کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش چهارم
کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : برخی اوقات دلیل بهانه‌گیری کودک‌تان این است که او از کاری که از او خواسته‌اید انجام دهد و یا آن را متوقف کند ناراحت است.

نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش چهارم
•    اجازه دهید بهانه‌گیری اتفاق بیفتد
برخی اوقات دلیل بهانه‌گیری کودک‌تان این است که او از کاری که از او خواسته‌اید انجام دهد و یا آن را متوقف کند ناراحت است. در صورتی که اینطور بود، منصفانه است که به‌او اجازه دهیم غمگین باشد. هرچه باشد، شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید از اینکه به‌او اجازه نداده‌اید بستنی قیفی بخورد، از روی میز بالا برود، یا یک ساعت دیگر در پارک بازی کند، خوشحال باشد.
اگر بهانه‌گیری کودکتان خیلی بیش از انتظار ادامه یافت، به‌او بگویید که قصد دارید ساعت را برای سه دقیقه تنظیم کنید. او می‌تواند به‌مدت سه دقیقه بهانه‌گیری کرده و یا نق بزند و بعد باید متوقف بشود.
برخی از کودکان شکایت خواهند کرد: سه دقیقه کافی نیست! اگر این کار را انجام دادند بپرسید: چقدر کافیه، چهار یا پنج دقیقه؟ مسلماً پنج دقیقه انتخاب می‌شود. تنظیم ساعت برای پنج دقیقه را مهم جلو داده و به‌او اعلام کنید که زمانی که زنگ ساعت به‌صدا درآمد باید متوقف شود.
بیشتر کودکان قبل از به‌صدا درآمدن زنگ متوقف خواهند شد. اگر کودکتان بعد از پنج دقیقه متوقف نشود، می‌توانید ببه‌سایر روشها متوسل شوید.
•    آموزش دادن
اغلب کودکان از نق زدن خود آگاه نبوده و یا اینکه نمی‌دانند منظور شما از کج‌خلقی چیست. با او گفتگو کرده و به‌او نشان دهید که منظور از کج خلقی چیست. همچنین به‌او نشان دهید که صدای عادی چگونه است.
به‌کودک خود بگویید که می‌خواهید به‌او کمک کنید نق زدن و کج خلقی کردن را فراموش کند، بنابراین هربار که این کار را انجام دهد به‌او علامت خواهید داد. زمانی که علامت را مشاهده کند، باید نفس عمیقی کشیده و به‌صدای عادی خود باز گردد.
اگر علامت‌تان، تا حدودی آمیخته با شوخی باشد، می‌تواند از تشدید امور جلوگیری کند. می‌توانید انگشتان خود را در گوش او قرار داده، چشم‌هایتان را بسته، شکلک درآورده، نفس عمیق و اغراق آمیزی بکشید، تا به‌او علامت دهید که بعد چه کاری انجام دهد.•    نق زدن را الگو سازی نکنید
مطمئن شوید که نق زدن را به‌کودک خود آموزش نمی‌دهید. والدین پرمشغله اغلب دربارۀ به‌هم ریخته بودن اتاق‌ها، بگومگوی کودکان خانواده، فِس‌فس کردن کودکان و بیشتر از هر چیز دیگر نق زدن کودکان، نق می‌زنند.
لحن و بلندی صدای خود را بررسی کرده و هرگونه نق زدن احتمالی را حذف کنید. کودکان سرنخ‌های رفتار صحیح را از والدین‌شان می‌گیرند و ما گاهی اوقات پیام‌های اشتباهی می‌فرستیم. آگاهی از اعمال‌مان می‌تواند ما را در الگوسازی رفتارهایی که دوست داریم در کودکان‌مان مشاهده کنیم، راهنمایی کند.
•    کج خلقی را در ملاءعام متوقف کنید.
بزرگترین مسئله برای والدین این است که آرامش خود را حفظ کرده و بدون وجود نگرانی از وجود حضار، از خود واکنش صحیح نشان دهند. شرمندگی والدین نسبت به‌رفتار کودکان‌شان در مکان عمومی، مانع واکنش صحیح بوده، که به‌نوبۀ خود الگویی برای بیرون رفتن‌های بعدی خواهد بود.
اگر بتوانید چشم‌های کنجکاو مردم را نادیده گرفته و به‌جای آن تنها بر کودک خود تمرکز کنید، اغلب ماجرا بسیار زودتر پایان خواهد یافت.
به‌خاطر داشته باشید که بیشترین کج‌خلقی‌هایی که در اماکن عمومی صورت می‌گیرد به‌دلیل عواطف زیربنایی مانند خستگی، گرسنگی و یا ناکامی است. بنابراین مشخص کردن ریشۀ اصلی می‌تواند به‌آرام شدن سریع‌تر کودکتان کمک کند.
•    کینه به‌دل نگیرید
وقتی که تمام شد، تمام شد. بعد از اینکه رفتار ناخوشایندی تمام می‌شود، آن را رها کرده و پیش بروید. تصور نکنید با دریغ کردن تایید، محبت و همراهی خود از کودک‌تان، باید به‌او درس بدهید. کودکان معمولاً بلافاصله به‌روال قبلی برگشته و ایرادی ندارد که شما نیز چنین کنید.
منبع: انضباط بدون گریه
نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش سومنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش سوم

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : کودکان زمانی که یک فعالیت جدید و جالب به‌آنها پیشنهاد می‌شود به‌آسانی حواس‌شان پرت می‌شود. اگر کودک‌تان نق زده و یا بهانه ‌گیری می‌کند، سعی کنید آن را فعالیتی که کودکتان در آن درگیر است ببینید.


نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش دومنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش دوم

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : زمانی که کودکان عصبانی می‌شوند، اغلب تنفس آنها سریع و سطحی شده و بدن‌شان سفت می‌شود. این علائم فیزیولوژیک، میتواند کودک را در وضعیت خشمگین نگه داشته و مانع آرمیدگی شود.


نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش اولنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش اول

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : صرف‌نظر از سعی و تلاش شما در تشخیص نیازها و عواطف کودک خود، باز هم مواقعی خواهد بود که او کنترل خود را برای لحظاتی و حتی چند روز از دست خواهد داد. نکات زیر به‌شما کمک می‌کند تا موانع اجتناب ناپذیر پیش رو را اداره کنید.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران