کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کودک چهار ساله
کودک چهار ساله به نظر می‌رسد برای هر سن و سالی بتوان کلمه یا کلماتی در نظر گرفت که ساختار رفتار در آن زمان را توصیف می‌کند. اگر بتوانیم این کلمات را بیابیم و آنها را به خاطر آوریم، اغلب میتوانیم کودک در آن سن و سال به خصوص را درک کنیم. کودک چهار ساله

کودک چهار ساله
به نظر می‌رسد برای هر سن و سالی بتوان کلمه یا کلماتی در نظر گرفت که ساختار رفتار در آن زمان را توصیف می‌کند. اگر بتوانیم این کلمات را بیابیم و آنها را به خاطر آوریم، اغلب میتوانیم کودک در آن سن و سال به خصوص را درک کنیم.
اگر بتوانیم حرفهای کودکان چهار ساله را به خاطر بسپاریم و با شنیدن آنها با همدردی و همدلی و لبخند به آنها پاسخ دهیم به راحتی می‌توانیم با هر کودک چهار ساله ای که با آن رو‌به‌رو میشویم کنار بیاییم.
کودکان چهار ساله در همۀ زمینه‌ها و همۀ ابعاد، شلوغ و پرجنب و جوش هستند. لگد میزنند، ضربه می‌زنند، سنگ می پرانند، اشیاء را می‌شکنند و فرار می‌کنند. به لحاظ احساسی هم در همین شرایط قرار دارند. خنده های بلند احمقانه و کمی دیرتر خشم و ناراحتی.
در زمینه‌های کلامی کودکان چهار ساله مهار نشدنی هستند. زبان یک کودک نمونه چهار ساله تقریباً همه به جز یک معلم کهنه‌کار کودکستان را به حیرت می‌اندازد.
حرفهای بی‌ادبانه (این کلمۀ زشت را از کجا یاد گرفت؟) به کرات شنیده میشود. کلمات زشت و حرفهای رکیک به طور دائم از دهانش شنیده می‌شود.
کودک نه تنها برحسب تصادف، بلکه گاه موزون و شعرگونه این کلمات را به زبان می‌آورد و پشت سر آن خنده ای سر میدهد و این نشان میدهد که کودک از بی سر و ته بودن مطلب خود به خوبی آگاه است.
کودک چهار ساله در روابط با دیگران نیز گرفتار همین مشکلات است. میخواهد که روی حرف پدر و مادرش حرف بزند و صحبتهای آنها را بی‌اعتبار کند. حتی مجازات شدید او هم گاه بی‌تاثیر است. به نظر میرسد که یک سختگیری و بی‌انعطافی عمیقی بر او حاکم شده است.
به نظر میرسد خیال و تصور هم در این مرحله حد و حدودی ندارد. آنچه او در 3.5 سالگی به ذهنش خطور کرده پر و بالی محکم میگیرد. اغلب والدین این شرایط را به خوبی پذیرا میشوند.
داستانهای بلند چهار ساله ها، به‌خصوص وقتی در نظر بزرگترها دروغ محض به نظر میرسند کمتر با استقبال روبه‌رو می‌شوند. بدین صورت برای کودک چهار ساله خط میان حقیقت و افسانه بسیار باریک و پرانعطاف است.
ممکن است کودک به راستی دروغ نگوید. اینگونه صرفاً جالبتر است و بچه‌ها ممکن است تصورات خود را باور کنند. ممکن است این تصورات به ذهنشان حقیقی برسد. اما اینکه ما به عنوان پدر و مادر یا آموزگار چگونه با این بچه‌ها برخورد میکنید موضوعیست که به شما مربوط میشود.
بدون تردید برای برخورد با فرزند چهار ساله خود باید کمی جدی تر برخورد کنید. اما اگر به این نکته توجه داشته باشید که رفتار کنترل نشده و به دور از انتظار شما بخش ناچاری بلکه تا حدی ضروری از رشد کودک در چهار سالگی است از شدت خشم شما کاسته می شود.
کودک 3.5 ساله مطمئناً و به دلایل مشخص احساس عدم عاطفی می‌کرد. اما به‌نظر می رسد که چهار ساله ها از این امنیت برخوردارند و به تواناییهای خود اعتقاد دارند.
کودک چهار ساله به این نیاز دارد که به او اجازه دهند پیشاپیش پدر و مادرش حرکت کند و در گوشه ای به انتظار آنها بایستد. کودک از گرفتن این حد و حدودِ اجازه بسیار شاد و متعجب میشود. نکتۀ مهم اینجاست که باید به کودک چهار ساله آزادیهایی داد اما در مواقعی لازم است که مهارت های کنترلی را در اختیار داشته باشیم.•    کودکان چهار و نیم ساله
کودک 4.5 ساله به تدریج رفتارهای گستاخانه کودک چهار ساله را کنار میگذارد. بیشتر به‌جانب کودکان پنج ساله گرایش پیدا می‌کند. کودک 4.5 ساله به حقایق زندگی توجه دارد اما هنوز آنقدرها به صورت عمقی به مسائل نگاه نمی‌کند.
کودک 4.5 ساله سعی دارد مسائل حقیقی را از مسائل به ظاهر درست و فریب‌آمیز باز شناسد. سؤال آیا حقیقت دارد؟ نکته ای است که کودک در این سن و سال آن را از خود میپرسد.
4.5 ساله‌ها در مقایسه با گذشته به خود بیشتر انگیزه میدهند. کاری را شروع می‌کنند و در مقایسه با دوران چهار سالگی خود بیشتر به اجرای آن پایبند باقی می مانند. در این شرایط نیاز به کنترل بزرگترها هم کاستی می‌گیرد.
4.5 ساله‌ها موافق بحث و گفتگو هستند. ممکن است کتابی دربارۀ آتش بخوانند و بعد مدتها با پدر یا مادر خود دربارۀ این آتش و کم و کیف آن بحث کنند.
اغلب به نظر میرسد برای تحقق خواسته های خود اسباب و تجربۀ لازم را در اختیار دارند. دربارۀ بسیاری از امور با دیدی روشن و فلسفی حرف میزنند.
4.5 ساله ها به جزئیات بها می‌دهند و مایل اند خودشان را نشان دهند. میل آنها به حقیقت یابی گاه برای بزرگترها تولید زحمت میکند. مثلاً ممکن است بسیار رک و راست دربارۀ جزئیات مرگ سؤال کنند.
کودکان در این سن و سال کنترلهای خود را بهبود میبخشند و بر مهارت هایشان می افزایند. بازیهایشان در مقایسه با چهار ساله ها از آرامش بیشتری برخوردار است. آن‌ها بهتر میتوانند ناراحتی و دلسردی را بپذیرند. کنترلهای حرکتی آنها که آثارش را در نقاشی های آن‌ها میبینیم بسیار بهتر میشود.
به خصوص در مورد پسرها که در امر یادگیری‌های حرکتی یا یادگیری زبان با دشواری روبه‌رو بوده اند، فرصت مناسبی است که عقب افتادگی خود را جبران کند. این دوران میتواند دوران مناسبی برای رشد عقلی کودک باشد.
4.5 ساله ها به تدریج به جنبه های مختلف تصاویر نگاه می کنند. آنها به جلو و عقب و به درون و بیرون چشم دارند.
منبع: رفتار کودک
کودک چهار ساله
قهرمان‌ بازی کودک چهار سالهقهرمان‌ بازی کودک چهار ساله

قهرمان‌ بازی کودک چهار ساله کودک آنلاین: چه کسی به‌محض برخاستن از رختخواب شنلش را می‌پوشد و فقط قبل از اینکه به خواب رود آن را از تن درمی‌آورد؟ این قهرمان چهار ساله شماست. او را تماشا کنید که وسط اتاق می‌پرد و دور خودش می‌چرخد و شمشیر نامرئی‌اش را در هوا تکان می‌دهد. قهرمان‌بازی کودک چهار ساله


کودک چهار ساله پرخاشگرکودک چهار ساله پرخاشگر

کودک چهار ساله پرخاشگر کودک آنلاین: در چهار سالگی، کودکان تازه شروع به کنترل امیال خود کرده‌اند اما بعضی از کودکان نسبت به دیگران زمان بیشتری برای یادگیری این مهارت‌ها لازم دارند، این کودکان بی‌نهایت پرخاشگر هستند. کودک چهار ساله پرخاشگر


غذاخوردن کودکان چهار سالهغذاخوردن کودکان چهار ساله

غذاخوردن کودکان چهارساله کودکتان در چهارسالگی میتواند برشتوک ، کاسه و فنجان خود را از قفسه ی آشپزخانه بردارد (سعی کنید هر چیزی را که او نیاز دارد در قفسه ی پایین بگذارید) و او با کمی نظارت می تواند صبحانه ی خودش را آماده کند. میتوانید آب میوه و شیر را در پارچهای پلاستیکی کوچکی بریزید تا او راحت تر بتواند آنها را در فنجان بریزد. غذاخوردن کودکان چهارساله


رشد اخلاقی کودک چهار سالهرشد اخلاقی کودک چهار ساله

رشد اخلاقی کودک چهار ساله کودک آنلاین: فرزندتان در چهارسالگی، تمایل زیادی دارد که بچۀ خوبی باشد تا شما به او عشق بورزید و محبت کنید. این نکته بنیاد اصلی رشد اخلاقی در اوست. وقتی کودکتان دم‌گربه‌اش را می‌کشد و شما را عصبانی می‌کند، ممکن است در طول روز از شما بپرسد: من بچۀ بدی هستم؟ رشد اخلاقی کودک چهار ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران