کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
داشتن کودکان اهل ریسک - بخش اول
کودکان اهل ریسک هر چیزی که حس می‌کنید، فکر می‌کنید، می‌بینید و لمس می‌کنید، دایماً در حال تغییر است. سؤال مهمی که باید از خود بپرسید این نیست که آیا تغییررا دوست دارید یا خیر. چرا که تغییر بدون توجه به‌نظر شما ادامه خواهد یافت.

داشتن کودکان اهل ریسک
هر چیزی که حس می‌کنید، فکر می‌کنید، می‌بینید و لمس می‌کنید، دایماً در حال تغییر است. سؤال مهمی که باید از خود بپرسید این نیست که آیا تغییر را دوست دارید یا خیر. چرا که تغییر بدون توجه به‌نظر شما ادامه خواهد یافت.
موضوع مهم این است که شما چگونه می‌خواهید به‌فرزندان خود بیاموزید که این پدیدۀ‌تغییر را بپذیرند و خود شما هر روز چه برخوردی با آن دارید؟
کودکی که رشد می‌کند تا تغییر را به‌عنوان راه زندگی بپذیرد وتغییر را به‌عنوان بخشی از وجود یک انسان فعال قبول نماید، در مسیر یک زندگی سراسر موفقیت قرار دارد.
از طرف دیگر، کودکی که از تغییر بترسد، از تجربیات جدید پرهیز کند، از شکست بهراسد و درنتیجه فقط شیوه‌های آشنا و امن را بپذیرد، گرفتار یک زندگی ناشناخته خواهد شد. به‌نظر می‌رسد که آدمهای ناراضی خیلی از تغییر نگران هستند.
اگر کودکان خود را طوری تربیت کنید که از تغییر بترسند یا از آن دوری کنند، آدمهای عصبی و ضعیفی خواهند شد که نخواهند توانست زندگی را که پدیده‌ای است دایم در حال تغییر، اداره نمایند و درواقع شما به‌آنها مجوز زندگی ناموفق و خسته‌کننده‌ای را خواهید داد.
برای اینکه به‌کودکان خود بیاموزید که‌تغییر را بپذیرند، باید در رفتار روزمرۀ خود با آنها یک سری نگرش‌ها و رفتارهای جدید داشته باشید. برای اینکه یاد بگیرید از تغییر استقبال کنید، کار را از خودتان شروع کنید و برای این کار، رفتارها و نگرش‌های خود و کودکان‌تان را بررسی کرده و آنها را با رفتارها و نگرش‌های ناشناخته مقایسه نمایید.
برخورد با مسائل ناشناخته
وقتی خیلی کوچک هستیم غالباً از دید کسی به‌خودکان و به‌زندگی نگاه می‌کنیم که اشتباه فکر می‌کند. مثلاً می‌خواهیم که قوی باشیم، اما خودمان را ضعیف می‌بینیم. رویاهای بزرگی در سر داریم، اما در مواردی‌خود را بی‌استعداد می‌بینیم. می‌خواهیم موفق باشیم، اما خودمان را آدمهای متوسط و حتی شکست خورده می‌بینیم.
برای اینکه دیدگاه درونی‌خود را با واقعیتهای بیرونی بیشتر هماهنگ کنیم، باید به‌کودکان کمک کنیم که‌خود را به‌گونه‌ای ببینند که گویی تسلط کامل بر خود دارند.
کودکان باید بیاموزند ترس و نگرانی از جمله محدودیت‌ها و نقطه ضعف‌های تحمیلی است. در غیر اینصورت همیشه شرایط محیطی را دلیل عدم موفقیت‌هایی می‌دانند که در سر داشته‌اند.
کودکان غالباً در مورد بزرگی و عظمت خود تردید دارند و اگرچه دوست دارند قهرمان باشند و حتی در تصورات خویش‌خود را قهرمان می‌بینند، اما تصویری را که از محدودیتهای خود دارند، شدیداً بر موفقیتهای آنان تاثیر می‌گذارد.
والدین باید به‌کودکان خود کمک کنند تا در مورد توانایی خود برای موفقیت و رسیدن به‌مقامات بالا دقیق‌تر باشند. کودک اگر از برخورد با افکار، تجربیات و مردم جدید بترسد، نمی‌تواند از حداکثر توان خود برای رسیدنن به‌موفقیت استفاده کند.
والدین وقت زیادی را صرف می‌کنند تا به‌کودکان خود بیاموزند که از مسایل ناشناخته پرهیز کنند و برای این کار بدون نظر افراد بزرگتر کاری نکنند. حتی به‌آنها می‌گوییم که همیشه یک نوع غذا بخورند، یک جور فیلم تماشا کنند، در مجالس خاص مذهبی شرکت کنند و تعصبات ما را داشته باشند.
هرگونه بی‌علاقگی که کودکان در هر سن و سال در مورد کارهای جدید، یا برخورد با اشخاص، بررسی افکار جدید یا بررسی مسایل ناشناخته دارند، سدی است در راه موفقیت آنها و مانعی است جدی در را آنکه انسانی توانمند و آزاد از تعصب باشند.
شما به‌عنوان پدر یا مادر، ابتدا به‌طرز فکر و برخورد خود در مورد مسائل ناشناخته نگاه کنید. ایا به‌دنبال فعالیتهای جدید هستید یا فقط با مسایل عادی و شناخته شده زندگی می‌کنید؟
اگر از دنیای ناشناخته‌ها اجتناب می‌کنید، به‌احتمال زیاد کودکان‌خود را نیز ترغیب می‌کنید که همین راه را بروند. به‌مطالبی که به‌فرزندان خود می‌گویید و آنها را از مسایل ناشناخته برحذر می‌دارید، دقت کنید.
از خود بپرسید: چطور بفهمم چیزی زنده است؟ پاسخ این است که اگر رشد می‌کند، پس زنده است. درختی که خشک شده است از نظر فنی به‌این جهت مرده است که دیگر رشد نمی‌کند. این واقعیت در مورد انسانها هم صادق است. یعنی اگر فردی رشد نمی‌کند، از نظر جسمی، روحی و روانی در حال مردن است.
اگر کودکان از دنیای ناشناخته‌ها می‌ترسند، پس رشد نمی‌کنند زیرا انسان نمی‌تواند رشد کند، اما همچنان در همان جایی که هست بماند. رشد یعنی تغییر و تغییر یعنی اینکه با هیجان زیاد خود را در عرصه‌های جدید آزمایش کنید، بدون اینکه بترسید.
هدف ما از تربیت فرزندان باید این باشد که آنها به‌جای اینکه از دنیای ناشناخته‌ها بترسند، با دقت و وسواس، اما با شور و شوق از آن استقبال کنند. شما می‌توانید به2آنها کمک کنید به‌جای اینکه از تغییر وحشت داشته باشند، از آن استقبال کنند.
غالباً ترس از دنیای ناشناخته‌ها ناشی از یم تصور غلط و ویرانگری است که بچه‌های کوچک در ذهن دارند، مانند ترس از شکست. والدین باید با این امر نیز با شناخت و آگاهی برخورد نمایند.
منبع: چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟
کودکان اهل ریسک

کودک جسور و بی پرواکودک جسور و بی پروا

کودک جسور و بی پروا کودک آنلاین: جسارت در کودکان بسته به شرایط کودک، هم یک ویژگی مثبت و هم یک ویژگی منفی در آنان است. بعضی از بچه های عصبانی و پرخاشگر، کودکان دیگر را کتک می زنند، ولی بعضی دیگر سعی می کنند از این انرژی در راه درستی استفاده کنند. کودک جسور و بی پروا


تربیت کودک بردبار و مقاوم – قسمت دومتربیت کودک بردبار و مقاوم – قسمت دوم

تربیت کودک بردبار و مقاوم – قسمت دوم به کودکان خود یادآور شوید که چگونه تنوع و گوناگونی فرهنگ ها میتواند در زندگی هنری ، کاری ، فردی و ادبیات افراد تاثیر گذار باشد. تربیت کودک بردبار و مقاوم – قسمت دوم

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران