کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
عادت های رفتاری کودکان
عادت های رفتاری کودکان بسیاری از عادات دوران کودکی چنان شایع است که آنها را باید رفتار طبیعی تلقی کرد. عادت ها ممکن است موجب راحتی کودک در مواقع فشار روحی یا نگرانی یا راهی برای اظهار خشم ، سرخوردگی یا کسلی و بی حوصلگی باشند. شایع ترین عادات دوران خردسالی مکیدن شست ، کوبیدن سر و حبس نفس هستند. عادت های رفتاری کودکان

عادت های رفتاری کودکان
بسیاری از عادات دوران کودکی چنان شایع است که آنها را باید رفتار طبیعی تلقی کرد. عادت ها ممکن است موجب راحتی کودک در مواقع فشار روحی یا نگرانی یا راهی برای اظهار خشم ، سرخوردگی یا کسلی و بی حوصلگی باشند. شایع ترین عادات دوران خردسالی مکیدن شست ، کوبیدن سر و حبس نفس هستند.
تیک ( پرش عضله) و وسواس عمدتا در کودکان مدرسه ای شایع است. جویدن ناخن و پیچاندن یا کشیدن مو نیز در کودکان سنین مختلف ممکن است دیده شود. بیشتر عادت ها تقریبا بی ضررند.
مکیدن شست :
کودکان وقتی کسل ، عصبی یا نیازمند آرامش هستند گاهی شست خود را می مکند. این عمل تا 3 سالگی شایعتر است و ضرری ندارد.برخی کودکان آن را تا 6 یا 7 سالگی ادامه می دهند در این موراد برای سعی در توقف عادت با متخصص مشورت کنید. سیستم پاداش دهی ممکن است به ترک عادت کودک کمک کند.
عادت آرامش بخش : مکیدن شست شایعترین عادت دوران کودکی است. حدود نیمی از کودکان 3 ساله شست خود را می مکند.
جویدن ناخن :
حدود یک سوم کودکان ناخن های خود را می جوند. این عادت که معمولا در سالهای اول مدرسه آغاز میشود و ممکن است حتی در بزرگسالی نیز ادامه یابد گاهی ناخن ها را زشت و دردناک می سازد. زدن یک مایع تلخ (قابل تهیه بدون نسخه پزشک) به ناخنها ممکن است به ترک این عادت کمک کند اما فقط اگر خود کودک هم تمایل به ترک عادت داشته باشد موثر است.
کوبیدن سر :
کودک سرخورده ، خشمگین یا کسل ممکن است سر خود را به یک سطح سخت بکوبد. چنین رفتاری در اندکی از کودکان پیش از مدرسه رخ می دهد و معمولا تا 4 سالگی از بین می رود. این عادت هرچند نگران کننده است به ندرت ضرری برای کودک دارد. میتوانید بالشی به کودک بدهید تا اثر ضربه را کم کند اما معمولا بهتر است این عادت را نادیده بگیرید. اگر کوبیدن سر شدید یا مداوم است با پزشک مشورت کنید.حبس نفس :
تعداد اندکی از کودکان قبل از سن دبستان عادت دارند نفس خود را گاهی تا 30 ثانیه حبس کنند. در موارد نادری این عمل موجب از هوش رفتن کودک می شود.
 گاهی درد یا احساس ناکامی موجب انجام این عمل می شود و گاهی نیز کودک آن را برای تاثیر گذاشتن بر والدین خود بکار می گیرد. تا حد ممکن باید این عادت را نادیده گرفت. این عادت معمولا تا 4 سالگی از بین می رود اما اگر در این مورد نگران هستید با پزشک مشورت کنید.
تیک ( پرش عضله) :
حرکات تکراری و غیر ارادی ( تیک ) عمدتا در کودکان مدرسه ای رخ می دهد. بیشتر اوقات سر و صورت به این حالت دچار می شود  مثلا چشمک زدن سریع و تکراری از انواع آن است. تیک معمولا در اثر فشار روانی عارض می شود و غالبا ظرف چند ماه خود به خود از بین می رود. اگر تیک شدید است یا با رفتار ناراحت کننده همراه است به پزشک مراجعه کنید. پزشک احتمالا کودک را برای مشاوره و درمان نزد روانپزشک یا متخصص کودکان می فرستد.
وسواس :
کودکان دبستانی غالبا دچار وسواس یعنی احساس نیاز به انجام یک عمل خاص میشوند.وسواس تقریبا همیشه اگر نادیده گرفته شود از بین می رود. اگر دوام یافت یا بدتر شد با پزشک مشورت کنید.
پیچاندن یا کشیدن مو :
کودکان همه ی سنین ممکن است موی خود را در اثر ناکامی یا نگرانی بپیچند یا بکشند. در بیشتر موارد این عادت نباید موجب نگرانی شود. ندرتا ممکن است اختلالات عاطفی جدی منجر به کشیدن مو با چنان شدتی شود که کودک دچار لکه های کچلی روی پوست سر شود.اگر کودکتان موی خود را میکشد با پزشک مشورت کنید.
منبع : کتاب همه ی کودکان سالم اند اگر...
عادت های رفتاری کودکان
اختلال تیک کودکاناختلال تیک کودکان

اختلال تیک کودکان تیک عبارت است از حرکات یا صداهای غیرارادی ، سریع ، ناگهانی ، ناموزون ، تکراری و کلیشه ای که فرد مبتلا تقریبا در مقابل آن نمیتواند مقاومت کند اما با اراده میتواند آنها را برای مدتی کنترل کند. اختلال تیک کودکان


وسواس در کودکان وسواس در کودکان

وسواس در کودکان : وسواس فکری ممکن است در همه زمینه‌ها برای کودکان شما پیش بیاید و باعث گردد که کودکان دچار نگرانی و اضطراب شوند وسواس فکری در کودکان معمولاً در زمینه‌های، درس و امتحانات و نظافت می‌باشد که اگر چنانچه شما شاهد بروز وسواس در کودک خود شده‌اید حتماً بایستی مورد بررسی قرار گیرد تا از آسیب روحی و روانی به کودک جلوگیری شود . وسواس در کودکان


حبس نفس در کودکانحبس نفس در کودکان

حبس نفس در کودکان بی تردید تجربه ی هولناکی را که کودکتان برای اولین بار نفس خود را در سینه اش حبس کرد از یاد نبرده اید. احتمالا در آن موقع به یکی از خواسته هایش نه ! گفته بودید و او به بداخلاقی و یا کودبیدن پاهایش بر زمین پرداخته بود و شما اشک های او را نادیده گرفته بودید که ناگهان دیدید کودکتان کبود شد چشم هایش به سمت بالا چرخید و شما سفیدی چشم هایش را دیدید و چند لحظه بی هوش شد. بی تردید از آن پس دیگر نتوانستید این حالت را نادیده بگیرید. حبس نفس در کودکان


ناخن جویدن کودکناخن جویدن کودک

ناخن جویدن کودک کودک آنلاین: مردم همیشه ناخن جویدن را به عادت های عصبی ربط می دهند. گرچه این اظهار نظر می تواند درست باشد، اما به دلیل این سطحی نگری نکات مهم بسیاری در این عادت بی توضیح باقی می ماند. ناخن جویدن کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران