کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرورش انگیزه کودکان – قسمت اول
پرورش انگیزه کودکان یکی از مهمترین مسائلی که پدران و مادران با آن درگیرند و باید سعی کنند که پرورش و تقویت یابد، برانگیختن انگیزه و حس کنجکاوی و پرورش قوای فکری کودکان است. پرورش انگیزه کودکان

پرورش انگیزه کودکان – قسمت اول
یکی از مهمترین  مسائلی که پدران و مادران با آن درگیرند و باید سعی کنند که پرورش و تقویت یابد، برانگیختن انگیزه و حس کنجکاوی و پرورش قوای فکری کودکان است. وقتی می‌گوییم شخص به‌کاری رغبت دارد، یعنی از انجام دادن آن کار لذت می‌برد.
مربیان، معلمان و اولیای کودکان باید توجه داشته باشند که وقتی با کودک سر و کار دارند و موضوع پرورش و تربیت او درمیان است، باید به‌او در انجام دادن فعالیتهای مختلف از جمله کاردستی، نقاشی و ... توجه داشته باشند و با توجه به‌علایق فردی کودکان و استعدادهای آنها، سعی در شکوفایی آن داشته باشند.
پدران و مادران می‌توانند رفتار کودک را در محیط خانه به‌دقت مشاهده کنند و تا حدودی به‌استعداد فرزندان خود پی ببرند و در پرورش آن بکوشند.
اگر کودک کاری را با رغبت، لذت و انگیزه انجام دهد و مورد تحسین و تقدیر پدر و مادر قرار گیرد، بدون تردید رغبت و ذوق او پرورش خواهد یافت و اگر با بی‌توجهی و بی‌میلی روبه‌رو شود، ذوق و رغبتش سرکوب شده و از انجام کار دلسرد خواهد شد. بنابراین تشویق و تایید پدران و مادران نقش مؤثری در پرورش کودکان دارد.
حتی بین خواهرها و برادرها نیز اختلاف استعداد وجود دارد و توان آنان با یکدیگر متفاوت است. کودکان شاهکار خلقت هستند و با همۀ لطافت و ظرافتی که دارند از هر ماشینی پیچیده‌تر و اسرارآمیزترند.
پدران و مادران کمتر به‌اسرار این ساختار دقیق توجه دارند و غالباً نسبت به‌علایق و امیال فرزندانشان بی‌توجهی می‌کنند. روسو، از اندیشمندان بزرگ، می‌گوید: در ترغیب انگیزه و علاقۀ کودکان، باید غرایز و ذوق و شوق طبیعی کودکان را هدایت کرد.
وقتی با کودک سروکار داریم باید بدانیم که او جسمی شکل‌پذیر نیست که بتوانیم به‌دلخواه او را طبق طرح‌های ذهنی‌مان درآوریم. علاقه چیزی است که در محیط آزاد و بدون فشار و خود به خود نمایان می‌شود.
باید در نظر داشت که برانگیختن حس کنجکاوی کودکان تا حدودی به‌محیط مربوط است. هرقدر محیط غنی‌تر باشد، حس رغبت و کنجکاوی کودکان بهتر برانگیخته خواهد شد. کنجکاوی کودکان بی‌هدف نیست. شایسته است که پرسش‌های کودکان را بی‌جواب نگذاریم و با توجه به‌میزان فهم و درک آنها جوابهایی را فراهم سازیم.
براساس تحقیقات انجام شده، نیاز به‌کنجکاوی در میان کودکان یکسان نیست و تاثیر محیط در برانگیختن این نیاز روشن است. هرچه محیط از نظر امکانات غنی‌تر باشد، حس کنجکاوی کودک فعال‌تر میشود.
یکی از دانشمندان می‌گوید: تفکر خلاق میتواند جهان را تغییر دهد. این خلاقیت نشئت گرفته از رغبت و انگیزه خواهد بود. کودکان آیندۀ اجتماع را می‌سازند و بزرگترین قدم برای خدمت به‌کودکان زمانی برداشته میشود که برای پرورش فکر، رغبت و انگیزۀ آنان برنامه‌ریزی شود.
بچه‌ها می‌توانند با استفاده از انگیزه‌ای که از سنین کودکی شروع می‌شود، به‌موفقیت شخصی دست یابند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کودکان با انگیزه، عملکرد بهتری در مدرسه دارند. البته نه به این دلیل که آنها احساس می‌کنند باید بهترین باشند، بلکه به‌این دلیل که نهایت تلاش خود را می‌کنند.
کودک با انگیزه:
- تکالیف چالش‌زا را انتخاب می‌کند.
- بدون نیاز به‌تذکر تکالیفش را شروع می‌کند.
- تلاش وافری دارد.
- نگرش مثبتی نسبت به‌یادگیری و تکالیف مدرسه دارد.
- هنگام مواجهه با شرایط دشوار، از راهبردهای مقابله‌ای مناسب استفاده می‌کند.
کودک بی‌انگیزه:
- کارهای آسان را انتخاب می‌کند.
- نیاز به‌تحریک و ترغیب زیادی برای شروع کار دارد.
- نگرش منفی و خنثی نسبت به‌یادگیری و انجام دادن تکالیف دارد.
- با دشوار شدن شرایط به‌سرعت تسلیم میشود.
- بسیاری از تکالیف را نیمه‌کاره رها می‌کند.
براساس این ویژگیها، فهم علت موفقیت بیشتر دانش‌آموزان باانگیزه دشوار نیست. والدین نقش مهمی در ایجاد انگیزه در کودکان خود دارند.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
پرورش انگیزه کودکان

لزوم ایجاد انگیزه در کودکلزوم ایجاد انگیزه در کودک

لزوم ایجاد انگیزه در کودک همه حیوانات به خصوص انسان براساس (( سود و زیان )) حاصل از انجام کار تصمیم به انجام دادن یا ندادن آن کار می گیرند و تقریبا نمیتوان انسان ها را برای همیشه به زور به انجام کاری وادار کرد. لزوم ایجاد انگیزه در کودک


18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان

18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان 1 . هر رفتاری که از ما سر می زند ، علت و انگیزه ای دارد ، تک تک کارهایی که انجام می دهیم به منظور کسب منافع و مصالح شخصی است ( منافعی چون پرهیز از رنج فیزیکی ، عاطفی ، روحی ، ذهنی یا مالی ). 18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان


ایجاد انگیزه و تشویق نوزادایجاد انگیزه و تشویق نوزاد

ایجاد انگیزه و تشویق نوزاد او اکنون قدم به دنیا نهاده و در کنار شماست ! در حینی که کودکتان در حال تطبیق خود با محیط خارج از رحم است و شما نیز کم کم با نقش والدینی خود ، خو می گیرید ، از روش های متفاوتی برای تشویق کردن و انگیزه دادن به رشد فیزیکی او میتوانید بهره مند شوید :

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران