کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرورش خلاقیت کودکان – قسمت دوم
پرورش خلاقیت کودکان انجام بازیهای گوناگون و متنوع، پیش‌زمینه‌های ذهنی و امکانی برای بچه‌ها فراهم می‌آورد تا بتوانند با فرآیند و چگونگی حل مسئله آشنا شوند. در حقیقت، بچه‌ها از طریق بازیهای مختلف (حرکتی، فکری، عاطفی، ...) باری بهتر فکر کدم و تصمیم گرفتن تمرین می‌کنند.

پرورش خلاقیت کودکان – قسمت دوم
والدین و مربیان می‌توانند با توجه به‌نکات زیر روحیۀ کنجکاوی و خلاقیت را در کودکان و نوجوانان پرورش دهند:
- دادن حق انتخاب
کودکان و نوجوانانی که حق انتخاب بیشتری دارند، نسبت به‌بچه‌هایی که از چنین فرصت‌های محروم‌اند، خوش فکرتر و خلاق‌ترند.
- انگیزش و تحریک
محیط‌های پر محرک و پویا همواره موجب ایجاد انگیزه برای حرکت، ساختن و به‌کار گیری استعدادهای درونی در کودکان می‌شود. مثلاً وقتی از کودک می‌پرسند: هلال ماه شبیه چیست؟ آنها که در اطرافشان شکل‌های گوناگون به‌اندازه‌ها و طرح‌های مختلف دارند، بهتر و راحت‌تر آن را تشخیص میدهند تا گروهی که هیچ امکانات و نشانگانی که شبیه هلال ماه باشد، در اختیار ندارند.
- امکان بازی و سرگرمی
انجام بازیهای گوناگون و متنوع، پیش‌زمینه‌های ذهنی و امکانی برای بچه‌ها فراهم می‌آورد تا بتوانند با فرآیند و چگونگی حل مسئله آشنا شوند. در حقیقت، بچه‌ها از طریق بازیهای مختلف (حرکتی، فکری، عاطفی، ...) باری بهتر فکر کدم و تصمیم گرفتن تمرین می‌کنند.
- استقلال در چارچوبی معین
والدین و مربیان می‌توانند با تشویق بچه‌ها به‌فکر و عمل مستقل (در محدودۀ خاصی)، به‌آنها اجازۀ تصمیم گیری در امور مربوط به‌خودشان را بدهند.
- جلسات تبادل افکار
بچه‌ها را تشویق کنید تا برای حل مسائل و مشکلاتشان به‌صورت گروهی به‌تبادل نظر و بحث بپردازند. این‌گونه جلسات بین بچه‌ها و یا بین بچه‌ها و بزرگترها می‌تواند به‌دور از هرگونه تعصب و یک جانبه‌نگری، موجب رشد و پرورش فکر و ذهن آنان شود.
- به‌کارگیری نیروی تخیل
پدر و مادر می‌توانند دو موضوع کاملاً نامربوط برای کودک مطرح کنند و از او بخواهند ارتباطی بین آنها پیدا کند. این‌گونه فعالیتهای مغزی، موجب رشد قوۀ تخیل و ابتکار در کودک می‌شود. شما می‌توانید به‌روشهای گوناگون مشکل خود را مطرح کنید.
مقداری خمیر یا گِل سفالگری در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید با آن چیزی بسازد.
کودک را به‌فضا و مکانی خیالی ببرید. برای نمونه از او بپرسید: بدون استفاده از اجاق گاز، برق و آتش، چگونه میتوان غذا پخت؟
از کودک یا نوجوان بخواهید مشکلی را با استفاده از مضحک‌ترین و طنزآمیزترین روش حل کند.
- تشویق
زمانی که بچه‌ها استعداد و توان ذاتی خاصی مثل نویسندگی (توانایی بسط و شرح موضوع‌ها)، حافظۀ فوق‌العاده، مهارتهای پیشرفتۀ خواندن و مطالعه، توانایی‌های هنری و سایر استعدادها را از خود نشان میدهند، خوب است والدین و مربیان آنها را تشویق کنند تا سایر شایستگی‌ها و استعدادهایشان را شکوفا سازند.- انتقادهای سازنده
ارزیابی درست و صادقانۀ کار بچه‌ها موجب پیشرفت بهتر آنها می‌شود. یکی از شیوه‌هایی که می‌تواند در کودکان و نوجوانان احساس مثبتی از خودشان به‌وجود آورد، تحلیل و ارزشیابی اثر و کار فکری آنهاست. در هر انتقادی، ابتدا باید به‌نکات برتر، ویژگیهای مثبت و نقاط قوت کار کودک اشاره کرد و سپس با استدلال منطقی، نکات ضعف و اشتباه‌های او را مورد بررسی و کنکاش قرار داد.
- اهمیت اشتباه کردن
یکی از زیباترین ویژگیهای کارهای بچه‌ها، اشتباه‌هایی است که هنگام کار انجام میدهند و البته همین اشتباه‌هاست که کارهای آنان را شگفت‌انگیز و جالب می‌کند. اغلب موضوع‌هایی که بچه‌ها به‌آنها جلب می‌شوند، موضوع‌هایی هستند که بزرگترها متوجه آنها نیستند و یا آنها را جالب نمی‌دانند. شکست خوردن در فرآیند خلاق شدن امری طبیعی است.
اگر بچه‌ها نتیجۀ تحقیقات و ابتکاراتشان را از قبل بدانند، انگیزه‌ای برای تفحص و پژوهش نخواهند داشت. کودکی که بارها طرحی را در ذهن خود می‌پرورد و هر بار تغییری جزئی در آن میدهد و یا کودکی که سعی می‌کند با وسایلی ساده، دستگاهی بسازد، مسلماً از ابتدای کار نمیداند که حاصل تلاشش چه خواهد بود.
او در مسیر فعالیت و تفکر خلاق خود بارها اشتباه خواهد کرد تا به‌نتیجه برسد. برای تقویت حس کنجکاوی و خلاقیت بچه‌ها باید به‌آنها فرصت اشتباه کردن داد و سپس با احترام گذاشتن به‌ایده و نظر آنها، درصدد تصحیح خطایشان برآمد.
•    عوامل بازدارندۀ خلاقیت و ابتکار
یکی از دلایلی که هرچه کودکان بزرگتر می‌شوند از میزان خلاقیت آنها کاسته می‌شود، آن است که در دام عادات یکنواخت زندگی می‌افتند. وقتی ذهن و فکر همواره درصدد حل مسئله با استفاده از یک روش باشد و عادت کند همیشه از یک راه به‌هدف برسد، تدریجاً خلاقیت خود را از دست میدهد.
در حالیکه اگر سعی کنیم زنجیرۀ یکنواخت عادات را بشکنیم و ایده‌های گوناگونی برای یافتن پاسخ‌های مسائل ارائه دهیم، به‌طوریکه فقط از تجارب گذشته برای حل مسائل جدید استفاده نکنیم، به‌نوعی توانسته‌ایم شیوۀ تفکر خلاقانه را پرورش دهیم. برخی از عواملی که موجب کاهش خلاقیت بچه‌ها می‌شوند عبارتند از:
- انگیزش درونی در برابر انگیزش بیرونی
زمانی که به‌عنوان پاداش از انگیزشهای بیرونی مثل پول یا کادو استفاده می‌کنیم، در حقیقت، قوۀ خلاقیت و نوآوری را در کودک یا نوجوان کاهش می‌دهیم. هنرمندان معتقدند وقتی که فقط برای رضایت و لذت درونی خودشان اثری را به‌وجود می‌آورند، به‌مراتب سازنده‌تر از زمانی‌اند که قرار است اجرت یا حقوقی بابت کار و اثرشان دریافت کنند.
- انتظار برای ارزشیابی نوآوری و اثر هنری
هنگامی که فرد از قبل میداند اثر و کار او مورد ارزشیابی و طبقه‌بندی قرار می‌گیرد، خلاقیت و نوآوری او در کارها و فعالیت‌هایش کاهش می‌یابد.
- فشارهای دوستان و اطرافیان
استرس‌ها و فشارهای روانی که از سوی دوستان و همسالان بر کودک و نوجوان وارد میشود، مانع از بروز خلاقیت آنها می‌شود.
- نظارت و مراقبت شدید
اگر کودک دائماً تحت مراقبت و نظارت باشد، خلاقیت او کاهش می‌یابد و از ترس اینکه مورد نکوهش قرار گیرد، از انجام دادن کار مورد نظرش صرف‌نظر خواهد کرد.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
پرورش خلاقیت کودکان
پرورش خلاقیت کودکان – قسمت اولپرورش خلاقیت کودکان – قسمت اول

پرورش خلاقیت کودکان کودکان امروز لازم است بزرگسالانی خلاق و مبتکر باشند، زیرا جهان به‌سرعت در حال تغییر و دگرگونی است و آنان نیاز دارند برای رویارویی حل مشکلات و فایق آمدن بر آنها، تفکر و عمل خلاقانه را بیاموزند.


رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آنرشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن

رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن وقت: کودکان براي خلاق شدن وقت زيادي لازم دارند تا با افکار و مفاهيم درگير شوند و با آنها بازي کنند و آنها را به اشکال نو و ابتکاري در آورند.


موانع خلاقیت در محیط خانوادهموانع خلاقیت در محیط خانواده

موانع خلاقیت در محیط خانواده بسیاری از والدین ، ناآگاهانه كودك خود را فقط با هدف تقویت مهارت های حافظه ای و انباشتن ذهن وی از اطلاعات عمومی ، تربیت وهدایت می كنند و برای حافظه و هوش كودك اهمیتی بیش از حد قائل می شوند. موانع خلاقیت در محیط خانواده


 کودک و خلاقیت کودک و خلاقیت

کودک و خلاقیت خلاقیت یعنی تلاش برای،ایجادیک تغییر هدفدار خلاقیت یعنی بکار گیری توانایی های ذهنی،برای ایجادیک فکر یایک مفهوم جدید . کودک و خلاقیت خلاقیت یعنی توانایی پرورش یاخلق یک،ایده و اندیشه جدید. خلاقیت یعنیایجاد راروشی تازه یاپیمودن،یک راه قبلی,به شیوه ای نوین.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران