کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرسش های کودکانه – اجازه می دهید به خانه دوستم بروم ؟
پرسش های کودکانه – اجازه می دهید به خانه دوستم بروم ؟ بیشتر بچه های دبستانی ، اجتماعی بودن را دوست دارند و هر چه بزرگتر می شوند ، روابط اجتماعی آنها هم بیشتر می شود. این اجتماعی بودن چیست و بچه ها تا چه حد به آن نیاز دارند؟ پرسش های کودکانه – اجازه می دهید به خانه دوستم بروم ؟

پرسش های کودکانه – اجازه می دهید به خانه دوستم بروم ؟
لاتانیا که پسر 8 ساله ای به نام ترنس دارد ، درباره او چنین می گوید : (( او همیشه از من می خواهد اجازه بدهم برای بازی به خانه دوستانش برود ، البته او خوب می داند قبل از اینکه جایی برود ، باید تمام تکالیفش را انجام دهد ، اما باز هم هر موقع ه از مدرسه می آید ، این اولین سوالی است که می پرسد . من واقعا عصبانی میشوم ؛ زیرا انگار رفتن به خانه دوستانش ، مهم ترین کار در زندگی اوست )).
بیشتر بچه های دبستانی ، اجتماعی بودن را دوست دارند و هر چه بزرگتر می شوند ، روابط اجتماعی آنها هم بیشتر می شود. این اجتماعی بودن چیست و بچه ها تا چه حد به آن نیاز دارند؟
پی بردن به مفهوم سوال
زمانی که بچه ها ، دبستان را پشت سر می گذارند و به دوره ی راهنمایی می رسند ، نیازهای اجتماعی آن ها پیچیده تر می شود ، بازی کردن با دوستان در حیاط مدرسه دیگر برای آنها رضایت بخش نیست ، بلکه میخواهند رابطه دوستی عمیق تری داشته باشند و زمان بیشتری را با دوستانشان سپری کنند.
بر طبق قاعده کلی ، این موضوع بیشتر در مورد دخترها صحت دارد تا پسرها. با این حال پسرهایی که در دوره ی راهنمایی هستند نیز ممکن است به جای بازی فوتبال یا دویدن از این طرف به آن طرف ، زمانی را با همسالان خود بگذرانند.
بچه ها در سال های پایانی دبستان می خواهند دوستی های پایدارتری داشته باشند ، به همین دلیل گروه های دوستانه ای را تشکیل می دهند ، این گروه ها اغلب منحصر به خودشان است و افراد دیگری را در آن راه نمی دهند.
پسرها نیز همانند دخترها ، چنین گروه هایی تشکیل می دهند که اساس شکل گیری آن ، اغلب مهارت در ورزش ، اطلاع درباره فیلم ها و یا حتی توانایی آنها در بازی شطرنج می باشد.
از این گذشته بچه ها در این سن ، کم کم تصمیم می گیرند که یک یا چند دوست صمیمی داشته باشند. باز هم توانایی دختران در برقرار کردن روابط صمیمانه بیش از پسرها است ، اما این مسأله در پسرها هم غیرعادی نیست.
روزی دختری 10 ساله به من می گفت که من سه نوع دوست دارم : دوستان خوب ، دوستان خیلی خوب و دوستان خیلی خیلی خوب.
تمایل بچه ها به ارتباط های صمیمانه تر با دوستان یا تشکیل گروه های کوچک دوستانه و همچنین گذراندن شب در خانه دوستان میتواند دلایل مختلفی داشته باشد.
این کار شاید راهی برای مستحکم کردن هر چه بیشتر گروه و یا اثبات انحصاری بودن آن است. شما به عنوان پدر و مادر ممکن است دوست نداشته باشید که فرزندتان در این گروه ها باشد ؛ اما تا زمانی که بچه های آن گروه ، کسی را اذیت یا مسخره نمی کنند ، بچه ها را نمی ترسانند یا دیگران را تحقیر نمی کنند ، دوستی فرزندتان با آن ها هیچ ایرادی نخواهد داشت.
آنها از این طریق میوانند بهترین دوستانشان را پیدا کنند. برای یکدیگر رازها ، خاطرات و همچنین داستان های افسانه ای تعریف می کنند و لحظه های لذت بخشی را در کنار هم می گذرانند ، بنابراین حیف است که بچه ها این فرصت ها را از دست بدهند.
بهترین پاسخ
با این که بازی با دوستان در رشد عاطفی بچه ها سهم به سزایی دارد ؛ اما باید مکان و زمان مشخصی داشته باشد.
انجام تکالیف و کارهای روزمره در درجه اول قرار دارد. در واقع اگر فرزندتان در طول روز مدام این سوال را می پرسد ، باید پاسخی روشن و قاطع به او بدهید و بگویید : (( تا وقتی که تمام تکالیف و فعالیت هایت را به طور کامل انجام ندهی ، از رفت و آمد با دوستانت هم خبری نیست)).
اگر فرزندتان هچنان به پرسیدن این درخواست ادامه دهد ، باید جور دیگری به او پاسخ دهید و بگویید : (( اصلا تا آخر هفته اجازه ند اری دوستانت را ببینی .)) برایش توضیح دهید که این پاسخ شما به دلیل سوال های پی در پی اوست ، ولی اگر این سوال را تکرار نکند به او اجازه خواهید داد که پس از انجام تکالیفش ، دوستانش را ببیند.
به علاوه اگر او میخواهد برای بازی به خانه دوستانش برود و شب را هم در آنجا بگذراند ، باید مقرراتی برای او وضع کنید ، از این طریق می توانید همچنان بر روابط اجتماعی فرزندتان کنترل داشته باشید.
این قوانین و مقررات را باید از همین سن برایش ایجاد کنید ؛ زیرا هر چه بزرگتر شود و به سنین قبل از نوجوانی برسد ، حرف شنوی او از شما کمتر و در نتیجه وضع قوانین هم سخت تر خواهد بود. این قوانین عبارتند از :
*باید قبل از آنکه با دوستانت برنامه ای تنظیم کنی به من بگویی ؛ ( نه بعد از آن ) زیرا من هم باید برنامه هایم را با تو هماهنگ کنم.
*تنها زمانی میتوانی به خانه یکی از دوستانت بروی و شب را در آنجا بمانی که من و پدر و مادر دوستت این موضوع را تایید کرده باشیم.
*برای بازی و یا گذراندن شب در خانه دوستانت ، فقط به خانه کسانی میتوانی بروی که من از آنها مطمئن باشم ، در غیر این صورت دوستانت باید به خانه ما بیایند.
*اگر بعد از پایان زمان بازی با دوستانت ، برای ادامه بازی شروع به گریه و زاری و نق زدن کردی ، دفعات بعد اصلا به تو اجازه نمی دهم که دوستانت را ببینی و با آنها بازی کنی.
منبع : کتاب 50 سوال همی که بچه ها می پرسند
پرسش های کودکانه – اجازه می دهید به خانه دوستم بروم ؟

اجازه گرفتن کودکان از والدیناجازه گرفتن کودکان از والدین

هنگامی که کودکان شکایت می کنند و می گویند : (( چرا من نمیتوانم این کار را انجام دهم؟)) والدین بسیار عصبانی و ناراحت می شوند : (( یعنی ما والدین بدی هستیم!)) (( اگر فکر می کنی والدین سارا با او بهتر رفتار می کنند چطور است بروی با آنها زندگی کنی)) ، (( چرا اینقدر خودت را سرزنش می کنی؟تو خودت را دست کم می گیری.))


پرسش های کودکانه – اجازه میدی با دوستم بازی کنم؟پرسش های کودکانه – اجازه میدی با دوستم بازی کنم؟

پرسش های کودکانه – اجازه میدی با دوستم بازی کنم؟ ویکتوریا به من گفت که دخترش کِیتی ( 6 ساله ) هر روز صبح از خواب بلند میشود و قبل از اینکه دست و صورتش را بشوید از من می خواهد به او اجازه بدهم با دوستش بازی کند. پرسش های کودکانه – اجازه میدی با دوستم بازی کنم؟


پرسش های کودکانه – چرا به من اجازه نمی دهید؟پرسش های کودکانه – چرا به من اجازه نمی دهید؟

پرسش های کودکانه – چرا به من اجازه نمی دهید؟ کودک آنلاین: آنابلا (9.5 ساله) و مارکو (11.5 ساله) همیشه از سخت گیری پدر و مادرشان شاکی هستند. پدر آنها می گوید: "بیشتر قوانین خانه را همسرم وضع می کند و من هم کاملاً از او حمایت می کنم؛ زیرا او مادری فوق العاده است.


اجازه نداشتن فرزندان برای تنها بیرون رفتن از خانهاجازه نداشتن فرزندان برای تنها بیرون رفتن از خانه

اجازه نداشتن فرزندان برای تنها بیرون رفتن از خانه بسیاری از والدین وقتی که یک کودک ده تا سیزده ساله بودند ، در زمان خودشان ، آزادی بیشتری داشتند ، اما در زمان حال به فرزندان خود کمتر آزادی می دهند ؛ زیرا والدینی که در زمان گذشته زندگی می کردند ، در مقایسه با زمان حال ، شاهد جرم جنایت نبودند. اجازه نداشتن فرزندان برای تنها بیرون رفتن از خانه

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید