کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
مطیع کردن خردسالان – قسمت اول
مطیع کردن خردسالان کودکان سنین پیش دبستانی دوست دارند در اطراف بگردند، اما راهنمایی و مدیریت یک کودک پیش دبستانی اغلب صبر و تحمل زیادی می طلبد. مطیع کردن خردسالان در اوقات احساسی، مانند نظم دادن به ژله است که سراپا لرزان است و هیچ قانونی ندارد.

مطیع کردن خردسالان – قسمت اول
کودکان سنین پیش دبستانی دوست دارند در اطراف بگردند، اما راهنمایی و مدیریت یک کودک پیش دبستانی اغلب صبر و تحمل زیادی می طلبد. مطیع کردن خردسالان در اوقات احساسی، مانند نظم دادن به ژله است که سراپا لرزان است و هیچ قانونی ندارد.
خردسالان زیاد سوال میکنند و دوست دارند از بزرگترها تقلید کنند. آنها یاد می‌گیرند، سهیم شوند و بگردند.گاهی اوقات میخواهند با دیگران بازی کنند وگاهی فقط دوست دارند با خودشان باشند. دوست دارند از استقلال خود دفاع کنند و هر نوع جلب توجهی برایشان بهتر از نادیده انگاشته شدن است.
خردسالان دوست دارند برای خودشان تصمیم بگیرند، زیرا به‌آنها حس مهم بودن میدهد. آنها همچنین تا حدودی پا فراتر می گذارند و می‌توانند ریاست مأب شوند. خردسالان همگی انرژی زیادی دارند، اغلب انرژی بسیار بیشتری از شما دارند. آنها سریع و پر هیاهو بازی می‌کنند، سپس به‌طور ناگهانی خسته و بد اخلاق و عصبی می شوند.
•    راهکارهایی برای پیش دبستانی ها
والدین موفقِ کودکان سنین پیش دبستانی، انواع گوناگونی از راهکارها را در اوقات مختلف به کار می‌برند. شیوه ای که در یک موقعیت موثر است، لزوماً در موقعیت‌های دیگر سازگار نیست.
از کارهایی که می‌توانید برای خردسالان خود انجام دهید یکی ایجاد محیطی امن است. بدین ترتیب وقتی برای جست‌وجو عجله می‌کند به خودش صدمه نمی‌زند. یک برنامه روزانۀ منظم برای خواب غذا و بازی و همچنین مکانی برای آرام شدن ایجاد کنید؛ مکانی امن که فرزندتان اگر بدرفتاری کند، می‌تواند برای آرام شدن به‌آنجا برود و به شما نیز چند دقیقه‌ای فرصت دهد تا آرام شوید.
این مکان اغلب به عنوان « پناهگاه شیطنت » توصیف می‌شود، اما ما ترجیح میدهیم وقایع را مثبت نگه داریم و آن را  منطقه سرد شدن  می‌نامیم. خردسالان فقط حدود  دو تا پنج دقیقه باید در این مکان باشند، در غیر این صورت فراموش می‌کنند چرا آنجا هستند.یک روش مهم برای به کارگیری در تربیت کودک پیش دبستانی خود، مراقبت از زبانتان است. جملات خود را به دقت به‌کار ببرید تا به فرزنداتان بیاموزید، و بر آنچه باید انجام شود تمرکز کنید، نه بر آنچه نباید انجام شود.
بجای گفتن:                                             سعی کنید بگویید:
 ندو                                                           یواش‌تر بیا
به‌هیچ چی دست نزن                                     بیا دست منو بگیر
از مبل بالا نرو                                             پاهات رو بذار زمین
جیغ نکش! فریاد نزن!                                    تو خونه از صدای آرومت استفاده کن
•    وقتی همه چیز به شکست می انجامد
گاهی اوقات کودکان رفتاری آشوبگرانه دارند که بارها و بارها اتفاق می‌افتد. بنابراین، وقتی به نظر می‌رسد چیزی اثر نمی‌کند، چه وقت، چه کجا و چه روشی را امتحان کنید.
از خودتان بپرسید:
چه وقت رفتار مشکل آفرین رخ میدهد؟
درست قبل و بعد از آن، چه اتفاقی می‌افتد؟
کجا و با چه کسی؟
من معمولا ً چگونه واکنش نشان می‌دهم؟
چگونه می‌توانم از این رفتار جلوگیری کنم؟
چه روش‌های دیگری می‌توانم به کار ببرم؟
بهترین روش پیدا کردن راهی موفقیت‌آمیز بر آمدن از پسِ مشکلات رفتاری، وقت گذاشتن برای فکر کردن در مورد انتخاب‌هاست.
تربیت کودکان قبل از اینکه به‌مدرسه بروند، اغلب چالش‌انگیز است و وقتی شما به‌یاد می‌آورید که از خودتان مراقبت کنید، بهتر اثر می‌کند. هر وقت که می توانید، استراحت کنید؛ سالم بخورید و آرامش داشته باشید. بالاتر از همه، سعی کنید حس شوخ طبعی خود را حفظ کنید و دنیا را از چشم‌های کوچکتر، جست‌وجوگر و معصوم ببینید.
وقتی متوجه می‌شوید کودکتان شکر روی زمین ریخته یا غرق در رنگِ انگشتی است، به‌خاطر داشته باشید روزی این اتفاق به خاطره‌ای عالی برای گفتن‌به نوه‌هایتان تبدیل می شود. بنابراین، دوربین دیجیتال خود را بردارید و عکس بگیرید. شما واقعاً روزی به گذشته بر می گردید و می‌خواهید این اتفاق را به‌خاطر آورید.
شش سال اول تربیت، شبیه معلم بودن است. شما به‌کودکانتان می‌آموزید که چگونه لیوان، قاشق و چنگال را به‌دست بگیرند، چگونه به‌دستشویی بروند و درها را باز کنند.
هر چیزی که لازم است برای بقای زندگی بدانند و از دنیا بفهمند. بیشتر والدین علی‌رغم اینکه بسیار احساس خستگی می‌کنند، واقعاً از این مرحله لذت می‌برند.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
مطیع کردن خردسالان
مطیع کردن خردسالان
دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟

دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟ اگر مجبورید یک حرف را چندین مرتبه برای کودک خود تکرار کنید تا گوش کند باید حتما توجه داشته باشید که : عده ای از والدین وقتی می بینند فرزند کوچکشان به حرفهای آنان موقع لباس پوشدین یا جمع کردن وسایلش و... توجهی نمیکند و به تماشای تلویزیون یا بازی ادامه میدهد دائم صدایش میکنند و فریاد میکشند. آنها فکر میکنند که هر چه بیشتر حرفشان را تکرار کنند فرزندشان سریع تر گوش میدهد. در حقیقت قضیه برعکس است. دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟


رشد خردسالانرشد خردسالان

رشد خردسالان : سن سه تا پنج سالگی دوران خردسالی یا پیش‌دبستانی نامیده می‌شود . این دوره به لحاظ رشد جسمی و رفتاری کودک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رشد خردسالان


آموزش صداقت  – کودکان خردسالآموزش صداقت – کودکان خردسال

آموزش صداقت – کودکان خردسال یکی از ابعاد رشد هر انسانی، رشد اخلاقی اوست. امروزه رشد اخلاقی در هر جامعه‌ای ارزش بالایی دارد. بسیاری از ارزش‌ها در بیم جوامع مختلف یکسان هستند، مثلا همۀ افراد داشتن صداقت را خصلتی پسندیده می‌دانند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران