کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نقاشی انگشتی کودکان
نقاشی انگشتی کودکان تقاشی انگشتی یکی دیگر از بازی های تخیلی است که در آن کودکان شکل ها و تصاویر بسیار ساده ای را با رنگ های مختلف و به وسیله ی انگشتان خود رسم می کنند. کودکان از نقاشی انگشتی لذت فراوان می برند و آن را دوست دارند. نقاشی انگشتی کودکان

نقاشی انگشتی کودکان
تقاشی انگشتی یکی دیگر از بازی های تخیلی است که در آن کودکان شکل ها و تصاویر بسیار ساده ای را با رنگ های مختلف و به وسیله ی انگشتان خود رسم می کنند. کودکان از نقاشی انگشتی لذت فراوان می برند و آن را دوست دارند.
آنان ، به تناسب احساسات گوناگون و عواطف ضعیف و شدیدی که دارند ، رنگ های مختلف را برای نقاشی کردن انتخاب می کنند. نقاشی های کودکان را به آینه هایی میتوان تشبیه کرد که عواطف و احساسات کودکانه را به آسانی منعکس می سازند.
نقاشی با انگشت در کودکان زیر 6 سال کاربرد بیشتری دارد و در مهدکودک ها بیشتر استفاده می شود.
آزادی عمل فراوانی که این نوع از نقاشی به کودک می دهد با هیچ یک از انواع دیگر مقایسه کردنی نیست. کودک ، با انگشتان خود ، در تماس مستقیم با کاغذ است ، به همین دلیل نیز از کار خود لذت وافر می برد.
بعضی از کودکان از دست زدن به نشاسته ی رنگین احساس خوشحالی می کنند ، برخی هم از شکل هایی که به وجود می آورند لذت می برند و عده ی دیگر نیز از حرکات موزون دست ها مسرور می شوند.
در این نوع نقاشی طرح هایی که کودکان به وجود می آورند ثابت نیست و با هر حرکت دست ها شکلی تازه و بدیع ایجاد می شود. با به کار بردن هر دو دست در آن واحد ، رنگ روی کاغذ هزار شکل به خود می گیرد.
کودک میتواند یکباره آنها را محو کند و نابود سازد و یا این که دوباره خلق و ترسیم کند و هرگاه علاقه مند به نگهداری طرحی که به وجود آورده باشد ، کافی است که ورقه ی نقاشی را مدت کمی کنار بگذارد تا خشک شود.
در نقاشی انگشتی ، کودک دستهایش را درون رنگ می مالد و افکار و احساسات خود را بر روی کاغذ آشکار می کند و از این که می بیند قادر است افکار و تخیلات خویش را ببیند ، لذت می برد و خرسند می شود.
کودک ، از طریق فشاری که با انگشتان بر روی کاغذ وارد می آورد ، مقداری از تنش ها و فشارهای روحی و روانی را تخلیه و احساس آرامش می کند.
نقاشی انگشتی همچنین به کودک این فرصت را می دهد که رنگ ها را بشناسد و راه ترکیب رنگ ها را فرا گیرد . سرانجام آن که ، نقاشی انگشتی کمک می کند تا میان حرکتِ چشم و فعالیت دست ها سازگاری و تطابق لازم به وجود آید.
(( نظارت بر کار کودک در نقاشی انگشتی کاری مشکل و طرز استفاده آن برای کودک نیز در بار اول کمی دشوار است. کودک ممکن است رنگ ها را مخلوط ککند و رنگ قهوه ای و یا خاکستری به وجود آورد ، ولی کم کم مهارت کاربرد آن را به دست می آورد و میتواند رنگ های گوناگون با ترکیبات مختلف ، بافت های متنوع ( به کار بردن اثر ناخن و انگشت ) شکل های زیبا و خوش رنگی ابداع نماید.))نقاشی انگشتی کودکان


نقاشی انگشتی کودکانوسایل مورد نیاز
* کاغذ مخصوص نقاشی با انگشتان باید سطحی صاف و براق داشته باشد تا آبرنگ را جذب نکند. شُمیز سفید براق برای این کار مناسب است ، ولی کمی گران تمام میشود. البته ، برای این منظور از کاغذهای مشابه ارزان قیمت نیز میتوان استفاده کرد . قطع کاغذها باید 30*45 سانتی متر یا بیشتر باشد.
* یک روپوش پلاستیکی یا مشمعی برای محافظت لباس های کودکان.
* ظرف آب برای مرطوب ساختن کاغذ ، یک اسفنج مرطوب یا تکه ای پارچه .
* رنگ مخصوص نقاشی انگشتی آماده شده یا رنگ خشک چسب مانند که مخلوط میشود ، با مایع آهار یا مایع صابونی برای ساختن مخلوط غلیظ.
* قفسه یا طاقچه ای برای خشک کردن کارهای تمام شده ( قفسه های مخصوص ترجیح داده میشود).
* یک دستشویی دارای شیر آب گرم و سرد برای شستن دست ها و نظافت.
* برای نقاشی انگشتی میزها باید با کف پوشی نرم یا پلاستیک پوشیده شود تا شستن و تمیز کردن آن آسان باشد.
طرز ساختن رنگ نقاشی انگشتی
نشاسته : 2/1 فنجان  ، آب جوش : 1 و 3/1 فنجان ، گرد صابون : 2/1 فنجان ، گلیسیرین : 1 قاشق غذاخوری ، پودر رنگ : به مقدار کافی .
طرز تهیه : نشاسته را در کمی آب سرد حل کنید تا خمیر شود. آب جوش را به آن بیفزایید و روی آتش ملایم قرار دهید تا به آرامی بپزد ، پس از پختن کمی بگذارید تا خنک شود ، سپس پودر صابون و گلیسیرین را به آن اضافه کنید.
در اوقات لازم و زمانی که میخواهید از رنگ استفاده کنید ، پودر رنگ به آن بیفزایید. این مقدار را میتوان با توجه به تعداد کودکان کم و زیاد درست کرد.
منبع : کتاب راهنمای انتخاب اسباب بازی
نقاشی انگشتی کودکان
نقاشی انگشتی کودکان
تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن

تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن بسیار مفید خواهد بود که کودک شما بتواند الگوهایی از وقایع زندگی ، اعم از الگوهای برنامه ریزی و سیاست گذاری و نیز الگوهای طراحی و راهبردی ، استنتاج و ترسیم کند. تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن


تحلیل خانه در نقاشی کودکانتحلیل خانه در نقاشی کودکان

تحلیل خانه در نقاشی کودکان کودکان از سنین خردسالی در نقاشی خود خانه می کشند. ترسیم درخت و آدمک معرف (( من )) کودک است. بنابراین کودک ممکن است خانه ای بکشد که بام آن شاخه های درخت باشد. خانه در دو سطح تحلیل می شود : تحلیل خانه در نقاشی کودکان


تحلیل اجزای مختلف آدمک در نقاشیتحلیل اجزای مختلف آدمک در نقاشی

تحلیل اجزای مختلف آدمک در نقاشی کودکانی که سر آدمک را بسیار بزرگ ترسیم میکنند نشانه خود دوستداری ، تکبر اخلاقی و عقلانی است. گاهی کودکان عقب مانده ی ذهنی هم به عنوان یک واکنش جبرانی، سر را بزرگ ترسیم میکنند. تحلیل اجزای مختلف آدمک در نقاشی


چند توصیه جهت کمک به ابراز وجود در کودک توسط نقاشی هاچند توصیه جهت کمک به ابراز وجود در کودک توسط نقاشی ها

چند توصیه جهت کمک به ابراز وجود در کودک توسط نقاشی ها آویزان کردن نقاشی های کودک بر روی دیوار اتاقش نوعی تشویق است.خوب نقاشی کردن اهمیت چندانی ندارد. آنچه مهم است استفاده کودک از رنگ های مختلف و توانایی او در به کارگرفتن مداد برای رسم خطوط برروی کاغذ سفید است. چند توصیه جهت کمک به ابراز وجود در کودک توسط نقاشی ها

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران