کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش اول
توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش اول کودک آنلاین: تقریباً از چهار سال و نیم تا هفت سالگی در نظر کودک همه‌چیز ممکن است. کودک در این سنین دربارۀ زندگی کنجکاوی می‌کند، جسور و بی‌باک است توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش اول

توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش اول
•    تفکر مثلثی
کودک آنلاین: تقریباً از چهار سال و نیم تا هفت سالگی در نظر کودک همه‌چیز ممکن است. کودک در این سنین دربارۀ زندگی کنجکاوی می‌کند، جسور و بی‌باک است و احساسات خود را بروز می‌دهد و تقریباً همه‌چیز برایش شگفت‌آور است.
اکثر کودکان خود را مرکز همه‌چیز می‌پندارند. می‌خواهند همه‌چیز لذت‌بخش باشد. مادامی که کار کردن همراه با لذت و هیجان باشد مایل به انجام آن هستند. آشنایی با حروف و ارقام برای عده‌ای کسل‌کننده است، حال‌آنکه عده‌ای دیگر علاقۀ زیادی به یادگیری نشان می‌دهند.
چیزی که کمتر از آن آگاهی داریم این است که این دوره به ایجاد ارتباطی جدید رهنمون می‌شود: ارتباطی مثلثی
در اینجا دیگر مثل دورۀ قبل پدر و مادر در نظر کودک جای خود را با هم عوض نمی‌کنند. حال دیگر کودک تمام احساسات متضادش را به نمایش می‌گذارد. ممکن است پسربچه‌ای با گفتن بابا از اینجا برو بیرون، پدرش را کنار بزند تا محبت مادرش را جلب کند و بلافاصله نقش‌ها را تغییر دهد.
گاه والدین از این رفتارها ناراحت می‌شوند، اما این یکی از راه‌هایی است که کودک روابط پیچیده‌تر را درک می‌کند. وجود سه فرد در حلقۀ ارتباطی، انعطاف‌پذیری عاطفی بیشتری را در کودک ممکن می‌سازد. دیگر ارتباط کودک با والدینش ارتباط متقابل دونفره نیست، بلکه ارتباط مثلثی است که هر یک از آن‌ها در یک رأس آن قرار دارند.
او در ارتباط با هر یک از والدینش دیگر از یک قانون پیروی نمی‌کند. اگر گاهی مادرش کمی کناره بگیرد، به‌جای آنکه مانند قبل ناامید شود و گریه کند، به‌منظور تحریک حسادت مادر، برای پدرش خودشیرینی می‌کند.
یا اگر پدرش در عالم احساسات او در اوج قرار دارد، می‌تواند به عمد او را نادیده بگیرد و خود را به مادرش بچسباند تا توجه او را به خود جلب کند. اینجا بر پدر و مادر است که تعادل روابط را حفظ کنند.
توان کودک برای مشاهدۀ دنیای پیرامون خود در چهارچوب روابط مثلثی از تشدید احساسات آن‌ها جلوگیری می‌کند و امنیت حاصل از امکان انتخاب‌های گوناگون را برای او فراهم می‌سازد.مثلاً اگر پسر نسبت به مادرش عصبانی باشد، می‌تواند بدون ترس از ترک شدن، احساس خود را ابراز کند، حال‌آنکه قبلاً چنین ترسی مانع از ابراز احساسش می‌شد.
حالا کودک تصور می‌کند که او و پدرش رفقای جانی یکدیگرند که با هم می‌توانند دنیای مردان را جستجو کنند. مسلم است که در عالم واقع پسر نمی‌تواند دست از مادرش بشوید، اما در حال حاضر دست‌کم آن‌قدر انعطاف‌پذیری دارد که در عالم خیال بتواند بر اساس ساختار مثلثی‌اش نقش‌های متفاوتی را اجرا کند.
در این دوره وظیفۀ پدر و مادر این است که اتحاد و همبستگی خود را تحکیم کنند. کودک باید این را بفهمد که هر یک
از والدین را که به‌عنوان متحد و حامی خود انتخاب کند، ارتباط پدر و مادر با یکدیگر همچنان محکم و پابرجا باقی می‌ماند.
والدینی که فرزندان خود را وارد اختلافات خود می‌کنند و او را به جانب‌داری از یکی از آن‌ها سوق می‌دهند، بی‌جهت به ایجاد ناامنی در کودک دامن می‌زنند.
این الگوها در ارتباط فرزندتان با دوستانش، چه واقعی چه خیالی، تکرار می‌شوند. مثلاً ممکن است کودک 5 ساله‌ای دو دوست خیالی داشته باشد و بر آن‌ها ریاست کند، در مورد دعواهای آن‌ها داوری کند، آداب غذا خوردن آن‌ها را اصلاح کند.
دوستان خیالی به بعضی از آرزوهای کودک جامۀ عمل می‌پوشانند و مثلاً نقش هواخواه وفادار یا شخص آسیب‌پذیر یا نیازمندی را دارند که از او حمایت می‌کنند.
دوستان واقعی نیز می‌توانند تا حدی احساس وابستگی کودک را نسبت به والدینش تأمین کنند. ممکن است که کودک بخواهد یکی از دوستانش را مرتب ببیند و دربارۀ او حرف بزند، گویی تا سر حد جان به این رابطه وابسته است.
اگر همه‌چیز در این دوره خوب پیش برود، کودکان مهارت‌هایی را کسب می‌کنند که آن‌ها را در رویارویی با مشکلات جدید و حفظ اطمینان و اعتماد یاری می‌کند. عملشان برای روابط پیچیده‌تر و از این رهگذر ثبات عاطفی آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.
کم‌کم عواطف بزرگ‌سالی مانند احساس گناه یا همدلی نیز در آن‌ها ظاهر می‌شود. اما بروز حسادت یا رقابت، حس همدلی را در آن‌ها به سهولت کنار می‌زند.
همچنین در این دوره عواطف بیشتری مانند وابستگی، رقابت، خشم یا دوست داشتن را نیز تجربه و ابراز می‌کنند. تمام این مهارت‌ها کودک را مجهز می‌کند تا با اطمینان و امنیت از محیط خانه به درون جامعه پا بگذارد.
به‌طور خلاصه این مرحله از تفکر چند مثلثی در چند زمینۀ مهم به کودک احساس امنیت می‌دهد. نخست اینکه در کودک احساس بزرگی و قدرتی ایجاد می‌کند که احساس پیشین او (اینکه می‌تواند بر افراد و محیط اطرافش تأثیر بگذارد) را تحکیم و تقویت می‌کند و این در جای خود به مثبت اندیشی، خوش‌بینی و انگیزه برای پیدا کردن راه‌حل و رفع مشکلات می‌انجامد.
کودک با این مهارت فکری که کمی پیچیده‌تر شده، به‌جای فریاد کشیدن و لگدزدن به راه‌حل می‌اندیشد. توان درک پیچیدگی زندگی برای کودکی که می‌کوشد تا جایگاه خود را در دنیایی پرفشار و متزلزل دریابد، ضروری است.
راه‌حل کلیدی برای آنکه به کودک کمک کنید تا مهارت فکری پیچیده‌تری کسب کند، دنبال کردن بحث‌هایی است که در آن یک مسئله یا راه‌حل‌های آن را از جنبه‌های مختلف نگاه کنید.
سعی کنید ساختار انعطاف‌پذیری را در خانواده حاکم کنید تا وقتی یکی از فرزندانتان برای رسیدن به خواسته‌اش ظاهراً دیگران را به بازی می‌گیرد، ناراحت نشوید.
به این نکته توجه داشته باشید که برای ایجاد سازگاری، این روش بهتر از کج‌خلقی است. البته لزومی ندارد تسلیم
 ترفندهای او شوید، اما حداقل می‌توانید از این حقیقت خرسند باشید که او برای رسیدن به خواسته‌اش زیرک و زرنگ است.
منبع: کلیدهای پرورش احساس امنیت در کودکان و نوجوانان
توانایی‌های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش اول
توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش دومتوانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش دوم

توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش دوم کودک آنلاین: از هفت سالگی به بعد کودکان به‌تدریج از محیط رشد خانواده به طرف دنیای پر افت‌وخیز ارتباط با همسالان حرکت می‌کنند. توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش دوم


توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش سومتوانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش سوم

توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش سوم کودک از ده تا دوازده سالگی به تدریج به درک منسجم‌تری از خود می‌رسد و تصویر کلی بهتری از خود به دست می‌دهد، آن هم نه بر مبنای رفتاری که دیگران با او دارند، بلکه بر اساس احساسی که از هویتش دارد. توانایی های مؤثر در ایجاد امنیت در کودکان – بخش سوم


چهاراصل مهم برای ایجاد امنیت در کودکانچهاراصل مهم برای ایجاد امنیت در کودکان

چهاراصل مهم برای ایجاد امنیت در کودکان کودک آنلاین: برای ایجاد امنیت بیشتر خانواده‌ها و کودکان، راهکارهای معینی وجود دارد که در اینجا به چهاراصل که زیربنای تمام تلاش‌هایی است که والدین می‌توانند انجام دهند، اشاره می‌کنیم. چهاراصل مهم برای ایجاد امنیت در کودکان


9 شیوه ایجاد امنیت عاطفی در روابط با فرزندان9 شیوه ایجاد امنیت عاطفی در روابط با فرزندان

9 شیوه ایجاد امنیت عاطفی در روابط با فرزندان موقع بروز اختلاف ، با مشکل پیش آمده بجنگید نه با فرزندتان . مراقب باشید کودکتان را تحقیر و سرزنش نکنید ( بدانید که بین (( این کابینت ها کثیف هستند )) و (( خیلی تنبل و بی عار هستی )) تفاوت زیادی وجود دارد!)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران