماد به نفس مثل غذا برای بدن است. تشویق یکی از بهترین روش های تقویت اعتماد به نفس انسان است. فرزند شما با آنچه در مورد او باور دارید زندگی می کند، اعم از باورهای منفی و مثبت. تشویق صحیح موجب می شود فرزند شما باور مثبتی نسبت به خود پیدا کند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران