کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
انعطاف پذیری والدین در رفتار با کودک
انعطاف پذیری والدین در رفتار با کودک والدین نمی دانند که وقتی قانونی را برای کودکشان می گذارند ، آیا کودک باید همیشه به آن پایبند باشد یا خیر؟ آیا با این کار کودک متوجه می شود که همیشه باید رفتار خاصی داشته باشد؟ انعطاف پذیری والدین در رفتار با کودک

انعطاف پذیری والدین در رفتار با کودک
والدین نمی دانند که وقتی قانونی را برای کودکشان می گذارند ، آیا کودک باید همیشه به آن پایبند باشد یا خیر؟ آیا با این کار کودک متوجه می شود که همیشه باید رفتار خاصی داشته باشد؟
آیا این همه سختگیری برای کودک بد نیست و یا باعث نمیشود که والدین نتوانند روی کودکشان کنترل داشته باشند ؟ وقتی والدین قانون خاصی را برای کودکشان وضع میکنند و روی آن پافشاری میکنند ، در واقع به کودک می گویند که انجام چه کاری درست و چه کاری نادرست است.
از طرفی دیگر اگر آنها این کار را بکنند ، دائم مجبورند که به فرزندشان بگویند ، نه این کار رو نکن.
بنابراین برای هر قانونی که وضع میکنند باید با توجه به شرایط فرزندشان استثناهایی را هم در نظر بگیرند. بعضی از والدین انعطاف پذیرند و بعضی دیگر خیلی سختگیرند.
والدین انعطاف پذیر گاهی اوقات به کودکشان نه می گویند و گاهی به او وعده و وعید می دهند و گاهی با او کنار می آیند و حرف های او را قبول می کنند . اکنون برایتان مثالی در این زمینه می آوریم :
روزی پدری با دخترش به خرید رفته بود و دخترک به او گفت که نوشابه میخواهد ، پدرش به او گفت که آنها فقط برای خریدن شیر و تخم مرغ به فروشگاه رفته اند.
کودک پافشاری می کرد و می گفت که نوشابه می خواهد . پدرش نیز به او گفت که هر وقت خانه رفتند به او نوشابه می دهد ، چند دقیقه ی بعد دختربچه و پدرش از فروشگاه خارج شدند و پدر برای خانه تخم مرغ و شیر خریده بود و دخترک شیشه ی نوشابه ای در دستش داشت ، والدین فکر میکنند که اگر با فرزندشان کنار بیایند او عادت می کند که هر وقت چیزی را خواست به آن برسد.اما وقتی والدین قانونی را برای کودکشان می گذارند ، میتوانند انعطاف پذیر نیز باشند و در بعضی از شرایط استثناهایی را هم در نظر بگیرند.
با این کار ، کودک متوجه میشود که والدینش به خواسته های او توجه دارند و زندگی اینقدرها هم سخت نیست. کودک با این کار والدینش متوجه میشود که گاهی میتواند به خواسته هایش برسد و گاهی نمیتواند ، او کنار آمدن با دیگران را یاد می گیرد.
او همچنین یاد می گیرد که گاهی میتواند برنده ی میزان مقابله با والدینش باشد.
محیط ، زمان و مکانی که در آن قرار گرفته اید در تصمیم گیری های شما در قبال فرزندتان بسیار موثر است. گاهی اوقات شما میتوانید رفتارهای کودکتان را تحمل کنید ، ولی گاهی خسته و عصبانی هستید معمولا شما در میان جمع ، دوست ندارید که رفتار های کودکتان باعث شرمندگی شما شود.
در این صورت یا تسلیم خواسته های او میشوید و یا سعی می کنید که حواس او را پرت کنید.
مثلا مادری که خودش در خانه مشغول غذا درست کردن و مخلوط کردن مواد غذایی با هم است ، دوست ندارد وقتی به میهمانی رفت ، فرزندش در خانه ی میهمان این کار را بکند.
این مادر گاهی در خانه ی خودشان آن هم وقتی که مشغول حرف زدن با تلفن است ، به کودکش اجازه ی انجام این کار را می دهد ، چون میخواهد بچه را ساکت نگه دارد و خودش با تلفن حرف بزند.
محدودیت هایی که برای کودک خودتان در نظر می گیرید ، تا حد زیادی به رابطه ی شما با کودک بستگی دارد .
اگر با فرزند خودتان رابطه ی خوبی دارید و او احساس میکند که شما دوستش دارید و به او توجه کافی دارید میتوانید محدودیت هایی برای او در نظر بگیرید و در عین حال ، استثناهایی را هم در نظر بگیرید و نگران این مسأله نباشید.
شما نمیتوانید همیشه کودکتان را به انجام کاری مجبور کنید. انعطاف پذیری در زندگی ما بسیار مهم است و ما باید به عنوان والدین فرزندتان در تربیت آنها انعطاف پذیر باشیم.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا 5 سالگی
انعطاف پذیری والدین در رفتار با کودک
در برابر تغییرات ناشی از مراحل رشد کودک صبوری پیشه کنیددر برابر تغییرات ناشی از مراحل رشد کودک صبوری پیشه کنید

در برابر تغییرات ناشی از مراحل رشد کودک صبوری پیشه کنید کودک آنلاین: فرآیند رشد کودک به طرز تدریجی و یکنواخت نیست بلکه بیشتر دگرگونی های جهشی ناگهانی رخ می دهد. در واقع همراه با بزرگ شدن کودک، رشد عقلی و عاطفی او بین دوره های آرام (که در آنها به نظر نمی رسد تغییری روی دهد)، و دوره های تغییر سریع (طوری که از خود می پرسد این همه یکباره روی داده) نوسان دارد.


نسبت به کارهای کودکتان صبور باشیدنسبت به کارهای کودکتان صبور باشید

نسبت به کارهای کودکتان صبور باشید صبور نبودن والدین معمولا به اشکال مختلفی ظاهر میشود. یکی از این موارد بستگی به وضعیت ایجاد شده دارد. آنها زود عصبانی و خشمگین میشوند و به خاطر کار اشتباهی که مرتکب شده اند اوقاتشان تلخ میشود. مورد دوم همگانی تر است. نسبت به کارهای کودکتان صبور باشید


واکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش اولواکنش والدین به اشتباهات کودک – بخش اول

واکنش والدین به اشتباهات کودک هر کودک سوای آنکه متفاوت و منحصر به فرد قدم به این دنیا می‌گذارد، مشکلات خاص‌خود را دارد. هیچ کودکی کامل و صد در صد بی‌عیب و نقص نیست. همۀ بچه‌ها اشتباه می‌کنند. همه اشتباه می‌کنیم. اشتباهات کودک


روابط بین والدین و فرزندان – بخش سومروابط بین والدین و فرزندان – بخش سوم

روابط بین والدین و فرزندان – بخش سوم خانواده های پذیرنده این گونه خانواده ها از کودکان و نوجوانان خود شدیداً حمایت و استقبال می کنند. در این خانواده ها والدین برای احساسات و علایق کودکان و فرزندان خود حقوق ویژه ای قائل هستند و در تربیت آنها به عنوان مهم ترین وظیفۀ خانواده کوشش و تلاش چشمگیری می کنند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران