کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول
علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول اگر فرزند ما بعد از 4 سالگی بیشتر علائمی را که خدمتتان عرض میشود ، داشت و نشان داد، باید به یک فرد متخصص در این باره مراجعه فرمایید. در غیر این صورت برخی از این حالات بین 2 تا 4 سالگی به ویژه در میان پسران در حد کمش قابل قبول و احتمالا از انرژی بیش از حد و یا نوعی مسائل و مشکلات دیگر و یا ویژگی های خلق و خو یا شخصیت فرزند من و شما است. علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول

علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول
اگر فرزند ما بعد از 4 سالگی بیشتر علائمی را که خدمتتان عرض میشود ، داشت و نشان داد، باید به یک فرد متخصص در این باره مراجعه فرمایید. در غیر این صورت برخی از این حالات بین 2 تا 4 سالگی به ویژه در میان پسران در حد کمش قابل قبول و احتمالا از انرژی بیش از حد و یا نوعی مسائل و مشکلات دیگر و یا ویژگی های خلق و خو یا شخصیت فرزند من و شما است.
ولی اگر بعد از 4 سالگی این نوع حالات همچنان ادامه پیدا کند ، مخصوصا در محیط آموزشی مسائل و مشکلاتی را موجب شود ، توجه ویژه ای را احتیاج خواهد داشت .
همان گونه که از نام این بیماری مشخص است ، مسئله ی اصلی عدم توانایی در داشتن توجه و یا تمرکز بر روی موضوع ها و مطالبی است که با توجه به شرایط سنی و موقعیت ، مورد انتظار است. کودک ما آن زمانی میتواند توجه و تمرکز را داشته باشد که بیش از حد به موضوع اعتنا کند و یا انرژی روانی خودش را به کار بگیرد.
درست مانند فردی که برای راه رفتن غالبا باید این پرسش را از خودش داشته باشد که : (( حالا وقت بلند کردن پای راست است ، تا چه اندازه باید آن را بالا ببرم؟ تا چه اندازه باید آن را پیش ببرم ؟ حالا باید آن را به زمینه بگذارم ، پای چپ را باید همچنان محکم نگه دارم ، حالا وقت حرکت پای چپ است)).
به بیان دیگر کاری که به صورت عادی یا به صورت خودکار انجام شود و یا حتی ناآگاه ، به آن توجهی نمی کنیم و انرژی ای مصرف نمی کنیم ؛ برای کودکی که مشکل توجه و تمرکز دارد ، یک چنین نیرویی تقریبا همیشه لازم است ؛ و یا آن زمانی که فعالیتی بیش از حد دارد ، برخلاف راننده اتومبیلی که در حال حرکت است ، همیشه باید پای خودش را محکم بر روی ترمز بگذارد تا این که بتواند سرعت خودش را کم کند. بعد از یک مدتی چنین حالتی برای او خستگی به وجود می آورد و چون توفیقی پیدا نمیکند ، آن را رها میکند.
نکته : توجه داشته باشید وقتی کودک گرفتار مشکل (( کمبود توجه و تمرکز )) و یا (( فعالیت بیش از حد))  است ، از درون اشکالاتی در او هست که توجه و تمرکز او را مشکل میکند و یا فعالیت های بیش از حد او را اجتناب ناپذیر میکند.فرزند ما نمیتواند توجه کند و نمیتواند ساکت و آرام بنشیند. درست مانند ما که نمی توانیم نفس نکشیم ، چنین فعالیتی یا چنین رفتاری را نمی شود از او انتظار داشت. موضوع این نیست که نمی خواهد ، بلکه او نمیتواند فعالیت خود را متوقف کند و به همین جهت است که عیب و ایرادی و یا گناه و تقصیری متوجه او نخواهد بود.
بچه هایی که مشکل کمبود توجه و تمرکز و یا فعالیت بیش از حد دارند معمولا فراموش می کنند . مطلبی را با وجودی که به زحمت بسیار تهیه و یا فراهم کرده اند ( مانند تکلیف مدرسه )، آن را به مدرسه نمی برند و یا وقتی که به محیط ورزش و بازی می روند ، توپ یا وسایل خودشان را آنجا ، جا می گذارند و بنابراین فراموشی و گم کردن بیش از حد ( که البته در این سن و سال در همه ی بچه ها کم و بیش دیده میشود) در آنها به صورتی است که تقریبا همیشه چیزی را جا می گذارند مگر این که چشمشان به آن بیفتد و یا اهمیت ویژه ای داشته باشد یا کسی به آنها تذکر بدهد ، در غیر این صورت کارشان که تمام شد راهی کار و برنامه ی دیگر می شوند و به آن چه که باید جمع و جور کنند ، توجه و اعتنایی ندارند.
وقتی که شما با آنها صحبت می کنید ، حواسشان جای دیگری است بنابراین واقعا برخی از اوقات نمی شنوند و چون نمی شنوند ، نمی فهمند و چون نشنیدند و نفهمیدند ، مطابق میل من و شما یا انتظار ما رفتار نمی کنند ؛ بنابراین خشم ما را برمی انگیزند.
گرچه ظاهرا به ما نگاه می کنند اما حواسشان در جای دیگری است و دقیقا این مشکلی است که در کلاس درس پیدا میکنند. یعنی ممکن است چند کلمه یا چند ثانیه ی اول سخن معلم را بشنوند اما بعد از آن به دنبال افکار خودشان حرکت میکنند و غالب اوقات معلمین درباره ی این که : (( در زمانی که به من نگاه می کند ، معلوم است که حواسش در جای دیگر است ، و یا حتی سر و نگاهش به جای دیگر می رود و یا خیره به چیز دیگری میشود )) ؛ همیشه این شکایت را از بچه هایی که این مشکل را دارند ، خواهند داشت.
این بچه ها معمولا منتظر نوبت و فرصت نمیشوند . در صف نمیتوانند قرار بگیرند یا اگر در صف قرار بگیرند شکایت میکنند ، وول میخورند ، اعتراضی دارند ، مسائل و مشکلات دیگری را به وجود می آورند.غالب اوقات وقتی که مطلبی را مخالف میل خودشان می بینند ، حاضر به طرح آن و یا گفت و گوی درباره ی آن ، مذاکره درباره ی آن و تفکر درباره ی آن نیستند. بلکه به صورت واکنشی یا به صورت (Reaction ) همیشه به زندگی جواب می دهند. پاسخی که انتظار می رود اوضاع را ارزیابی کنند و سپس جواب مناسب را ارائه بدهند ، تقریبا ندارند.
حتی برخی از آنها به صورت انعکاسی یعنی (Reflection ) میشوند ، درست مانند نوری که می خورد و شما بلافاصله جواب را از آنها میتوانید داشته باشید و بگیرید. بنابراین به صورتی عمل میکنند که در ذهنشان جایی برای تجزیه و تحلیل و ارزیابی زیادی نمی گذارند.
به همین دلیل است که در کلاس درس قبل از این که معلم پرسش را مطرح کند ، آنها جوابشان را پرتاب می کنند و منتظر نمی شوند که سوال تا آخر طرح شود و وقت پاسخ برسد! به همین علت شکوه و شکایت از برهم زدن (( نظم و ترتیب )) کلاس و یا بعضی اوقات به دلیل کم دانی و یا فرصت ندادن برای رسیدن به انتهای پرسش ، جواب نامناسب می دهند و مسائلی را برای خودشان و دیگران به وجود می آورند.
در ارتباطِ نه تنها با بچه ها بلکه با بزرگسالان با دخالت هایشان ، با فضولی هایشان ، با کنجکاوی های بی دلیل خود، خشم دیگران را برمی انگیزند و مزاحمت هایی را در این زمینه فراهم می کنند.
حتی به خاطر حالاتی که دارند در بسیاری از موارد با خنده ی بیش از حد که حالت تمسخر و استهزاء دارد ؛ و یا برخی از اوقات که ناراحت هستند ، برای این که گناه و تقصیر را به گردن دیگران بیندازند ، با گریه و شکوه ی بسیار ، ناراحتی را برای خود و دیگران افزایش می دهند و به وجود می آورند.
این بچه ها سر کلاس غالب اوقات حرف میزنند . این که نظم و ترتیب را در کلاس رعایت کنند، ابدا وجود ندارد. غالب اوقات این بچه ها در کلاس با نه تنها بچه های پهلوی خودشان بلکه حتی با بچه های دورتر از خودشان ارتباط برقرار میکنند و توجه آنها را به خودشان جلب میکنند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت اول
علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت دومعلائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت دوم

علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت دوم بهانه گیری یکی دیگر از گرفتاری هایی است که این بچه ها دارند . کوچک ترین موضوعی را بهانه ای قرار می دهند برای ابراز ناراحتی و خشم خودشان . همان طور که بیان شد قرار و آرام ندارند و دائما در حال حرکت هستند و اگر در جایی نشستند ، بدن خودشان را حرکت می دهند. علائم کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالیتی – قسمت دوم


معیار شناسایی اختلال کمبود توجه در کودکانمعیار شناسایی اختلال کمبود توجه در کودکان

معیار شناسایی اختلال کمبود توجه در کودکان کودک آنلاین: بااینکه اغلب برای والدین روشن است که کودکشان اختلال کمبود توجه را بروز می‌دهد اما معیارها برای شناسایی دانش‌آموز دچار اختلال کمبود توجه چندان واضح نیستند. معیار شناسایی اختلال کمبود توجه در کودکان


تشخیص اختلال کمبود توجه در کودکانتشخیص اختلال کمبود توجه در کودکان

تشخیص اختلال کمبود توجه در کودکان کودک آنلاین: اختلال کمبود توجه، یک اختلال پیچیده است. به‌منظور تضمین تشخیص مناسب، اطلاعات باید از مجموعه‌ای از منابع گردآوری شوند. ارزیابی باید توسط گروهی از متخصصان انجام شود که تیم چند زمینه‌ای نام دارد. این تیم از پزشک متخصص اعصاب، روانشناس، متخصص آموزش و مددکار اجتماعی تشکیل می‌شود. تشخیص اختلال کمبود توجه در کودکان


درمان اختلال کمبود توجه کودکان با دارودرمان اختلال کمبود توجه کودکان با دارو

درمان اختلال کمبود توجه کودکان با دارو کودک آنلاین: استفاده از دارو برای درمان اختلال کمبود توجه، روش تازه‌ای نیست و در سال 1973 دکتر چارلز بردلی، بنزادراین را که دارویی محرک است، برای کودکانی تجویز کرد که التهاب ویروسی مغز در آن‌ها رو به بهبود بود. این دارو، بیش فعالی آن‌ها و نیز حواس‌پرتی‌شان را کاهش داد. درمان اختلال کمبود توجه کودکان با دارو

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران