کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اشتراک گذاری اسباب بازی در کودکان
اشتراک گذاری اسباب بازی در کودکان آیا جمله هایی مانند : (( مال منه ! )) ، (( نه ، مال منه!)) به نظرتان آشنا می آید؟ در مورد کودکان خردسال کاملا طبیعی است که اسباب بازی هایشان را به دیگران ندهند و کودکان بسیار کوچک معمولا همه اشیایی را که در دسترسشان باشد مال خودشان می دانند و نباید بچه های دیگر به آنها دست بزنند. اشتراک گذاری اسباب بازی در کودکان

اشتراک گذاری اسباب بازی در کودکان
آیا جمله هایی مانند : (( مال منه ! )) ، (( نه ، مال منه!)) به نظرتان آشنا می آید؟ در مورد کودکان خردسال کاملا طبیعی است که اسباب بازی هایشان را به دیگران ندهند و کودکان بسیار کوچک معمولا همه اشیایی را که در دسترسشان باشد مال خودشان می دانند و نباید بچه های دیگر به آنها دست بزنند.
ولی در عین حال دوست دارند که بزرگسالان را از خود خرسند کنند و اگر به آنها آموخته شود خواهند توانست که اشیاء و موقعیت ها را با دیگران به اشتراک بگذارند. کودکان وقتی به پنج – شش سالگی رسیدند معمولا بیشتر مواقع میتوانند به راحتی با یکدیگر بازی کنند.
نیاز به ، به اشتراک گذاشتن را به کودک بیاموزید :
بعضی از والدین با خریدن اسباب بازی هایی هم شکل برای تمام کودکانشان می کوشند از این مشکل احتراز کنند ولی این کار برای اغلب ما مقدور نیست. علاوه بر آن این روش کودکان را با مفهوم به اشتراک گذاشتن و ارزش همیاری آشنا نمیکند.
مالکیت را به کودک بیاموزید. بگذارید کودک بداند که چه چیزی متعلق به اوست. نام و نام خانوادگی او را بر روی وسایلش بچسبانید. اجازه دهید آنها را در جای مخصوصی نگه دارد.
اشیاء متعلق به تمام خانواده را مشخص کنید. بگذارید کودک بداند که بعضی اسباب بازی ها به تمام اعضاء خانواده تعلق دارد و بنابراین هرکسی میتواند آنها را بردارد. ولی گاهی اعضاء خانواده دیگر هم باید بتوانند از آنها استفاده کنند. با استفاده از موقعیت های طبیعی که در خانه پیش می آید ( مثلا در مورد تلویزیون ، ماشین و...) نشان دهید بزرگسالان نیز باید از اشیاء به نوبت استفاده کنند.تحسین کنید و جایزه دهید :
به اشتراک گذاشتن رفتاری است که یادگیری آن برای کودکان خردسال مهم است. بنابراین بگذارید کودک بداند که با انجام آن شما او را تحسین می کنید.
برای هر مورد به اشتراک گذاشتن کودک را تحسین کنید. زمانی که پیشنهاد می کند که با یک اسباب بازی با دوستش بازی کند کاری را نوبتی انجام دهد و یا برای یافتن راه حل یک مشکل همکاری میکند او را تحسین کنید : (( خیلی افتخار میکنم که گذاشتی سارا با اسباب بازیت بازی کنه . این طوری به هر دوتون خوش گذشت.))
به رفتار کودک پاداش دهید. زمانی که کودکانتان رفتار مناسبی دارند کار دلپذیری برای آنها انجام دهید. مثلا زمانی که به آرامی و نوبتی برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود را انتخاب می کنند مقداری خوراکی به آنها بدهید تا بیشتر  به آنها خوش بگذرد.
زمانی که کودکتان اجازه می دهد کودک دیگری به کلکسیون تمبرش نگاه کند به او یک تمبر جدید جایزه دهید.
از پیامدهای طبیعی استفاده کنید :
با به کار گرفتن پی آمدهای منفی (( به اشتراک نگذاشتن )) را ناخوشایندتر از به اشتراک گذاشتن کنید.
تصحیح بیش از حد را به کار بگیرید. زمانی که کودکتان نوبت را رعایت نمیکند بگذارید کودک دیگر با نظارت شما دوبار نوبت داشته باشد. زمانی که دوباره نوبت کودک شما رسید به او اجازه دهید تا بازی کند ولی به او یادآوری کنید که اگر میخواهد به بازی ادامه دهد باید نوبت را رعایت کند.
کودک را به طور موقت از اسباب بازی محروم کنید. زمانی که کودک شما از به اشتراک گذاشتن اسباب بازی خودداری میکند به او هشدار دهید که برای مدتی آن را از دست خواهد داد. منتهی قبل از اینکه تمام بعدازظهر از بازی با آن محروم شود دوستش اجازه خواهد داشت با آن بازی کند.
منبع : کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم
اشتراک گذاری اسباب بازی در کودکان
توقیف اسباب بازی و توقف سوء رفتارتوقیف اسباب بازی و توقف سوء رفتار

توقیف اسباب بازی و توقف سوء رفتار کودک آنلاین: کودکان زمان بسیار زیادی را صرف بازی کردن با اسباب‌بازی و سایر اشیاء می‌کنند. اسباب‌بازی‌ها موجبات معاشرت کودک با سایر کودکان و والدینشان را فراهم می‌سازد. توقیف اسباب بازی و توقف سوء رفتار


اصلاح رفتار کودک (خراب کردن اسباب بازی ها)اصلاح رفتار کودک (خراب کردن اسباب بازی ها)

اصلاح رفتار کودک (خراب کردن اسباب بازی ها) رفتارهای نامناسب والدین: - والدین بعد از خراب شدن اسباب بازی سر و صدا می کنند، تذکر می دهند و ... و به او می گویند تو خرابکاری. - برای اینکه وسایل خراب نشوند آنها را در کمد گذاشته و نمی گذارند سعید زیاد با آنها بازی کند. - بعد از خراب شدن هر اسباب بازی، یک وسیلۀ جدید برایش می خرند.


ندادن اسباب بازی به کودکان دیگرندادن اسباب بازی به کودکان دیگر

ندادن اسباب بازی به کودکان دیگر کودک آنلاین: معمولاً بچه ها نمی توانند به راحتی اسباب بازی هایشان را به کودکان دیگر بدهند و بر سر این موضوع با آنها دعوا می کنند. حتی بچه های یک و نیم ساله نیز سر این مسئله با کودکان دیگر دعوا می کنند.


نکات انتخاب اسباب بازی کودکان نکات انتخاب اسباب بازی کودکان

انتخاب اسباب بازی کودکان * اسباب بازی های پلاستیکی باید دارای سطح صاف و برای لمس کردن مناسب باشند و از جنس شکننده نباشند ؛ زیرا در صورت شکستن لبه های آنها تیز و برنده میشود. انتخاب اسباب بازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران