کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
افزایش علاقه به سواد و مطالعه در کودکان
افزایش علاقه به سواد و مطالعه در کودکان کنار فرزندتان دراز بکشید و برایش کتاب بخوانید. این شیوۀ مطالعه به او احساس خوبی می دهد (حتی اگر فرزندتان خودش قادر به مطالعه است باز هم می توانید از این روش استفاده کنید). افزایش علاقه به سواد و مطالعه در کودکان

افزایش علاقه به سواد و مطالعه در کودکان
- طیف گسترده ای از مطالب خواندنی در اختیار داشته باشید (کتاب، دیکشنری تصویری، انواع مجلات، کتاب های مصور، کتاب های مرجع و کاتالوگ های مختلف).
- کنار فرزندتان دراز بکشید و برایش کتاب بخوانید. این شیوۀ مطالعه به او احساس خوبی می دهد (حتی اگر فرزندتان خودش قادر به مطالعه است باز هم می توانید از این روش استفاده کنید).
- مواقعی برای کودکتان کتاب بخوانید که هر دوی شما سرحال هستید. اگر لازم است از مهارت گوش دادن شروع کنید.
- موقع خواندن کتاب برای کودکتان، شاداب و سرزنده باشید حتی اگر صدمین باری است که آن را برایش می خوانید.
- مطالعه کنید و مطالعه کنید. در عشق ورزیدن به مطالعه نمونه باشید.
- زمانی را به خواندن کتاب اختصاص دهید و طی آن زمان فقط مطالعه کنید و نه هیچ کار دیگری.
- اجازه دهید فرزندتان برای شما کتاب بخواند.
- در طراحی جدول کار روزانه از تصاویر و کلمات استفاده کنید.
- یک مهمانی ترتیب بدهید و از دوستان کودکتان بخواهید با اسم و عنوان شخصیت داستانی مورد علاقه شان در آن حاضر شوند.
- برای فرزندتان کارت کتابخانه تهیه کنید.
- به ترجیحات و سلایق او احترام بگذارید. اجازه دهید خودش کتاب هایش را انتخاب کند (یا کتاب هایی را که شما برایش می خوانید) به این خاطر که علایقش با شما یکسان نیست یا کتاب انتخابی اش از نظر شما بچه گانه است او را سرزنش نکنید.
کتاب هایی با موضوعات مهم و حتی بحث برانگیز ممکن است ناراحت کننده به نظر بیایند، ولی می توانند برای بررسی و درک ارزش های شخصی و خانوادگی مفید باشند و بحث در این مورد را پیش بکشند. البته این نکته در مورد کتاب هایی که موضوعات ترسناکی دارند یا به نحوی برای سن بچه ها نامناسب هستند، صدق نمی کند.
- توجه کودکتان را به حروف و کلماتی که روی تابلوها و ساختمان ها یا بسته بندی کالاها درج شده جلب کنید. موقعی که سوار ماشین یا توی سوپر مارکت هستید از او بخواهید دنبال حرف، کلمه، شکل یا رنگ خاصی بگردد و آن را پیدا کند.- معنای کلمات جدید را حین مطالعه برایش توضیح دهید، به جای اینکه از او بخواهید خارج از متن دنبال تک تک آنها بگردد.
- برای کودکتان نوار قصه بخرید یا موقع خواندن کتاب قصه، صدای خودتان را ضبط کنید. نوار قصه ها می توانند مدت زمان طولانی بچه ها را سرگرم کنند. موقعی که مسافرت طولانی را سوار ماشین هستید یا برای خرید می روید می توانید از این ابزار مفید استفاده کنید.
- اگر فرزندتان به کتابی که برایش می خوانید علاقه ندارد آن را ادامه ندهید و ناتمام رهایش کنید.
- کتابی را به اعضای خانواده معرفی کنید و از همه بخواهید آن را بخوانند تا در موردش تبادل نظر کنید.
- فرزندتان را تشویق کنید برای نویسنده مورد علاقه اش نامه بنویسد (اگر هنوز خواندن و نوشتن بلد نیست، آنچه می گوید را برایش بنویسید). نامه هایش را از طریق ناشر کتاب به دست نویسنده برسانید.
- از فرزندتان بخواهید برای عکس ها و آهنگ ها داستان بسازد یا بالعکس برای داستانی که تعریف می کنید نقاشی بکشد یا بعد از این که داستان را برایش تعریف کردید، نمایش آن را اجرا کند.
- روی هر کدام از وسایل اتاقش برچسب بزنید و اسم آن وسیله را روی برچسب بنویسید.
- به فرزندتان کتاب هدیه بدهید. از او نیز خواهش کنید برای مناسبت های مختلف کتاب به شما هدیه دهد.
- کتاب هایی برایش بخوانید که هم جالب و سرگرم کننده باشند و هم آموزنده.
- پس از اینکه مطلبی را خواندید (در مورد مکان، حادثه یا حیوانی خاص) سعی کنید اطلاعات بیشتر و کامل تری در آن زمینه کسب کنید. برای آشپزی، خیاطی و فعالیت های دیگر از کتاب های آموزشی استفاده کنید.
- در مورد شخصیت های داستانی مورد علاقه کودکتان صحبت کنید، طوری که انگار با شما زندگی می کنند (مثلاً همراه شما و کودکتان داخل ماشین هستند و با او به مدرسه می روند یا سر میز شام در کنار اعضای خانواده هستند).
- از فرزندتان بخواهید خودش را جای شخصیت های کتاب قصه اش بگذارد. بپرسید اگر جای آنها بود چطور لباس می پوشید؟ چه احساسی داشت و در موقعیت های مختلف چگونه عمل می کرد؟
- اجازه بدهید نسبت به کتابی که می خواند عکس العمل عاطفی نشان داده و احساسش را بروز بدهد.
- صبح تا شب پای تلویزیون ننشینید. ساعات تماشای برنامه های تلویزیونی را کاهش دهید.

منبع: 1001 باید و نباید تربیت کودک
افزایش علاقه به سواد و مطالعه در کودکان

تکنیک های نوشتن، خواندن و مطالعه کردن برای کودکانتکنیک های نوشتن، خواندن و مطالعه کردن برای کودکان

تکنیک های نوشتن، خواندن و مطالعه کردن برای کودکان دربارۀ نوشتن بهتر آن است که در حالی که فرزندمان را کمک می کنیم تا بهتر بنویسد، اما آن قدرها به زیبایی خط و رعایت اصولی که برخی اوقات آنقدر ها هم در نوشتن خط زیبا مهم نیست او را وادار نکنیم.


بهترین زمان آشنایی کودک با کتاب و مطالعهبهترین زمان آشنایی کودک با کتاب و مطالعه

بهترین زمان آشنایی کودک با کتاب و مطالعه سعی کنید کودک را با کتاب مانوس سازید زیرا کتاب بهترین دوست و مونس او میتواند باشد. اخلاق و صفات کتاب مانند انسان تغییر پذیر نمی باشد و هر چه از اول بوده است همیشه هم به همان حال باقی خواهد ماند. کتاب از تمام دوستان کودک ثابت قدم تر و با وفاتر و صبورتر است و هرگز در ایام ناراحتی و رنج و تشویش به کودک پشت نمیکند برعکس آغوش مهربان آن برای استقبال کودک همیشه گشوده است. بهترین زمان آشنایی کودک با کتاب و مطالعه


مشکلات خواندن و مطالعه کودکانمشکلات خواندن و مطالعه کودکان

مشکلات خواندن و مطالعه کودکان کودک آنلاین: مورد بسیار مهم دیگری که باید در دبستان در وجود فرزند من و شما کاشته شود میل به مطالعه و لذت بردن از خواندن کتاب است. مشکلات خواندن و مطالعه کودکان


پرورش کودک سه ساله کتابخوانپرورش کودک سه ساله کتابخوان

پرورش کودک سه ساله کتابخوان تمام والدین میل دارند فرزندانشان هر چه بیشتر به مطالعه علاقه مند باشند. والدین دریافته اند که مطالعه و خواندن ، کلید پیشرفت و موفقیت تحصیلی است. ارتباط و پیوند مثبت با مطالعه در کودکی شروع می شود. چنانچه کودک از کتابی که برایش خوانده می شود لذت ببرد مشتاق می گردد که خودش خواندن را یاد بگیرد. پرورش کودک سه ساله کتابخوان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران