کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول
تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول همۀ کودکان نیاز به محبت و جلب توجه دارند. نیاز به توجه و محبت برای کودکان مثل نیاز به غذا است. اگر شما گرسنه باشید و به جز یک نان بیات، برای خوردن چیزی نداشته باشید، همان نان بیات را خواهید خورد و حتی برای شما بسیار خوشمزه خواهد بود.

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول
•    فرزندتان را بدون قید و شرط دوست داشته باشید
همۀ کودکان نیاز به محبت و جلب توجه دارند. نیاز به توجه و محبت برای کودکان مثل نیاز به غذا است. اگر شما گرسنه باشید و به جز یک نان بیات، برای خوردن چیزی نداشته باشید، همان نان بیات را خواهید خورد و حتی برای شما بسیار خوشمزه خواهد بود.
والدین نیز اگر به کودک توجه و محبت نکنند و فقط با او بدرفتاری نمایند، او بدرفتاری را به بی توجهی ترجیح می دهد. بنابراین فراموش نکنید که فرزند شما نیاز به توجه و محبت شما دارد.
متاسفانه برخی از والدین از این نیاز کودک به عنوان روشی برای کنترل رفتار او استفاده می کنند. به این معنی که چون می دانند فرزندشان به محبت آنها نیاز دارد، بنابراین هر وقت که فرزندشان مطابق میل آنها رفتار کند، او را دوست داشته و به او محبت می کنند و چون کودک نیاز شدیدی به محبت دارد، حاضر است هرکاری که پدر و مادرش از او می خواهند انجام دهد تا محبت آنها را به دست آورد.
درست است که با انجام این کاروالدین می توانند رفتار فرزندشان را کنترل کنند، اما آثار منفی جدی در اعتماد به نفس کودک و احساس امنیت وی ایجاد می کنند.
این کودکان در بزرگسالی به دنبال تایید دیگران هستند و علایق خود را کنار می گذارند و هویت متزلزلی خواهند داشت. با توجه به توضیحات فوق، سه دسته والدین وجود دارد:

- والدینی که به فرزند خود توجه نمی کنند و یا فقط به او توجه منفی (مثل کتک زدن) نشان می دهند. این گونه والدین طوری رفتار می کنند که انگار فرزند آنها وجود ندارد و حتی موجود اضافی است. تحقیقات نشان داده است که ممکن است فرزندان چنین والدینی در بزرگسالی خودآزار یا دیگر آزار شوند.

- والدینی که به کودک خود توجه مشروط می کنند. یعنی وقتی کودک طبق خواسته آنها عمل کرد، او را دوست دارند یا به او محبت می کنند. تحقیقات نشان داده است فرزندان چنین والدینی در بزرگسالی به دنبال تایید دیگران هستند و از اعتماد به نفس پایینی برخوردار می باشند.

- والدینی که در هر شرایطی فرزند خود را دوست دارند و به او محبت می کنند. تحقیقات نشان داده است که فرزندان این والدین از دو دسته دیگر سالم تر بوده و اعتماد به نفس بالاتری دارند.هرگز از عدم ابراز محبت به عنوان تنبیه استفاده نکنید.
بسیاری از والدین فکر می کنند اگر فرزندشان را در همه شرایط دوست داشته باشند، ممکن است که او لوس شود. نکتۀ مهم آن است که دوست داشتن با تنبیه کودک و قاطعیت در برابر او منافاتی ندارد.
- اگر فرزندتان کار اشتباهی انجام داد، به او نگویید تو را دوست ندارم، بلکه بگویید این کاری را که انجام دادی دوست نداشتم و یا کاری که انجام دادی اشتباه بود.
- به فرزندتان اطمینان دهید با آن که گاهی از او عصبانی می شوید، فقط رفتارش شما را ناراحت می کند و همیشه او را دوست خواهید داشت.
- به فرزندتان بگویید که او را در هر شرایطی دوست خواهید داشت.
- رفتار فرزندتان را زیر سؤال ببرید نه شخصیت او را.
- وقتی کار اشتباهی انجام می دهد، به او نگویید تو بچۀ بدی هستی یا بچۀ بی ادبی هستی، بلکه به او بگویید از حرفی که زدی ناراحت شدم و یا رفتارت با برادرت اشتباه بود.
•    عکس ها، وسایل و نقاشی های فرزندتان را جمع آوری و نگهداری کنید.
با نگهداری عکس ها و نقاشی های فرزندتان، به او می فهمانید که برای او ارزش قائل هستید.
- در سنین و شرایط مختلف از او عکس بگیرید و آنها را در آلبومی قرار دهید.
- یادگاری های مربوط به گذشته فرزندتان مثل لباس ها و اسباب بازی ها را نگهداری کنید.
- نقاشی های او را تاریخ زده و در آلبومی جمع آوری نمایید.
- عکس او را در سالن و اتاق های خانه به دیوار آویزان کنید.

منبع: 32 روش برای تقویت اعتماد به نفس کودکان
تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش اول

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش دومتقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش دوم

تقویت اعتماد به نفس کودکان – بخش دوم یکی از مهم ترین مهارت های ارتباطی با کودکان، پذیرش احساسات آنها است. با نپذیرفتن احساسات کودکان، آنها فکر می کنند احساساتشان اشتباه و یا بی ارزش است و موجب می شود که در آینده به احساساتشان توجه نکنند و یا آنکه از بیان آنها خودداری نمایند.


راه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اولراه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اول

راه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اول :تشویق غذای رشد دهنده عزت نفس در انسان‌هاست. تصور اینکه چگونه انسان‌ها می‌توانند بدون تأیید موفقیت‌ها و توانایی‌هایشان برای خود ارزش قائل شوند تصوری بیهوده است. اگرچه همه ما از قدرت تشویق و اهمیت بالای آن برای سلامت روان آگاهی داریم ولی در بعضی از خانه‌ها تشویق تبدیل به کالایی نایاب شده است. راه‌های پرورش اعتماد به‌ نفس در کودکان- قسمت اول


نکاتی در مورد گفتن دوستت دارم به کودکنکاتی در مورد گفتن دوستت دارم به کودک

نکاتی در مورد گفتن دوستت دارم به کودک - مهم ترین نکته این است که یادتان باشد این جملۀ دوستت دارم را مرتب به زبان بیاورید. (گفتن دوستت دارم مثل رفتن به دندانپزشکی نیست که سالی دو بار کافی باشد). نکاتی در مورد گفتن دوستت دارم به کودک


اعتماد به نفس در کودک اولاعتماد به نفس در کودک اول

اعتماد به نفس در کودک اول اگر کودک با آگاهی از ارزشهای خود اعتماد به نفس داشته باشد از زندگی لذت می برد. والدین باید عشق و علاقه خود را به کودک ابراز کنند و با ارزش نهادن به وی در او اعتماد به نفس و رضایت خاطر به وجود آورند. اعتماد به نفس در کودک اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران