کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کودکان تک فرزند
کودکان تک فرزند فرزند تنها معمولاً انتظار مراقبت و مواظبت بیشتری را از پدر و مادر خودش خواهد داشت و دلیل اصلی پدران و مادرانی که مایل نیستند بیش از یک فرزند داشته باشند این است که مایلند فرزند خود را به بهترین صورت ممکن تربیت کنند. کودکان تک فرزند

کودکان تک فرزند
- فرزند تنها معمولاً انتظار مراقبت و مواظبت بیشتری را از پدر و مادر خودش خواهد داشت و دلیل اصلی پدران و مادرانی که مایل نیستند بیش از یک فرزند داشته باشند این است که مایلند فرزند خود را به بهترین صورت ممکن تربیت کنند.
بنابراین نوعی ارتباط و دخالت بسیار را در زندگی او دارند و در نتیجه فرزندشان از یک طرف به خاطر ارتباط دائمی با بزرگترها و کمبودهایی که در این زمینه احساس می کند خودش را کمتر و پایین تر می بیند.
اما وقتی خودش را با بچه های دیگر مقایسه می کند از توان بیشتری برخوردار هست و آمادگی این را دارد که به عنوان حتی پدر و مادر آنها نقشی را ایفا کند.
معلوم است که چنین فردی انتظار و توقع زیادتری از دیگران خواهد داشت. زیرا به نوعی پدر و مادر غالباً و دائماً در خدمت و اختیار او بوده اند و حال آنکه در خانه ای که 2 یا 3 خواهر و برادر هستند اگر 30 تا 50 درصد موارد، شما آنچه را که مایل هستید به دست بیاورید آن زمانی که اختلافی وجود دارد بایستی بسیار خوشحال باشید.
- معمولاً این بچه ها مایل هستند که مرکز توجه باشند زیرا در خانواده بوده اند، همیشه در خانه به عنوان موجود متفاوت ولی مهم به حساب آمده اند و بنابراین نه تنها مرکز توجه بلکه به نوعی خودمدار و خودمحور خواهند بود. حتی انتخاب بیشتری دارند.
بنابراین نظر آنها برخی از اوقات حتی از نظر پدر و مادر هم برتری پیدا می کند یا حداقل همیشه می توانند به عنوان فرزند و کودک این خانواده انتظاراتی داشته باشند. حال آنکه با چند خواهر و برادر سهم آنها محدود می شود.
- معلوم است که این افراد به دوگونه توقع دارند: از یک طرف منتظر دیگران بودند و از طرف دیگر به دلیل زمینه های بزرگسالی، انتخاب ها را کرده اند و احساس شدید بی عدالتی و به خصوص نارضایتی را این بچه ها بیشتر دارند.
زیرا به هر حال زندگی دائمی با بزرگسالان که از او برتر هستند و فرصت های کمی که ناچار به او می دهند گرچه در مقام مقایسه از خانواده هایی که چند فرزند دارند بیشتر است سبب می شود که او احساس کند که جهان آنقدرها عادلانه و منصفانه نیست.- این بچه ها توانایی بیشتری در جهت خلاقیت دارند و اصولاً از نظر تخیل و تصورات از بچه های یک خانواده چند نفره که درگیر واقعیت هستند، فکر و خیالی به مراتب بیشتر و پروازی دورتر دارند.
- بچه های تک توانایی این را دارند که خودشان را مشغول کنند و سرگرم کنند. دوران تک و تنها بودن را به راحتی یاد گرفته اند و هرچند که ناراحت باشند، باید بپذیرند و برمبنای آن عمل کنند. حال آنکه بچه هایی که در خانواده های چند نفره بوده اند چنین توانایی یا چنین فرصتی را ندارند.
- این بچه ها در بسیاری از موارد فقط به کسانی کمک می کنند که دلشان بخواهد زیرا به مقدار زیادی مسئله انتخاب فردی و شخصی همیشه مطرح بوده، در حالی که در خانواده های چند نفره بچه ها آگاه و ناآگاه، خواسته و ناخواسته مجبور هستند که به دعوت و درخواست دیگران توجه و اعتنایی داشته باشند.
- در بچه های تک، میل به پیشرفت به مراتب بیشتر است و میل به بزرگتر شدن و میل به بزرگی رسیدن را بیشتر می شود دید. اصولاً احتمال اینکه این بچه ها در زندگی موفق باشند بیشتر است زیرا اولاً تمام نیروی پدر و مادر را به خودشان اختصاص می دهند و از طرف دیگر راه به مقدار زیادی برای آنها هموار است.
- این بچه ها معمولاً توانایی بسیاری برای ایجاد اختلاف بین پدر و مادر و بهره برداری و سوء استفاده دارند. زیرا یاد گرفته اند که از طریق تقصیر و اختلاف می توانند به هدف هایشان بیشتر و بهتر برسند.
منبع: پرورش، تعلیم و تربیت تولد تا سه سالگی
کودکان تک فرزند
مشکلات ناشی از نوجوانی تک فرزندانمشکلات ناشی از نوجوانی تک فرزندان

مشکلات ناشی از نوجوانی تک فرزندان نوجوانی مرحله ای انتقالی است که با کشمکش و تقلای کودک در کاهش وابستگی خود به والدین آغاز میشود و 8 تا 10 سال بعد با آغاز مرحله ی جوانی و کسب استقلال و خودگردانی به پایان میرسد. والدین و تک فرزند باید به خطراتی که در این سنین وجود دارد طی این مراحل توجه کنند : مشکلات ناشی از نوجوانی تک فرزندان


فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگرانفواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران

فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران والدین با ابراز عباراتی چون (( آفرین )) ، (( تبریک می گویم)) و (( کارت را خوب انجام دادی )) رضایت خود را از فرزندشان آشکار می کنند. از آنجا که کودکان با شنیدن چنین جملاتی خوشحال می شوند تصور می کنند که والدین به آنها علاقه مندند : (( وقتی که من کارهایم را خوب انجام می دهم آنها مرا بیشتر دوست دارند)). فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران


مسئولیت‌پذیری تک‌فرزندانمسئولیت‌پذیری تک‌فرزندان

مسئولیت‌پذیری تک‌فرزندان کودک آنلاین: مسئول بودن پیامی است که کودک تک‌فرزند به‌طور تلویحی دریافت می‌کند و آن را مشخصۀ بالغ شدن می‌داند. احساس مسئولیت، به‌طورمعمول در کودکان تک‌فرزند بارزتر است. مسئولیت‌پذیری تک‌فرزندان


تلاش تک فرزندان برای شبیه شدن به والدینتلاش تک فرزندان برای شبیه شدن به والدین

تلاش تک فرزندان برای شبیه شدن به والدین ارزش ها ، ویژگی های شخصیتی و رفتار والدین تاثیری شگرف در شکل گیری شخصیت کودکان به ویژه در سنین پایین تر دارد. افزون بر شباهت های میان والدین و فرزندان سه عامل مهم در تشویق کودکان برای شبیه شدن به والدین وجود دارد: تلاش تک فرزندان برای شبیه شدن به والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران