کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
روش‌های تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش دوم
اعتماد به نفس کودکان : کودکان همواره به‌خودشان از دیدگاه پدر و مادر می‌نگرند. اعتماد به نفس هر کودک به‌پیامی بستگی دارد، که از پدر و مادرش دریافت می‌کند. در گذر سال نخست، بیشتر نوزادان اغلب، پیام‌های سازنده و خوش‌آیندی دریافت می‌کنند.

روش‌های تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخشِ دوم
•    به‌کودک پیام‌های سازنده و نیروبخش بدهید
کودکان همواره به‌خودشان از دیدگاه پدر و مادر می‌نگرند. اعتماد به نفس هر کودک به‌پیامی بستگی دارد، که از پدر و مادرش دریافت می‌کند. در گذر سال نخست، بیشتر نوزادان اغلب، پیام‌های سازنده و خوش‌آیندی دریافت می‌کنند.
آنان به‌این نتیجه می‌رسند، که دوست داشتنی، ارزشمند و مهم هستند؛ به‌ویژه آن دسته نوزادانی که زمان بلندی را در آغوش پدر و مادر گذرانده، و پدر و مادری حساس و پاسخگو داشته‌اند.
برای کودکان پیامی که از بزرگسالان مورد اعتمادشان دریافت می‌کنند، ارزشمند است. پرورش دلبستگی از همان آغاز زندگی، کودک را برای اعتماد کردن آماده می‌سازد. بنابراین پیامی که از پدر و مادرش در گذر رشد خود دریافت می‌کند، بر او تاثیر شگرفی دارد و برایش بسیار پر معناست؛ زیرا این پیام را کسانی به‌او داده‌اند، که به‌شدت به‌او دلبسته‌اند.
چه پیامهایی باید به کودک خود نشام دهید؟ آیا باید صد در صد سازنده و خوش‌آیند باشند؟ یا ویرانگر و ناخوش‌آیند؟ آیا این پیام را به‌او می‌دهید، زیرا از بودن در کنار او لذت می‌برید، او و باورهایش ارزشمندند، و رفتارش شما را خشنود می‌کند؟
از راههای بسیار میتوان این پیام‌های سازنده و خوش‌آیند را به‌کودک نشان داد. اگرچه ایجاد انگیزه و آفرین گفتن‌ها از راههای کمک برای برخورداری از اعتماد به نفس است، رفتار پدر و مادر بیش از گفتارشان اثر دارد.•    با کودک خود بازی کنید
هم کودکان، هم بزرگسالان به‌سبب بازی با یکدیگر چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. اگر برای بازی با کودک خود زمان بگذارید، در واقع به‌او می‌گویید: تو اونقدر ارزش داری که برات زمان بزارم و بودن با تورو دوست دارم.
این بهترین روشی است که می‌توانید با آن به‌کودک خود بفهمانید چیزهایی که او به‌آنها توجه می‌کند، برای شما مهم است. وقتی زمانهایی را با هم خوش می‌گذرانید، اعتماد به نفس کودک افزایش می‌یابد.
دادن توجه کامل به‌فرزندتان هنگام بازی
اگر بدن شما با کودک است، اما ذهنتان جایی دیگر، بدانید که کودک آن را می‌فهمد و این موقعیت بازنده – بازنده است. در این وضعیت کودک پیامی ویرانگر و ناخوش‌آیند دریافت می‌کند: بابا نمیخواد با من باشه و به‌این نتیجه می‌رسد که مهم نیست.
بدین ترتیب، شما فرصت آسودن و شناخت بیشتر کودک را از دست می‌دهید. توانایی آرام شدن و لذت بردن از لحظه‌های اکنون، توانایی ارزشمندی در زندگی‌ست و آموختن آن برای بودن در کنار کودک بسیار سودمند است.
هدایت بازی در دست فرزند
برخی بزرگسالان گمان می‌کنند هنگام بازی با فرزندشان وظیفه دارند با پیشنهاداتی زمان بازی را سودمند سازند. آنان خودشان تصمیم می‌گیرند چه بازی‌ای بکنند، چه داستانی بخوانند و چگونه بهترین برج لگوها را بسازند. کودک با آنان موافقت می‌کند زیرا میخواهد بزرگسال را از خود خشنود سازد، اما آیا به‌نظر شما با این وضعیت عزت نفسش تقویت می‌شود؟
در بازیهایی که کودک خودش ابتکار عمل را به‌دست می‌گیرد – در مقایسه با زمانی که بازی را بزرگسال پیشنهاد می‌کنند – توجه کودک برای مدت بیشتری جذب بازی می‌شود.
کودک زمانی از بازی چیزهای بیشتری یاد می‌گیرد، که خودش تصمیم بگیرد. هنگامی که به‌کودک اجازه می‌دهید میان چند بازی و کار یکی را برگزیند، در واقع دارید به‌او می‌گویید: من دوست دارم کاری رو انجام بدم، که تو دوست داری. این سخن شما عزت نفس کودک را می‌سازد و باعث می‌شود خودش را خاص و محترم بشمارد.
همچنین اگر با کمک هم بازی یا کاری را برگزینید، که هر دو از آن لذت ببرید، نیز پیام سازنده و نیروبخشی برایش فرستاده‌اید. کودکان هنگامی که شما از روی میل یا از بی‌میلی با آنان بازی می‌کنید، می‌فهمند. پس بکوشید به‌آن کاری که کودک میخواهد، خودتان نیز چیزهایی بیفزایید.
درست است اگر برای بیستمین بار از شما میخواهد داستان گربۀ کلاه به‌سر را برایش بخوانید، دیگر کار خسته کننده‌ای است؛ اما می‌توانید خودتان به‌داستان پیچیدگی بدهید، برای نمونه از او بپرسید: اگر گربه کلاه به سر الآن از در بیاد تو، چی کار می‌کنی؟ اگر از کودک دربارۀ باورهایش بپرسید، اعتماد به‌نفسش را افزایش میدهید.
منبع: دنیای کودکان موفق
روش‌های تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اولروش‌های تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول

اعتماد به نفس کودکان گاهی انگار اعتماد به نفس کودک تنها چیزی‌ست، که پدر و مادر هرگز نگران آن نیستند؛ برای نمونه بررسی می‌کنند آیا کودکم سالم است و آیا خوب غذا می‌خورد؟ آیا لباس‌های زمستانی‌اش اندازه‌اش است؟ و سرانجام راستی، عزت نفسش چگونه است؟


اهمیت اعتماد به نفس داشتن کودکاناهمیت اعتماد به نفس داشتن کودکان

اعتماد به نفس کودکان نوع اندیشۀ کودک دربارۀ خودش، کلید آن چیزی‌ست، که قرار اس در آینده بشود. کودکی که به‌خود باور دارد، ارزشهای سازنده و پسندیده‌ای را درخود می‌بیند و چون از خودش خوشش می‌آید، رفتارهای ارزنده و پسندیده‌ای دارد.


تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتمتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش هفتم تشویق برای اعتماد به نفس مثل غذا برای بدن است. تشویق یکی از بهترین روش های تقویت اعتماد به نفس انسان است. فرزند شما با آنچه در مورد او باور دارید زندگی می کند، اعم از باورهای منفی و مثبت. تشویق صحیح موجب می شود فرزند شما باور مثبتی نسبت به خود پیدا کند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران