کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی (2)
آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی کودکان در طی نوپایی و پیش دبستانی به یادگیری همدلی و همدردی براساس پاسخی که از دیگران دریافت می‌کنند، ادامه می‌دهند. حتی در بزرگسالی نیز از شیوۀ همدردی دیگران می‌آموزیم؛ اما شیوۀ یادگیری کودکان نوپا و پیش دبستانی با نوزادان متفاوت است. آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی

آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی (2)
الگویی برای کودک فراهم سازید
کودکان در طی نوپایی و پیش دبستانی به یادگیری همدلی و همدردی براساس پاسخی که از دیگران دریافت می‌کنند، ادامه می‌دهند. حتی در بزرگسالی نیز از شیوۀ همدردی دیگران می‌آموزیم؛ اما شیوۀ یادگیری کودکان نوپا و پیش دبستانی با نوزادان متفاوت است.
دو توانایی مهم، حدود سه سالگی پدید می‌آید: توانایی درونی سازی و توانایی تعمیم. درونی‌سازی، یعنی اینکه کودکان شیوۀ رایج انجام کارها را در ذهن خود کدگذاری کنند. بدین ترتیب، روش ارزش‌گذاری خانواده، نوع رفتار کودک را مشخص می‌کند. تعمیم یعنی اینکه درس‌های آموخته شده در خانواده در دیگر روابط به کار گرفته شود.
اگر آموزگاری کودکی را در آغوش بگیرد و هنگامی که حرف میزند، مستقیم به چشمانش نگاه کند، کودک پیش خود می‌اندیشد: رفتار اون، مثل رفتار مامان و بابامه. اونا منو دوست دارن پس آموزگارم هم منو دوست داره.
اگر آموزگار به کودک بگوید برگه‌ها را در کلاس پخش کند؛ یا مبصر باشد، پیش خود می‌اندیشد: اون منو مهم میدونه. درست مثل مامان و بابا که تو خونه کاری رو بر عهدۀ من گذاشتن.
با کمک توانایی تعمیم، کودک یاد می‌گیرد همان اعتمادی را که به شما دارد، به دیگر بزرگسالانی داشته باشد که از وی نگهداری می‌کنند.
خانه، نخستین جایی است که کودک مهارتهای همدلی را در آن تمرین می‌کند. وقتی به کودکان اجازه میدهیم به روش خاص با همدیگر، ما و خویشاوندان، حتی حیوانات خانگی رفتار کنند، آن روش را شیوۀ همیشگی خود می‌سازند.
از کودک بخواهید به مادرش در آماده‌سازی میز شام کمک کند؛ یا اینکه اسباب بازی‌های کوچکش را جمع کند، تا خواهر یا برادر نوزادش آن را قورت ندهد. انجام این کارها به وی این آگاهی را می‌رساند، که توجه به دیگران بسیار مهم است.
وقتی کودک شما سر هم‌شیرش یا شما فریاد می‌کشد – چون با قانونهای خانواده موافق نیست – مراقب باشید؛ زیرا با واکنشی که نشان میدهید، پیامی به کودک خود منتقل می‌کنید. در این وضعیت، بی‌بروبرگرد باید کاری انجام دهید. قاطعانه، محکم و با محبت به او بفهمانید چه کاری درست و چه کاری نادرست است و براهمیت توجه به دیگران تاکید کنید.
بگذارید کودک ببیند چگونه با رفتاری دلسوزانه به یاری خواهر یا برادرش، همسرتان یا پدربزرگ و مادربزرگ – که به کمک نیاز دارند – می‌شتابید. به یاد داشته باشید کودکان نگرش همیشگی شما را در خانه و شیوۀ برخوردتان را با اشتباهات یاد می‌گیرند.
بازی همدلی
همدلی خودبه‌خود در برخی کودکان وجود دارد اما برخی دیگر به راهنمایی و کمک پدر و مادر نیاز دارند تا بتوانند یاد بگیرند از نگاه دیگران به مسئله بنگرند. برای کمک به کودک در این زمینه می‌توانید از موارد زیر بهره ببرید:
تغییر جایگاه: وقتی یکی از دو فرزندتان در دعوا به دیگری می‌گوید: احمق، مداخله کنید و به او بگویید: فکر کن جای برادرت هستی و من به تو می‌گم احمق، خوب چه حالی پیدا می‌کنی؟
گمان کن که ... : برای نمونه فرزندتان کارت تولد خودش را برای مادربزرگش درست می‌کند. وقتی آن را به شما نشان میدهد، به او بگویید: خودت رو جای مادربزرگ بذار، و فکر کن داری این کارت زیبا رو می‌خونی. به نظرت مادربزرگ بعد خوندن اون چه حالی پیدا می‌کنه؟
سهیم شدن در عواطف: به‌کودک کمک کنید تا بتواند تاثیر عملکردش را بر دیگران تعبیر کند. برای نمونه وقتی برادرش را می‌زند، بگویید: آخ، باید خیلی درد داشته باشد.
به کودکان یاد دهید دیگران نیز احساس دارند
کودکان کم‌کم می‌فهمند دیگران نیز احساس دارند. اندک اندک که از هویت خودشان و داشتن وجودی جداگانه از پدر و مادر آگاهی می‌یابند و از دیدگاه خودمحوری‌شان دورتر می‌شوند، درمی‌یابند دیگر انسانها نیز در وضعیتی متفاوت، ناراحتی، عصبانیت و خوشحالی را احساس می‌کنند.
چه احساسی خواهی داشت، اگر ...
اگر کودک سه ساله‌تان کودک دیگری را هل داده و اسباب بازی‌اش را گرفته است، به جای اینکه بگویید: شان، اسباب بازی را برگردون و به اتاقت برو؛ رویکرد دیگری را بیازمایید:
شان، چه حالی می‌شی، اگه تورو هل بدم و اسباب بازی‌ات رو ازت بگیرم؟ حتما عصبانی می‌شی و شاید دیگه نخوای با من بازی کنی. با این رویکرد، پدر و مادر به کودک‌شان کمک می‌کنند تا درد دوستش را بفهمد.
کودکانی که دلبستگی در آنها پرورش یافته است و وابستۀ ایمن‌اند، همدل‌تر هستند و از الگوی پدر و مادر پیروی می‌کنند. پژوهش ها نیز نشان داده، پدر و مادری که به نیازهای عاطفی کودک با پذیرش کامل ارزش می‌گذارند، رفتار همدلانه‌تری نشان می‌دهند.
منبع: دنیای کودکان موفق
آموزش همدلی
کودکان نوپا

آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی (1)آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی (1)

آموزش همدلی – کودکان نوپا و پیش دبستانی مال منه! این دو واژه را اغلب زمانی که نوپایان با دوستانشان بازی می‌کنند، می‌شنوید. مالِ منه ترکیب نیرومندی است، که کودک حتی وقتی اسباب بازی مال کس دیگری است، آن را به کار می‌برد. آموزش همدلی


آموزش همدلی – نوزادآموزش همدلی – نوزاد

آموزش همدلی – نوزاد دانه‎‌های همدلی رادر دوران نوزادی بکارید؛ و در سراسر دوران کودکی آن را پرورش دهید؛ سپس شکوفه‌های زیبای آنرا در نوجوانی و بزرگسالی ببینید. آموزش همدلی – نوزاد


حس همدلی در کودکانحس همدلی در کودکان

حس همدلی در کودکان همدلی یعنی فکر کردن در مورد دیگران و اینکه اگر دیگری احساس خاصی دارد آن احساس به ما نیز دست دهد. کودکان سالم از همان اوایل زندگی همدلی نشان می دهند. در طی سال اول متوجه خواهید شد که کودک شما به شیوه ای فراگیر نسبت به آنچه در اطراف او رخ می دهد واکنش نشان می دهد. حس همدلی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران