کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پاداش دادن به کودکان
پاداش دادن برای بسیاری از کودکان تحسین کلامی به‌تنهایی پاداش مؤثری نیست. حتی اگر کودک به‌تحسین کلامی بها ندهد، باید برنامه طوری طراحی شود که با دادن پاداش به‌کودک، تحسین کلامی و غیرکلامی نیز در نظر گرفته شود.

پاداش دادن به کودکان
برای بسیاری از کودکان تحسین کلامی به‌تنهایی پاداش مؤثری نیست. حتی اگر کودک به‌تحسین کلامی بها ندهد، باید برنامه طوری طراحی شود که با دادن پاداش به‌کودک، تحسین کلامی و غیرکلامی نیز در نظر گرفته شود.
به‌طور کلی، صرف‌نظر از ن.ع پاداشی که به‌کودک می‌دهید، مهم این است که پاداش را با تحسین کلامی و ابراز احساسات توام کنید، جملاتی مانند: به‌تو افتخار می‌کنم؛ بسیار خوب؛ آفرین همراه با لبخند و بوسیدن، در آغو گرفتن و نوازش کردن از آن جمله‌اند.
گاهی والدین فراموش می‌کنند که باید برای رفتار صحیح به‌کودک پاداش بدهند و برخی نیز پاداش را نوعی باج دادن می‌دانند و از این کار خودداری می‌کنند. البته برخی از والدین نیز در این امر افراط می‌کنند.
انواع پاداش
خوراکی؛ هدیه‌های جنسی و نقدی؛ فعالیتی
می‌توان به‌کودکی که توان انجام دادن اموری به‌غیر از امور شخصی خود را دارد، در ازای آن پاداشی نمادین داد. بسیاری از والدین در قبال رفتار مطلوب کودک خود در قلک او پول می‌ریزند و بعد از مدتی از آن پول، وسایل مورد علاقۀ کودک را تهیه می‌کنند. این شیوۀ پاداش همانند نظام اقتصاد پولی است و این امر کودک را با واقعیت‌های دیگر زندگی نیز آشنا می‌کند.
واقعیت این است که اهدای پاداش باعث تثبیت رفتار شایسته کودک می‌شود. علاوه بر آن، با اهدای جایزه از سوی والدین، کودکان درمی‌یابند که رفتار مطلوب و پسندیده نزد والدینشان چیست.
برعکس آن نیز صادق است به‌این معنا که وقتی مادری در فروشگاه از دست کودکش به‌ستوه می‌آید و در ازای رفتار ناشایست او خواسته‌اش را تامین می‌کند، کودک بدرفتاری را یاد می‌گیرد. دادن چنین پاداش‌هایی به‌کودک رشوه دادن به‌او محسوب می‌شود که تاثیر منفی بر رفتارهایش می‌گذارد.
خونسردی والدین در ارتباط با مشکلات رفتاری کودکان از بسیاری ناهنجاریها جلوگیری می‌کند. وقتی کودک را در ازای رفتار خوب و پسندیده‌اش تشویق می‌کنید و برایش پاداشی در نظر می‌گیرید، مطمئناً کودک رفتار مطلوب را از رفتار نامطلوب تمیز خواهد داد.
قاطعیت والدین یکی از شروط اصلی پذیرش مرزها توسط کودکان است. قوانین و نداشتن ثبات رفتاری باعث می‌شود که کودک با بدرفتاری خود، بزرگترها را تحت کنترل درآورد و از والدین باجگیری کند.
در این جنگ قدرت معمولاً کودکان پیروز می‌شوند و والدین برای رهایی از بدرفتاری کودک مجبورند مرتب به‌او رشوه بدهند. برای مؤثرتر بودن پاداشی که می‌دهید، به‌نکات زیر توجه کنید.
1- کیفیت و کمیت پاداش
هرگز به‌کودک به‌عنوان پاداش چیزی خراب، کثیف، شکسته و کهنه ندهید. حتماً باید در دادن پاداش حد اعتدال رعایت شود. نوع پاداش باید با نوع عمل انجام شده متناسب باشد.
2- نوع پاداش
غالباً افراد تنوع را دوست دارند، کودکان نیز تنوع طلب هستند. در دادن پاداش تنوع را رعایت کنید.
3- برنامه‌ریزی برای دادن پاداش
سعی کنید به‌طور مداوم و پیوسته به‌کودک پاداش مادی ندهید، بلکه تناوب را در دادن پاداش در نظر بگیرید.
4- فوریت پاداش
یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در پاداش، آن است که با فاصلۀ کمی بعد از بروز رفتار صحیح و به‌سرعت داده شود. پژوهشگران به‌این نتیجه رسیده‌اند که هرقدر فاصلۀ بین اجرای رفتار صحیح و دریافت پاداش بیشتر باشد، اثر آن کاهش می‌یابد. این امر هرچه کودک خردسال‌تر باشد، اهمیت بیشتری دارد.
5- همراه کردن پاداش با تحسین
هیچ‌وقت پاداش را بدون تحسین ندهید، مگر اینکه به‌وضوح معلوم باشد که کودک از ستوده‌شدن خوشش نمی‌آید. باید خوشحالی طبیعی خود را از رفتار کودک با لبخند یا نوازش به‌او نشان دهید، حتی وقتی برنامۀ پاداش متناوب را در مورد کودک اجرا می‌کنید.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
پاداش دادن

دادن پول به عنوان پاداش کودکاندادن پول به عنوان پاداش کودکان

دادن پول به عنوان پاداش کودکان پاداش ها بهتر است که متنوع باشد. یعنی فقط به یک پاداش بسنده نکنیم. امتیازاتی به او بدهیم برای انجام کارها و یا فرصتی برای بازی با پدر و مادر و یا اوقات خاصی که او آرزوی داشتن آن را دارد. دادن پول به عنوان پاداش کودکان


تشویق مناسب برای کودکانتشویق مناسب برای کودکان

تشویق مناسب برای کودکان به کلامی یا رفتاری که والد یا مربی می کند تا رفتار خوب کودک بیشتر شود تشویق می گویند. پاداش امتیازی است که پس از انجام رفتار مثبت به کودک تعلق می گیرد. پاداش همیشه جایزه و اسباب بازی نیست. ممکن است لبخند مادر یا در آغوش گرفتن کودک پاداش محسوب شود. تشویق باید به گونه ای باشد که تکرار یک رفتار را افزایش دهد. تشویق مناسب برای کودکان


پاداش و انتقاد ابزار موثر برای اعمال کودکانپاداش و انتقاد ابزار موثر برای اعمال کودکان

پاداش و انتقاد ابزار موثر برای اعمال کودکان پاداش وسیله ای مطمئن و موثر برای بالا رفتن سطح آگاهی ، فرمانبرداری ، اخلاق ، خلاقیت و.... کودکان می باشد. پاداش نباید جنبه ی باج خواهی یا رشوه گیری به خود بگیرد به طوری که کودک بداند از جانب والدین و مدرسه آنچه شایستگی آن را دارد ، دریافت می کند. پاداش و انتقاد ابزار موثر برای اعمال کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران