کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
چهار راهکار مهار خشم برای کودکان در شرایط پر تنش
چهار راهکار مهار خشم برای کودکان در شرایط پر تنش کودک آنلاین: سال 1960 والتر میشل در دانشگاه استنفورد، آزمایش شیرینی انجام داد که اکنون بسیار معروف شده است. میشل از گروهی کودک چهار ساله پرسید: آیا یک شیرینی می‌خواهی؟ یا می‌توانی چند دقیقه صبر کنی تا دستیارم بیاید و دو تا شیرینی بگیری؟ چهار راهکار مهار خشم برای کودکان در شرایط پر تنش

چهار راهکار مهار خشم برای کودکان در شرایط پر تنش
کودک آنلاین: سال 1960 والتر میشل در دانشگاه استنفورد، آزمایش شیرینی انجام داد که اکنون بسیار معروف شده است. میشل از گروهی کودک چهار ساله پرسید: آیا یک شیرینی می‌خواهی؟ یا می‌توانی چند دقیقه صبر کنی تا دستیارم بیاید و دو تا شیرینی بگیری؟
سپس پژوهشگران میشل تا پایان دبیرستان آن کودکان را زیر نظر داشتند و دیدند آن کودکانی که در چهار سالگی توانسته بودند برای شیرینی صبر کنند، اکنون از نظر اجتماعی شایسته‌تر بودند؛ یعنی شخصیت مؤثرتری داشتند، اعتمادبه‌نفسشان بیشتر بود و بهتر می‌توانستند با مشکلات زندگی روبه‌رو شوند.
آن‌هایی که از همه بیشتر صبر کرده بودند از آن جوانانی که در چهار سالگی نمی‌توانستند صبر کنند، معدل بسیار بالاتری داشتند. نتایج آن تحقیق نشان داد بسیار مهم است که به کودکان یاد دهیم با هوس‌های رفتاری‌شان روبه‌رو شوند و خویشتن‌داری را یاد بگیرند.
خوشبختانه همان‌گونه که خشونت اکتسابی است، خویشتن‌داری نیز قابل یادگیری است. در اینجا چهار شیوۀ استفاده از خویشتن‌داری در شرایط پرتنش و روبه‌رو شدن با احساس‌های قدرتمند، برای کمک به کودکان مطرح می‌شود.
•    واژگان احساسی را گسترده‌تر کنید.
بسیاری از کودکان فقط به این دلیل پرخاشگری می‌کنند که هیچ راه دیگری برای ابراز نارضایتی خود بلد نیستند. لگد پراندن، فریاد کشیدن، فحش دادن، کتک زدن یا پرتاب اشیاء شاید تنها راهی است که این کودکان برای نشان دادن احساساتشان می‌دانند.
کودکان برای بیان حالشان به کلمات احساسی نیاز دارند. می‌توانید به کمک یکدیگر پوستر کلمه‌های احساسی درست کنید تا اطلاعات کودکتان را در این زمینه بالا ببرید. برای نمونه، بگویید: بیا همۀ کلماتی را که می‌توانیم بگوییم تا به دیگران نشان دهیم واقعاً عصبانی یا ناراحت هستیم، بنویسیم.
سپس کلماتی را که به فکر کودک می‌رسند، بنویسید. فهرست شما می‌تواند شامل این کلمات باشد: عصبانی، کُفری، خشمگین، دیوانه، کلافه، عصبی، مضطرب، نگران. کلمات را بر مقوایی بنویسد و آویزان کنید. هر بار فرزندتان عصبانی می‌شود، آن کلمات را به کار ببرید: مثل‌اینکه واقعاً عصبانی هستی، می‌خواهی درباره‌اش حرف بزنیم؟ واقعاً ناراحت به نظر می‌رسی، می‌خواهی کمی قدم بزنی؟•    نشانه‌های آغاز خشم را مشخص کنید.
برای فرزندتان شرح دهید که همۀ ما نشانه‌هایی داریم که با آن‌ها می‌توانیم بفهمیم نزدیک است عصبانی شویم و اگر به آن‌ها توجه کنیم، دچار دردسر نمی‌شویم. سپس به او کمک کنید تا نشانه‌های خودش را مشخص کند و بفهمد که در آستانۀ عصبانی شدن است.
برای نمونه: صدایم بلند می‌شود، لُپم گل می‌اندازد، دستانم را مشت می‌کنم، ضربان قلبم تند می‌شود، دهانم خشک
 می‌شود، تندتر نفس می‌کشم.
پس‌ازآنکه او دربارۀ نشانه‌هایش هوشیار شد، هر بار که در آستانۀ عصبانیت است، آن‌ها را به او نشان دهید: مثل‌اینکه داری عصبانی می‌شوی، دستانت را مشت کرده‌ای. آیا خودت احساس می‌کنی که داری عصبانی می‌شوی؟
هرچه بیشتر به فرزندمان کمک کنیم تا با نشانه‌های شروع خشم در خود آشنا شوند، بهتر خود را آرام خواهند کرد و یاد خواهند گرفت رفتارشان را تنظیم کنند. خشم به سرعت شدت می‌یابد و اگر به اوج برسد، مهار آن برای کودک تقریباً غیرممکن خواهد بود.
•    برای مسلط شدن با خود حرف بزنید.
کارشناسان پیشنهاد می‌کنند برای تسلط بر احساسات باید به کودکان یاد بدهیم در شرایط پرتنش حرف‌های مثبت و ساده به خود بزنند. برای نمونه: صبر کن، آرام بگیر، بر خودت مسلط شو، یک نفس عمیق بکش، می‌توانم خودم را کنترل کنم.
چند عبارت را به فرزندتان پیشنهاد کنید و سپس از او بخواهید یکی از آن‌ها را که برای او راحت‌تر است، انتخاب کند. هرروز چند بار آن عبارت را با او تمرین کنید. می‌توانید عبارتی را که انتخاب می‌کند در چند جای خانه آویزان کنید تا برایش یادآوری شود. هرچه کودکتان بیشتر آن را تمرین کند، به‌احتمال بیشتری در شرایط پرتنش که به آرام ماندن نیاز دارد، آن را به کار خواهد برد.
•    کنترل از طریق تنفس شکمی را به او یاد بدهید.
یکی از مؤثرترین راه‌های تسلط بر خود، تنفس درست – به‌خصوص در شرایط پرتنش – است. از کودک بخواهید در وضعیت راحتی بنشیند و با پشت صاف به پشت صندلی تکیه دهد. سپس به او نشان دهید که آهسته و با پنج شماره هوا را فروببرد، دو شمار صبر کند و سپس با همان شیوه و با پنج شماره هوا را خارج کند.
تکرار این دم و بازدم آرامش زیادی به همراه دارد. اگر فرزندتان به هنگام دم، دستش را روی شکمش بگذارد، بهتر متوجه تمرین می‌شود. می‌توانید به او بگویید که شکمش را به‌اندازۀ یک هندوانۀ کوچولو بیرون بیاورد. این تنفس را درحالی‌که طاق‌باز بر زمین دراز کشیده است، نیز می‌تواند انجام دهد.
نکته این است که آرام نفس کشیدن را به کودکتان یاد دهید و از او بخواهید تا بارها در شرایط آسوده آن را تمرین کند تا بتواند در مواقع پرتنش آن را به یاد آورد و انجام دهد.
منبع: کلیدهای پرورش هوش اخلاقی در کودکان و نوجوانان
چهار راهکار مهار خشم برای کودکان در شرایط پر تنش

محیط های منجر به احساس خشم کودکانمحیط های منجر به احساس خشم کودکان

محیط های منجر به احساس خشم کودکان کودک آنلاین: برای کمک به کودکان جهت کنترل خشمشان باید از محیط هایی که موجب ایجاد چنین احساساتی می شوند، شناخت کافی داشته باشیم. محیط هایی که معمولاً منجر به احساس خشم می شوند در زیر نام برده شده اند: محیط های منجر به احساس خشم کودکان


بازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش پنجمبازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش پنجم

بازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش پنجم گروه سنی 7 سال به بالا، مدت بازی 20 دقیقه، گروه های بزرگ، گفتگوی کم مهارت ها: خودآگاهی، مدیریت فشار روحی، شنیدن، تخیل، اعتماد به نفس بازی های کنترل خشم برای کودکان – بخش پنجم


خشم کودکان را کوچک نشماریدخشم کودکان را کوچک نشمارید

خشم کودکان را کوچک نشمارید خشم حالت برانگیختگی و هیجان شدید در هنگام رو به رو شدن با محرک های نامناسب محیطی است و احساسی است که همه ی بچه ها به نوعی آن را تجربه میکنند. خشم بخشی از زندگی ماست و باید به بچه ها آموخت که چگونه با خشم خود کنار بیایند، برخی اوقات کودکان احساساتشان را از طریق رفتار بروز می دهند ؛ زیرا این تنها وقتی است که از طریق آن می توانند آنچه را احساس می کنند بیان کنند. خشم کودکان را کوچک نشمارید


مواجه شدن با کودک خشمگینمواجه شدن با کودک خشمگین

مواجه شدن با کودک خشمگین کودک آنلاین: در کنار نگاه به برخی از کارهایی که می توان برای حمایت از کودکان در کشف و درک عواطف آنان انجام داد، باید بدانیم اوقاتی هست که با کودک خشمگینی مواجه می شویم که در همان لحظه نیاز به کمک دارد. مواجه شدن با کودک خشمگین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران