کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
علل دروغگویی کودکان – بخش اول
علل دروغگویی کودکان – بخش اول کودک آنلاین: کودک وقتی به دروغگویی می پردازد، گاهی چنان به این انحراف عادت می کند که از چنین عملی لذت می برد و از اینکه دیگران را با دروغ های خود تحت تاثیر قرار می دهد شادمان می شود، اما چرا بایستی کودک به دروغ متوسل شود؟

علل دروغگویی کودکان – بخش اول
کودک آنلاین: کودک وقتی به دروغگویی می پردازد، گاهی چنان به این انحراف عادت می کند که از چنین عملی لذت می برد و از اینکه دیگران را با دروغ های خود تحت تاثیر قرار می دهد شادمان می شود، اما چرا بایستی کودک به دروغ متوسل شود؟
ژان پیاژه روانشناس معروف چنین می گوید: دروغ برای کودک یک نوع گریز و فرار از واقعیت است، اگر او خود را در اجتماع خانوادگی فرد با ارزشی بداند و آزاد باشد، برای چه با دروغگویی به خانواده اش خیانت کند.
کودک با سخت گیری های زیاد و با تنبیه شدن، از اعضای خانواده فاصله می گیرد و خود را از آنان جدا می داند زیرا می بیند اگر راست بگوید کتک می خورد و تنبیه می شود، عواطف و احساسات او لگد مال می شود و گاه ممکن است به دزدی متوسل شود.
خانواده باید اجازۀ راست گفتن را به کودک بدهد. به عنوان مثال، اگر کودک در خانه از چیزی اظهار بی علاقگی کرد، باید به او اجازۀ اظهارنظر و بحث در این زمینه داده شود، نه اینکه با تنبیه یا القاء عقاید، بر او تحمیل شود که تمایلات خود را بروز ندهد.
اگر چنین شود کودک برای اینکه از تنبیه رهایی یابد، رفتارهای ساختگی و خارج از احساس واقعی در پیش گرفته و دروغگویی را آغاز می کند.
به عبارت دیگر کودک در خانواده می آموزد بازگو کردن واقعیت در اکثر مواقع نامطلوب است و مورد قبول اعضای خانواده قرار نمی گیرد. در مقابل می آموزد که دروغگویی و تظاهر، پاداش دارد و برای اینکه مورد قبول و پذیرش قرار گیرد بایستی دروغ بگوید، این رفتار، رفته رفته در بیرون از خانه تقویت می شود و سرانجام کودک به دروغگویی عادت می کند.
تا حدود چهار سالگی، دروغ به مفهومی که برای بزرگسالان مطرح است برای کودک وجود ندارد. اما از این سن به بعد بر اثر تعامل با محیط و همین طور تربیت نابجا، دروغگویی در کودک شکل گرفته و گاه آنقدر گسترش می یابد که به صورت مرضی درمی اید.علل دروغگویی
•    احساس تحقیر
یکی از عواملی که موجب می شود تا کودک دروغ بگوید، احساس تحقیر است. کودکی که در معرض تحقیر و توهین قرار می گیرد و به شخصیت وی ضربه وارد می شود، کوشش می کند تا از راههای مختلفی که برایش امکان دارد، تلاش کند تا در کانون توجه اعضای خانواده و دیگران قرار گیرد، و همچنین برای شخصیت او احترام قائل شوند.
یکی از راههایی که کودک برای رسیدن به چنین هدفی مورد استفاده قرار می دهد، دروغگویی است. کودکی که در خانواده به وی توجه نمی شود و همیشه در معرض تحقیر و بی اعتنایی است و با فقر و محرومیت زندگی خود را می گذراند، بزرگترین و بهترین لذتش مطرح کردن خود و جلب توجه دیگران است.
دروغ های برگ و هیجانی، دروغی که کانون توجه را به سوی او برگرداند و خانواده را به تلاش و جوش و خروش وادار کند. به عنوان مثال:
کودک داخل منزل می شود و با فریاد و ایجاد هیجان و اضطراب می گوید که برادرم با ماشین تصادف کرد و یا دوستم از طبقۀ سوم سقوط کرد و مرد.
موقعی که اعضای خانواده با نگرانی می خواهند خود را به محل وقوع حادثه برسانند، کودک احساس لذت و شادی می کند و از اینکه چنین هیجان و توجهی را به وجود آورده و اعضای خانواده را به تمسخر گرفته بسیار خرسند است. کودک به این ترتیب تحقیرها و اهانت های گذشته آنان را تلافی می کند.
کودک باید مورد توجه و احترام والدین قرار گیرد، تشویق شود و کارهایش به حساب آید و به صحبت ها و گفتگوهایش بها داده شود. پدر یا مادر که به علت گرفتاری های خود به کودک کم می رسند و کاری به کار او ندارند و به حرف ها و مسائل مختلفش گوش فرا نمی دهند؛ کودک خیال می کند که حرف ها یا کارهایش مورد پسند و رضایت والدین و اطرافیان نیست و به ناچار برای اینکه نظراتش مورد توجه قرار گیرد با دروغگویی خود را در معرض کانون توجه قرار می دهد.

منبع: روانشناسی کودک
علل دروغگویی کودکان – بخش اول

علل دروغگویی کودکان – بخش دومعلل دروغگویی کودکان – بخش دوم

علل دروغگویی کودکان – بخش دوم ترس یکی از علت های دروغگویی کودکان است. والدینی که رفتاری خشن با کودکان خود دارند و با کوچکترین بهانه ای آنها را تنبیه می کنند، به تصور اینکه با خشونت و پرخاش قادر خواهند بود جلو انحرافات کودکان خود را بگیرند، سخت در اشتباهند.


برخورد والدین با دروغ گفتن فرزندانبرخورد والدین با دروغ گفتن فرزندان

برخورد والدین با دروغ گفتن فرزندان کودکان به دلایل متعددی دروغ می گویند. مهم ترین دلیل این کار خلاص شدن از گرفتاری هاست. کودک معمولاً از تنبیه شدن می ترسد و دروغ می گوید تا از عاقبت کار بدی که کرده در امان بماند. هرچقدر که امکان تنبیه کردن و شدت عمل به خرج دادن والدین زیادتر باشد، او سعی می کند بیشتر دروغ بگوید.


دروغ گفتن کودکاندروغ گفتن کودکان

دروغ گفتن کودکان کودکان تا قبل از سن سه سالگی نمیتوانند کاملا بین واقعیت و رویا قضاوت چندانی قائل شوند. در واقع وقتی چیزی خلاف واقعیت میگویند میتواند ناشی از موارد زیر باشد. دروغ گفتن کودکان


دروغگویی در کودکاندروغگویی در کودکان

دروغگویی در کودکان والدین خیلی تلاش می کنند تا کودکشان راستگو باشد. بچه ها وقتی به مدرسه می روند ، معمولا خیلی دروغ نمی گویند ، ولی کم کم یاد می گیرند و دروغ هایی می گویند. دروغگویی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران