کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌اول
ناآرامی کودکان : قبل از شروع یک برنامه درمانی برای مشکل ناآرامی کودک‌تان، بسیار مفید است که در مورد زمان و مکانی که ناآرامی در آن رخ میدهد و طول مدت ناآرامی کودک، فکر کنید تا بتوانید دلایل ناآرامی او را تشخیص دهید.

پیشنهاداتِ درمانی برای ناآرامی کودکان – بخشِ اول
قبل از شروع یک برنامه درمانی برای مشکل ناآرامی کودک‌تان، بسیار مفید است که در مورد زمان و مکانی که ناآرامی در آن رخ میدهد و طول مدت ناآرامی کودک، فکر کنید تا بتوانید دلایل ناآرامی او را تشخیص دهید.
در برخی موارد گریۀ نوزاد یا ناآرامی کودک، ممکن‌است ناشی از تنشی باشد که خود شما احساس می‌کنید و باعث می‌شود که دست او را با تندی بگیرید یا وقتی از شما چیزی می‌خواهد، به‌او پرخاش کنید.
همۀ والدین گاهی دچار تنش می‌شوند، اما اگر این حالت یک جریان عادی در زندگی شماست، باید عوامل ایجاد کنندۀ آن شناسایی و برطرف شود. دلیل دیگر برای گریه کردن بیش از اندازۀ کودک ممکن‌است به‌مسائل هیجانی اضطراب جدایی مربوط باشد.
در مورد برخی کودکان ممکن‌است هر تغییری در فعالیت موجب ناآرامی شود. وقتی تا اندازه‌ای روشن شد که چه‌چیز در ناآرامی کودک نقش دارد میتوان پیشنهادات درمانی را امتحان کرد.
به‌سختی میتوان به‌یک کودک آشفته کمک کرد که خودش را آرام کند. گاهی والدین می‌گویند زمانی که قشقرق شروع می‌شود باید دورۀ خود را طی کند و ممکن‎‌است چند ساعت طول بکشد تا اوضاع آرام شود.
یک جنبۀ مهم برای کمک به‌کودک، داشتن یک برنامۀ ثابت در برخورد با رفتارهای مختلف اوست. اصل اساسی که باید به‌خاطر داشته باشیم این است که ما باید به‌کودکمان بیاموزیم که خودش را آرام کند، مشکلات را بهتر حل کند و زمانی که نمیتواند موقعیت ناکام کننده را تغییر دهد، آشفتگی را تحمل کند.
لازم است که ما به‌عنوان والدین، آرامش خود را حفظ کنیم، محدودیت‌های خودمان را در نظر بگیریم و برنامه‌ای ترتیب دهیم که بیشترین احتمال موفقیت را دارد. در عین حال شما باید در کنار اعمال محدودیت و هدایت کودک به‌سمت فعالیت هدفمند، پریشانی و احساسات او را نیز درک کنید. در زیر فهرستی از رهنمودهایی آورده شده است که با به‌کارگیری آنها می‌توانید به‌کودکتان کمک کنید تا کودک شادتری باشد.
•    احتمال وجود مسائل پزشکی را بررسی کنید
وقتی نوزاد یا کودکی ناآرام و غیرقابل کنترل است، باید احتمال وجود مشکلات پزشکی که میتواند منشاء ناراحتی و ناآرامی کودک باشد، با کمک متخصصین بررسی گردد. مشکلات پزشکی رایج در کودکان عبارتند از: قولنج، عفونت مزمن گوش، بازگشت غذا به‌مری، حساسیت‌های شدید و عفونت مجاری ادراری.
عدم تحمل نسبت به‌شیر یا رژیم غذایی دارای گلوتن بالا نیز، می‌تواند بعضی مواقع منجر به‌ناآرامی شود. در این موارد ارجاع به‌متخصص تغذیه برای کنترل رژیم غذایی سودمند است.
به‌حساسیت‌های مفرط که میتواند باعث ناآرامی شود، توجه کنید. ناآرامی و تسکین ناپذیری می‌تواند به‌حساسیت مفرط کودک نسبت به‌محرکهای محیطی ارتباط داشته باشد.
این حساسیتها میتواند شامل موارد زیر باشد: پوشیدن لباس که باعث ناآرامی کودک می‌شود، صداهای محیطی که او را آشفته می‌کند یا فعالیتهای زیاد در اتاق که تاثیرات تنش‌زا بر روی کودک دارد.
باید در هر فرصتی از طریق بازیهای کودکانه روی مشکل حساسیت مفرط کودک کار کرد. فعالیتهایی که فشار عمیقی بر ماهیچه‌ها و مفاصل وارد می‌کنند، میتواند برای کاهش این حساسیت‌ها مفید باشد؛ مثل نشستن روی صندلی راحتی با یک پتوی سنگین روی پاها یا پیچیدن یک لباس راحتی سنگین دور کودک به‌شکل سوسیس.
اگر کودک شما دچار حساسیت مفرط نسبت به‌صداهاست، باید او را تشویق کنید که در فعالیتهایی شرکت کند که به‌او فرصت تولید صدا میدهد (مثل کوبیدن اشیاء به‌سطوح مختلف و توجه به‌صدایی که تولید می‌کنند یا یادگیری نواختن یک آلت موسیقی).
•    از تحریک بیش از حد کودکتان اجتناب کنید
وقتی والدی سعی می‌کند که کودک گریه‌روی خود را آرام کند، مشکلی که معمولاً رخ میدهد این است که وقتی تلاش مداوم به‌نتیجه نمی‌رسد، پدر یا مادر عصبی می‌شوند. ممکن‌است متوجه شوید که کودک‌تان را چند دقیقه‌ای به‌شدت عقب و جلو حرکت می‌دهید و وقتی گریه دوباره شروع می‌شود کودکتان را در هوا تاب می‌دهید.
یا اگر کودکتان بزرگتر باشد، ممکن‌است کتابی به‌او بدهید که بخواند یا موسیقی گوش کند یا به‌او اشاره می‌کنید که بیرون برود و روی ایوان به‌یک منظره نگاه کند. وقتی که همۀ این راه‌کارها شکست خورد، فهرستی را در ذهنتان مرور می‌کنید تا راهکار دیگری را که ممکن‌است مؤثر واقع شود، پیدا کنید.
مثلاً ممکن است‌کودک را با بالش بغل کنید (یعنی بالش را بگیرید و آن را به‌پشت کودک بچسبانید و سپس آن را محکم فشار دهید) و ببینید که بعد از چند دقیقه شروع به‌تاثیرگذاری می‌کند یا نه. یا اگر کودک شما بزرگتر است، می‌توانید پیشنهاد کنید که هر دو نفر شما 20 مرتبه بپرید یا شنا بروید تا انرزی مصرف کنید و روی بدن‌تان تمرکز نمایید.
برخی از کودکان در محیط‌های پرسروصدا زندگی می‌کنند. در این مورد، مشکل بیشتر مبنای حسی دارد. این کودک باید در محیطی زندگی کند که تحریک کمتری در آن وجود دارد. یعنی کودک را به‌مکانهای خاصی که بیش از اندازه تحریک کننده هستند (مجتمع‌های خرید، زمینهای بازی پرسروصدا) نبرید یا برخورد او را با شلوغی و محیطهای پرهیاهو کاهش دهید.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟
ناآرامی کودکان

پیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌دومپیشنهادات درمانی برای ناآرامی کودکان – بخش‌دوم

ناآرامی کودکان : کسب احساس خودمختاری و ظرفیت تحمل جدایی از والد، به‌کودک کمک می‌کند که تغییرات را تحمل کند. از این رو، لازم است اشیایی فراهم شود که به‌کودک کمک می‌کند خودش را سازماندهی کند و از فعالیتی به‌فعالیت دیگر برود، اما در عین حال ارتباط بین شما و کودکتان را نیز نشان دهد.


آموزش خود آرام‌سازی کودکان – قسمت اولآموزش خود آرام‌سازی کودکان – قسمت اول

خود آرام‌سازی کودکان کودک شما دوست دارد چه نوع فعالیت آرام‌بخشی انجام دهد؟ این فعالیتها میتواند شامل بازی با قطعات ساختمان سازی یا عروسک‌ها، خواندن داستان، بازی ویدئویی و سایر فعالیتها باشد


دلایل بی قراری کودکان - بخش اولدلایل بی قراری کودکان - بخش اول

دلایل بی قراری کودکان والدین در تلاش برای آرام کردن کودک‌شان، عصبی می‌شوند و از کوره درمی‌روند. وقتی هر روشی برای آرام کردن کودک بی‌فایده است، والدین احساس بی‌کفایتی می‌کنند.


انجام وظایف پدری در مورد کودکان ناآرامانجام وظایف پدری در مورد کودکان ناآرام

انجام وظایف پدری در مورد کودکان ناآرام برخی کودکان با نیازهایی بیش از کودکان دیگر به دنیا می آیند و در نتیجه پدر و مادر باید مراقبت بیشتری از آنها به عمل آورند . این کودکان غالبا از همان دوران نوزادی مشخص می شوند به طوری که گویی درست بعد از تولد سرشان را بلند کرده و می گویند (( سلام مامان و بابا ؛ بچه ای غیر معمولی گیر شما آمده است بچه ای که نیازمند مراقبتی بیشتر از حد معمول از سوی شماست . انجام وظایف پدری در مورد کودکان ناآرام

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران