کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟
دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟ اگر مجبورید یک حرف را چندین مرتبه برای کودک خود تکرار کنید تا گوش کند باید حتما توجه داشته باشید که : عده ای از والدین وقتی می بینند فرزند کوچکشان به حرفهای آنان موقع لباس پوشدین یا جمع کردن وسایلش و... توجهی نمیکند و به تماشای تلویزیون یا بازی ادامه میدهد دائم صدایش میکنند و فریاد میکشند. آنها فکر میکنند که هر چه بیشتر حرفشان را تکرار کنند فرزندشان سریع تر گوش میدهد. در حقیقت قضیه برعکس است. دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟

دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟
اگر مجبورید یک حرف را چندین مرتبه برای کودک خود تکرار کنید تا گوش کند باید حتما توجه داشته باشید که : عده ای از والدین وقتی می بینند فرزند کوچکشان به حرفهای آنان موقع لباس پوشدین یا جمع کردن وسایلش و... توجهی نمیکند و به تماشای تلویزیون یا بازی ادامه میدهد دائم صدایش میکنند و فریاد میکشند. آنها فکر میکنند که هر چه بیشتر حرفشان را تکرار کنند فرزندشان سریع تر گوش میدهد. در حقیقت قضیه برعکس است.
بنا به عقیده ((سایت تبیان نت )) به طور معمول اگر قبل از انجام کاری گفته ی خود را چهار- پنج و یا شش مرتبه تکرار کنید ، بچه یاد میگیرد که نباید گوش دهد. بچه ها زرنگ تر از آن هستند که فکرش را می کنیم. آنان ارزش زمانی که برای اولین مرتبه او را صدا میکنید و زمانی که واقعا با او کار دارید را می دانند و احتمالا از پنج یا ده دقیقه اضافی استفاده کرده و به بازی خود ادامه میدهند.
اگرچه هنگامی که کودک خود را به نشنیدن زده و یا حرفتان را جدی نمیگیرد بسیار ناراحت کننده است ولی اگر بچه ها از اینکه میتوانند با بی اعتنایی و گوش ندادن والدین را عصبانی کنند احساس قدرت میکنند. پس با این قضیه به طور شخصی برخورد نکنید. بچه ها اصولا نمیخواهند لقب بی ادبی به آنان داده شود بلکه آنها میخواهند استقلالشان را نشان دهند.
البته اگر از ابتدا کودک را به خوب گوش دادن تشویق کنیم مشکلات گوناگونی در آینده برطرف خواهد شد. مثلا فرزندتان در مدرسه خوب توجه نمیکند و نمیتواند در درسهایش تمرکز کرده و یا دستورات را دنبال نماید چنانچه حرف های شما را نادیده میگیرد نباید بگویید این مسئله به مرور زمان به خودی خود حل خواهد شد.
دستورات زیر به فرزند شما کمک میکند تا بدون آنکه خود بفهمد ، دقت و توجه بیشتری بر روی مسائل داشته باشد :
عصبانی نشوید :
تلاش کنید تا آرامش خود را حفظ کرده و با صدای آرام صحبت نمایید. حتی اگر مجبور شدید برای چند لحظه ای به خلوتگاهی پناه آورید هر قدر بلندتر صحبت کنید ، مطمئنا بچه ها نه متوجه صدای بلند شما و نه متوجه مفهوم کلمات شما میشوند.
مسائل را برای فرزندتان شرح دهید :
بچه ها هنگامی که به آنها دستور داده میشود لجبازی میکنند. بجای آنکه بگویید : (( سنگ برای پرتاب کردن نیست ، توپ را پرتاب می کنند.)) بدین طریق بر روی رفتارش تاثیر گذاشته و راه چاره ای بدون پرخاشگری یافته اند
مطالب را به سادگی عنوان کنید :
به جای سخنرانی کردن ، به نرمی ولی با قاطعیت حرف بزنید. به این طریق او یاد میگیرد که راجع به هرکاری که باید انجام دهد فکر کند بدون آنکه به سرزنش برای فراموش کردن یا گوش ندادن نیازی باشد.
از فرزند خود بخواهید که مطالب مهم را تکرار کند :
این روش زمانی کارساز است که میخواهید فرزندتان نتیجه کاری را بفهمد. بگویید : (( باید ماژیک هایت را قبل از ناهار جمع کنی. بگو ببینم ماژیک هایت را جمع میکنی؟))
ارتباط واقعی برقرار سازید :
چنانچه فرزندتان جذب کاری شده به آرامی دست به شانه ی او زده تا متوجه گردد و از او بخواهید موقعی که صحبت میکنید به شما نگاه کند. اگر او با چشم ارتباط برقرار سازد برایش بسیار سخت است که لجبازی کند.
جدولی تهیه کنید:
به او مسئولیت داده و با کمکش جدولی از تمام کارهایی که باید انجام دهد ( مسواک زدن ، شستن صورت ، لباس پوشیدن ، خوردن صبحانه و پوشیدن کفشها) تهیه کنید. بسیاری از بچه ها دوست دارند که جدول را بررسی کرده و موفقیت خود را اعلام نمایند.
به او توجه کامل داشته باشید :
چنانچه میخواهید او به حرف های شما گوش دهد باید به گفته هایش گوش دهید. بنابراین هنگامی که روزنامه در دستتان است و آن را میخوانید، با او صحبت نکنید.تمام توجه خود را به او داده و اگر امکان پذیر نیست علت آن را برای او شرح دهید. (( عزیزم اکنون مشغول انجام کاری هستم اما دوست دارم به گفته هایت گوش دهم. پنج دقیقه ی دیگر به حرفهایت گوش میدهم.)) به علاوه به آنچه که او میگوید اهمیت دهید. چنانچه میگوید سردش شده است، نگویید : ((سردت شده ؟ بیا برویم و لباس گرمت را برداریم.))
بی جهت نگران نشوید :
اکثر بچه های کوچک که در گوش دادن با مشکل مواجه بوده و بعضی اوقات بی قرار میشوند با کمبود توجه رو به رو هستند. افرادی با این مشکل این رفتارها برایشان به صورت عادت در آمده است بنابراین چنانچه این بی توجهی در زندگی روزمره اش تاثیر گذاشته باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
به خاطر داشته باشید در این زمینه بچه ها با بزرگ ترها واقعا فرقی ندارند. بچه ها میخواهند مانند شما هنگام انجام کاری کسی مزاحمشان نشود این مسئله مانند این است که کتاب جالبی را در دست دارید و حاضر نیستید لحظه ای آن را کنار بگذارید و در این شرایط شخصی میخواهد شما را وادار به انجام کار دیگری کند.
بنابراین اگر میخواهید فرزندتان به آنچه که گفته میشود دقت کرده و آن را انجام دهد در حالی که او را در (( هنر گوش دادن)) کمک میکنید ، صبور باشید و کاملا به او توجه نشان دهید.
منبع : کتاب این گونه فرزندتان را تربیت کنید
دوست دارید فرزندتان حرف شنو باشد؟

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اولاشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول

اشتباهات والدین در حرف زدن با کودکان – بخش اول کلمات می‌توانند ذهن فرزندانتان را تغییر دهند. یاد بگیرید بهترین کلمات را استفاده کنید. پدر یا مادر بودن یکی از سخت‌ترین و در عین‌حال معنادارترین کارهاست. متاسفانه، تصورات متداول در مورد طریقه بزرگ کردن بچه‌هایی مسئولیت‌پذیر ممکن است منجر به ارتباط نادرست و بی‌تاثیر شود.


ارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودکارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودک

ارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودک بچه ها و افراد بالغ برای مبادله اطلاعات و بیان خواسته ها و احساسات خود از روش های مختلف استفاده میکنند. همه ما درباره کارهایی که در طول روز انجام می دهیم و برنامه هایی که برای آینده خود داریم با هم صحبت می کنیم. بیشتر مردم اطلاعات لازم برای انجام کارهای روزانه را از راه ارتباطات به دست می آورند. ارتباط کلامی و هنر حرف زدن با کودک


چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟

چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟ کودک آنلاین: زهره، شام حاضره؛ زهره شام داره سرد میشه؛ زهره یا همین الآن میای یا بد می‌بینی، دقیقه‌ها می‌گذرند و سرانجام، پس از ده دقیقۀ دیگر دوچرخه‌سواری، زهره به داخل می‌آید.اگر این صحنه برای شما آشناست، احتمالاً کودک شما بر آن است که شما را از خانه بیرون بکشد و یا آن‌قدر در کاری که می‌کند مشغول است که صدای شما را نمی‌شنود. چگونه با كودكي كه حرف گوش نميدهد رفتار كنيم ؟


چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟

چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟ بچه ها به دلایل مختلفی ممکن است بی مقدمه وارد صحبت یا کار شما شوند و وقفه ایجاد کنند.ممکن است بخواهند در مرکز توجه شما باشند و وقفه ایجاد کنند ، یا به دلیل عجله و یا حتی به خاطر آنکه درست خوب و بد را نمیداند. چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران